Eksperyment z czterodniowym tygodniem pracy. "Sytuacja jest bardzo zróżnicowana"

Źródło:
tvn24.pl
Majtkowski o czterodniowym tygodniu pracy
Majtkowski o czterodniowym tygodniu pracyTVN24 BiS
wideo 2/4
Majtkowski o czterodniowym tygodniu pracyTVN24 BiS

45 przedsiębiorstw i organizacji z Niemiec rozpoczyna testy czterodniowego tygodnia pracy - poinformowało Deutsche Welle. Przez pół roku pomimo mniejszej liczby godzin poświęconych obowiązkom służbowym mają otrzymywać to samo wynagrodzenie. - Zwykle do tych testów zgłaszają się takie firmy, w których jest łatwiej przeprowadzić takie rozwiązanie. Natomiast dla całej gospodarki na pewno byłoby to trudniejsze - mówił w TVN24 BiS ekonomista Paweł Majtkowski.

Jak podało Deutsche Welle, w ramach nowego projektu 45 przedsiębiorstw i organizacji z Niemiec wypróbowuje przez pół roku czterodniowy tydzień pracy. W części eksperyment ruszył w poniedziałek 5 lutego. "Model pracy 100-80-100 (stuprocentowe wynagrodzenie, osiemdziesiąt procent czasu pracy przy stuprocentowej wydajności) jest wspierany w Niemczech od strony naukowej przez Uniwersytet w Muenster" - przekazało DW.

– Dla nas liczyły się głównie dwie ważne sprawy: po pierwsze uzyskanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, a po drugie utrzymanie i pozyskiwanie nowych pracowników – mówi Markus Noelker z zarządu firmy Nacura z branży IT. Według DW w projekt zaangażowali się także rzemieślnicy i przedsiębiorstwa przemysłowe. 

Testy czterodniowego tygodnia pracy. "Musimy pamiętać o drugiej stronie"

O sprawę czterodniowego tygodnia pracy pytani byli w TVN24 BiS Aneta Czernek, rekruterka i ekspertka rynku pracy oraz ekonomista Paweł Majtkowski.

- Jeśli chodzi o specyfikę akurat mojej pracy, to myślę, że bylibyśmy w stanie jako firma w ten sposób funkcjonować - stwierdziła Aneta Czernek. - Musimy jednak pamiętać zawsze o tej drugiej stronie, czyli o kliencie, który może mieć potrzebę skorzystania z usług takiej firmy - wskazała.

Zauważyła, że niemiecki projekt nie jest nowy, bo są już takie rozwiązania w Austrii czy Holandii. Jak stwierdziła, firmy starają się na dwa sposoby podejść do tego tematu. - Albo mamy skrócone godziny pracy w tygodniu, gdzie wychodzi mniej więcej właśnie, że pracownicy pracują cztery dni, albo mają długi weekend, czyli wolny piątek - wyjaśniła.

"Bardzo zróżnicowana sytuacja, zależna od branż"

Paweł Majtkowski przyznał, że czterodniowy tydzień pracy, to "będzie pewna zmiana". - To jest bardzo zróżnicowana sytuacja, zależna od branż. Mamy dużo testów, w których to rozwiązanie jest sprawdzane. Natomiast błąd, powiedziałbym, metodologiczny jest taki, że zwykle do tych testów zgłaszają się takie firmy, w których jest łatwiej przeprowadzić takie rozwiązanie. Natomiast dla całej gospodarki na pewno byłoby to trudniejsze - stwierdził.

Jak dodał, "najistotniejszym testem jest francuska decyzja w roku 2002 o wprowadzeniu trzydziestopięciogodzinnego tygodnia pracy". - Okazało się, że w dłuższej perspektywie, że było to jednak niekorzystne dla gospodarki. To znaczy, że pojawiło się bezrobocie i problemy strukturalne. Tak naprawdę francuska gospodarka stała się mniej konkurencyjna wobec innych gospodarek - mówił.

Dodał, że sytuacja obecnie może być nieco inna. - To był rok 2002. Dzisiaj nie mamy jasnej i klarownej odpowiedzi, jak taka zmiana przełożyłaby się na całą gospodarkę. Oczywiście są takie firmy, w których w skróconym czasie pracy dałoby się nawet zwiększyć efektywność. Tylko są takie branże, gdzie to tak nie działa. To znaczy pracownik musi być przez czterdzieści godzin, a jeśli byłby trzydzieści pięć, to musielibyśmy mieć tam dodatkowych pracowników. Tak, żeby zapewnić obsadę w ciągu doby. Obawiam się, że wzrost wydajności w tych firmach, gdzie to jest możliwe, nie zrównoważyłby tego w tych pozostałych firmach - powiedział ekonomista.

- Te dyskusje w dużym stopniu są zideologizowane. One się nie opierają aż tak bardzo na danych ekonomicznych - stwierdził.

"Rozwiązanie nie będzie miało zastosowania dla całej gospodarki"

Aneta Czernek mówiła w TVN24 BiS, że prawie sto lat temu Henry Ford wprowadził pięciodniowy tydzień pracy. -Zdecydowanie poprawił morale i efektywność, wydajność swoich pracowników. Jak wiemy, ta praktyka została zastosowana praktycznie na całym świecie - podkreśliła.

- Firmy rzeczywiście wprowadzają tego typu rozwiązania (skrócony czas pracy - przyp. red) właśnie po to, aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie swoich pracowników związane z work-life balance, efektywnością pracy, zaangażowaniem. Firmy chcą się także różnicować, być pożądanym pracodawcą, aby ten bardziej utalentowany kandydat chciał do niego aplikować. Badania pokazują wprost, że takie firmy są efektywne, jeśli chodzi o procesy rekrutacyjne. Kandydaci zabiegają o stanowiska, są zdecydowanie bardziej wydajni, ale też bardziej lojalni - wyjaśniła.

Rekruterka stwierdziła, że "operujemy hasłem czterodniowy tydzień pracy, ale to też dotyczy po prostu redukcji godzin, czyli pracownicy na przykład są w pracy sześć godzin dziennie".

- Rozwiązanie nie będzie miało zastosowania dla całej gospodarki - przyznała, dodając jednak, że jednocześnie część firm będzie stosowało podobne rozwiązania, nawet nie czekając na jakiekolwiek regulacje prawne w tym zakresie.

Paweł Majtkowski stwierdził, że we Francji, pomimo 35-godzinnego tygodnia pracy, według Eurostatu przeciętny Francuz pracuje 37,4 godzin, a Polak 40,4 (przy 40-godzinym tygodniu pracy). - Na pewno wiele zmieni sztuczna inteligencja, która się rozwija i będzie powodowała, że pracy może być troszeczkę mniej - stwierdził gość TVN24 BiS.

Czytaj też: Polska firma wdraża czterodniowy tydzień pracy

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: A. Aleksandravicius/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska wszczęła w czwartek formalne postępowanie w sprawie chińskiej platformy handlowej Temu, między innymi za handel podróbkami, w tym kosmetykami i zabawkami oraz stosowanie systemów, które mogą prowadzić do uzależnienia użytkowników.

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Źródło:
PAP

Rosyjski miliarder Roman Awdiejew oznajmił w czwartek, że sprzedał swoje akcje w Rossium Group i nie posiada już żadnych aktywów w Rosji, co pozwoli mu zajmować się swoimi 23 dziećmi.

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Źródło:
PAP

Konta w mediach społecznościowych mogą być przejmowane przez cyberprzestępców po śmierci właściciela - ostrzega w komunikacie NASK. Celem oszustów jest wzbudzenie niepokoju wśród bliskich zmarłego, a następnie wyłudzenie pieniędzy w zamian za zwrócenie dostępu do profilu.

Konta zmarłych na celowniku oszustów

Konta zmarłych na celowniku oszustów

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2024 roku wzrosły rok do roku o 5 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji przyczynił się wyższy wzrost cen żywności, roczną inflację podbiły też ceny paliw z uwagi na efekt niskiej bazy - ocenili analitycy.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd nałożył na Google karę w wysokości dwóch sekstylionów rubli (dwójka i 36 zer) za ograniczenia nałożone na kanały rosyjskich mediów państwowych w serwisie YouTube. To więcej pieniędzy niż jest na całym świecie - pisze portal BBC.

Dwójka i 36 zer. Absurdalna kara dla Google

Dwójka i 36 zer. Absurdalna kara dla Google

Źródło:
BBC

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące maty odświeżającej do lodówki, sprzedawanej w sklepach sieci Leroy Merlin. Powodem jest wykrycie migracji do żywności substancji 2,4-Toluenodiaminy z tego produktu. Substancja ta może stanowić zagrożenie dla zdrowia i nie powinna znajdować się w żywności.

Leroy Merlin wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Leroy Merlin wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

W okresie Wszystkich Świętych ceny paliw na stacjach powinny być stabilne - poinformowali w czwartek analitycy Refleksu. Ich zdaniem tegoroczne wyjazdy będą tańsze niż przed rokiem - za litr benzyny Pb95 i diesla kierowcy zapłacą około 44 grosze za litr mniej niż rok temu.

Wyjazdy w okresie Wszystkich Świętych tańsze niż przed rokiem

Wyjazdy w okresie Wszystkich Świętych tańsze niż przed rokiem

Źródło:
PAP

Zakończyła się awaria w Banku Millennium. "Przywróciliśmy pełną dostępność aplikacji mobilnej i serwisu internetowego Millenet" - poinformował bank w mediach społecznościowych.

Koniec awarii w dużym banku. "Przywróciliśmy pełną dostępność"

Koniec awarii w dużym banku. "Przywróciliśmy pełną dostępność"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Związki zawodowe z łódzkiej fabryki Beko doszły do porozumienia z zarządem producenta sprzętu AGD w sprawie zamknięcia zakładu. Pracę straci 1100 osób, które – jak poinformował w środę koncern - otrzymają odprawy zależne od stażu pracy.

Fabryka w Polsce do zamknięcia, pracę straci 1100 osób

Fabryka w Polsce do zamknięcia, pracę straci 1100 osób

Źródło:
PAP

Jedynie co czwarty Polak będzie w stanie utrzymać się bez dochodów przez ponad pół roku - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Co więcej, nasza poduszka finansowa najczęściej nie przekracza 5000 złotych.

Polacy bez poduszki finansowej

Polacy bez poduszki finansowej

Źródło:
PAP

Przed Bożym Narodzeniem w norweskich sklepach może zabraknąć jajek - ostrzegają w przedstawiciele największych sieci supermarketów. Podobnie jak na wiosnę tego roku jedynym rozwiązaniem może okazać się import.

Tego produktu może zabraknąć. Sieci handlowe ostrzegają

Tego produktu może zabraknąć. Sieci handlowe ostrzegają

Źródło:
PAP

Resort handlu w Pekinie poinformował w środę, że "nie akceptuje" decyzji Unii Europejskiej o nałożeniu wysokich ceł na produkowane w Chinach samochody elektryczne i złoży skargę do Światowej Organizacji Handlu. Taryfy celne w wysokości od 7,8 do 35,3 procent na e-auta produkowane w Chinach zaczęły obowiązywać o północy z wtorku na środę.

Pekin komentuje decyzję Unii Europejskiej. "Zostaną podjęte wszelkie niezbędne środki"

Pekin komentuje decyzję Unii Europejskiej. "Zostaną podjęte wszelkie niezbędne środki"

Źródło:
PAP

Wiceminister Jacek Tomczak złożył rezygnację - przekazał w środę resort rozwoju i technologii w mediach społecznościowych.

Wiceminister rozwoju złożył rezygnację

Wiceminister rozwoju złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Mam nadzieję, że kredyt zero procent właśnie przeszedł do historii - napisała w środę na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Wcześniej ministerstwo rozwoju poinformowało, że wiceszef tego resortu Jacek Tomczak złożył rezygnację z pełnionego stanowiska.

"Mam nadzieję, że kredyt zero procent właśnie przeszedł do historii"

"Mam nadzieję, że kredyt zero procent właśnie przeszedł do historii"

Źródło:
tvn24.pl

Senat nie wniósł poprawek do ustawy o świadczeniu honorowym dla stulatków. Zgodnie z nią świadczenie będzie przyznawane z urzędu i wyniesie ponad 6,2 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Ponad sześć tysięcy złotych co miesiąc. Jest warunek wieku

Ponad sześć tysięcy złotych co miesiąc. Jest warunek wieku

Źródło:
PAP

Wszystkich Świętych już w piątek. 1 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy i nie zrobimy zakupów w większych sklepach. W związku z tym niektóre sieci handlowe postanowiły wydłużyć godziny pracy sklepów w czwartek, 31 października.

Sieci zmieniają godziny otwarcia sklepów

Sieci zmieniają godziny otwarcia sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają dodatek dopełniający w wysokości 2520 złotych – zakłada nowelizacja ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Dodatek będzie wypłacony w maju 2025 roku z wyrównaniem od stycznia.

Będzie nowe świadczenie. Ma trafić do 130 tysięcy osób

Będzie nowe świadczenie. Ma trafić do 130 tysięcy osób

Źródło:
PAP

Malta najpopularniejszym kierunkiem Polaków na weekendowy city break w listopadzie - wynika z nowego zestawienia portalu eSky.pl. Według autorów po raz pierwszy od lat na jego czele nie znalazły się Włochy.

Najpopularniejszy kierunek na weekendowy wypad w listopadzie. Pierwszy raz od lat to nie Włochy

Najpopularniejszy kierunek na weekendowy wypad w listopadzie. Pierwszy raz od lat to nie Włochy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padły dwie duże wygrane. Totalizator Sportowy przekazał w komunikacie, że jeden z kuponów został wysłany w Słupcy (województwo wielkopolskie), a drugi zakład został zawarty przez internet.

Duże wygrane w Lotto. Podano, gdzie padły

Duże wygrane w Lotto. Podano, gdzie padły

Źródło:
tvn24.pl

W środę Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Celem nowych przepisów jest zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe, e-papierosy i wyroby nowatorskie.

Będą podwyżki. Decyzja Senatu w sprawie akcyzy

Będą podwyżki. Decyzja Senatu w sprawie akcyzy

Źródło:
PAP

Na pewno nie zgodzę się na wprowadzenie wolnej od pracy Wigilii w tym roku - zadeklarował w środę szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk (PSL). Wcześniej minister rolnictwa Czesław Siekierski (także PSL) powiedział, że widzi taką możliwość.

Wolna Wigilia już w tym roku? Minister się nie zgadza

Wolna Wigilia już w tym roku? Minister się nie zgadza

Źródło:
PAP

We wtorek część klientów InPostu zgłaszała problemy dotyczące działania aplikacji, w której miały pojawiać się dane innych użytkowników. - Zidentyfikowaliśmy 47 takich osób, a następnie zablokowaliśmy możliwość odbioru ich przesyłek przez osoby trzecie - przekazał w środę rano rzecznik prasowy InPostu Wojciech Kądziołka.

"Byłam w szoku, gdy odebrałam telefon". Nietypowa awaria InPostu

"Byłam w szoku, gdy odebrałam telefon". Nietypowa awaria InPostu

Źródło:
tvn24.pl

Analiza cen z ponad 10,2 tysiąca sklepów wykazała, że znicze są średnio droższe o ponad 9 procent względem poprzedniego roku - wynika z badania UCE Research, Hiper-Com Poland i Grupy BLIX. Największe wzrosty widać w sieciach cash&carry - o ponad 40 procent. Z kolei taniej niż rok temu jest w dyskontach i hipermarketach.

Znicze droższe o nawet 40 procent

Znicze droższe o nawet 40 procent

Źródło:
tvn24.pl