Od wtorku obowiązują dodatkowe uprawnienia przysługujące pracownikom mierzącym się ze skutkami powodzi oraz pracodawcom, którzy na czas usuwania skutków powodzi będą zmuszeni przekierować pracowników na przykład do usuwania skutków powodzi - informuje ekspertka prawa pracy Monika Smulewicz.
W Dzienniku Ustaw zostało właśnie opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu gmin, w których stosowane są szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie.
Monika Smulewicz, CEO projektu HR na Szpilkach, w komentarzu przesłanym redakcji biznesowej tvn24.pl podkreśla, że "wskazane rozporządzenie uruchamia zapisy ustawy z dnia 16 września 2011 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi".
Przeczytaj również: Wzrost inflacji i nowelizacja budżetu. Bank prognozuje skutki powodzi
Nowe przepisy - co zmieniają dla pracowników?
Nowe uprawnienia dotyczące pracowników i pracodawców zostały zawarte w artykule 8. ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.
Wynika z nich między innymi, że "faktyczna niemożność świadczenia pracy w związku z powodzią stanowi podstawę usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy".
"Za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z przyczyny, o której mowa w ust. 1, pracownikowi przysługuje prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przez okres nie dłuższy niż 10 dni roboczych wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika" - czytamy w ustawie.
Wynagrodzenie za czas usprawiedliwionej nieobecności wypłaca pracodawca.
Powyższy przepis nie ma zastosowania do pracowników, których "uprawnienie do wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu powodzi lub do innej formy rekompensaty utraconego wynagrodzenia z tego tytułu wynika z odrębnych przepisów".
W ustawie znajdują się także zapisy umożliwiające powierzenie pracownikowi wykonywanie innej pracy niż wynikająca ze stosunku pracy.
"Pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie pracy innego rodzaju niż wynikająca z nawiązanego stosunku pracy, jeżeli jest to konieczne w związku z usuwaniem skutków powodzi u tego pracodawcy. W takim przypadku pracownik zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, obliczonego według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego" - zaznacza ustawodawca.
Źródło: gov.pl, HR na Szpilkach