Oto najbardziej poszukiwani pracownicy w ostatnim roku. Króluje jedna specjalizacja

Autor:
jdw//am
Źródło:
pracuj.pl, PAP
Ekspertka o sytuacji na rynku pracy
Ekspertka o sytuacji na rynku pracyTVN24
wideo 2/3
TVN24Ekspertka o sytuacji na rynku pracy

W 2022 roku pracodawcy najczęściej poszukiwali ekspertów IT, specjalistów ds. sprzedaży oraz pracowników fizycznych, wynika z corocznego raportu opublikowanego przez pracuj.pl. Według portalu w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę ogłoszeń.

Łącznie, w ciągu całego roku, na pracuj.pl zamieszczono największą w historii serwisu liczbę 1,1 miliona ofert zatrudnienia. Jak wynika z raportu, najwięcej, bo około 25 proc. (niemal 280 tysięcy) z nich, skierowanych było do ekspertów IT. Pracodawcy aktywnie poszukiwali również specjalistów ds. sprzedaży. Liczba ofert dotyczących takiego stanowiska to około 274 tysiące (niecałe 25 proc.). Na rynku widoczne było również zapotrzebowanie na pracowników fizycznych (13 proc.) i specjalistów ds. obsługi klienta (13 proc.). Jak wynika z danych serwisu pracuj.pl, pracodawcy aktywnie poszukiwali także specjalistów ds. finansów (11 proc.) oraz inżynierów (10 proc.). 

Najbardziej poszukiwane kompetencje cyfrowe

Serwis podzielił się również informacją na temat najbardziej pożądanych przez pracodawców kompetencji. W 2022 roku bezsprzecznie były to kompetencje cyfrowe - podaje pracuj.pl. Ponad jedna trzecia ogłoszeń dotyczyła stanowisk, na których ich znajomość odgrywa istotną rolę.

Mimo spadku wobec okresu sprzed pandemii – w 2022 roku po raz kolejny najwięcej ogłoszeń pracy pochodziło z województwa mazowieckiego (około 20 proc. wszystkich ofert). Za nim uplasowały się kolejno województwa: dolnośląskie (10 proc.), śląskie (9 proc.), małopolskie (9 proc.) i wielkopolskie (8 proc.). Łącznie w powyższych pięciu województwach zamieszczono ponad połowę wszystkich ofert pracy na serwisie. 

Branże, w których zaobserwowano największą aktywność pod względem prowadzonych rekrutacji, to: finanse i bankowość, IT oraz handel detaliczny. Odpowiadały one za odpowiednio 12, 10 oraz 9 proc. zamieszczanych na pracuj.pl ofert zatrudnienia. W 2022 roku zaobserwowano także występujący już w poprzednim roku wzrost liczby ofert kierowanych do osób poszukujących zatrudnienia na stanowiskach juniorskich. Ich liczba na serwisie pracuj.pl wzrosła do 168 tysięcy, co stanowiło 15 proc. wszystkich zamieszczonych tam ogłoszeń. 

ZOBACZ TEŻ: Tyle przeciętnie zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

Najlepsza pierwsza połowa roku

Aktywność firm w obszarze rekrutacji była szczególnie widoczna w pierwszym półroczu 2022 roku - podaje pracuj.pl. Wówczas w serwisie pojawiło się 597 tysięcy ogłoszeń pracy. Trzeci kwartał, porównany z analogicznym okresem w roku poprzednim, przyniósł stabilizację, zaś ostatnie trzy miesiące 2022 roku to nieznaczny spadek.

"Pierwsze półrocze 2022 roku pokazało, jak duży potencjał uwolniło postpandemiczne odbicie biznesu, przy jednoczesnym niedoborze talentów. Z kolei II półrocze zasygnalizowało, w jak dużym stopniu wydarzenia gospodarcze wpływają na dynamikę rekrutacji" - skomentował, cytowany przez PAP, dyrektor zarządzający pracuj.pl i członek zarządu w Grupie Pracuj Rafał Nachyna.

ZOBACZ TEŻ: Lista zawodów deficytowych w 2023 roku. Są zmiany

Autor:jdw//am

Źródło: pracuj.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości