Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2024 roku wzrosły rok do roku o 5 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji przyczynił się wyższy wzrost cen żywności, roczną inflację podbiły też ceny paliw z uwagi na efekt niskiej bazy - ocenili analitycy.
Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w październiku o 5,0 proc. rdr i o 0,4 proc. mdm.
Komentarze ekonomistów
"Inflacja CPI w październiku nieznacznie wzrosła, do 5,0% r/r z 4,9% r/r, zgodnie z naszą prognozą. Przyspieszyła inflacja żywnościowa, do 4,9% r/r z 4,7% r/r we wrześniu, a w samym październiku ceny żywności rosły silniej (m/m) niż wskazuje wzorzec sezonowy. W listopadzie, ze względu na efekty bazy, inflacja powinna się nieznacznie obniżyć. Skala wzrostu inflacji w 2025 zależeć będzie od decyzji co do cen energii – dziś rząd ma się zająć tą kwestią" - napisali w komentarzu ekonomiści PKO BP.
"W październiku widzimy wzrost inflacji do 5% r/r, do czego powinny przyłożyć się miesięczne wzrosty cen żywności i utrzymanie impetu wzrostu inflacji bazowej" - skomentowali analitycy mBanku.
"GUS potwierdza te przypuszczenia. Struktura wskazała jednak na wyższy wzrost cen żywności i nieco większy spadek cen paliw. Jednocześnie wygląda na to, iż inflacja bazowa obniżyła się z 4,3% odnotowanych we wrześniu" - dodali.
"Bez zaskoczeń. W październiku inflacja CPI do 5,0%r/r. Główne powody to wyższe ceny żywności (drogie warzywa) i niska baza na cenach paliw sprzed roku (promocje cenowe). Szacujemy, że inflacja bazowa obniżyła się w okolice 4,1-4,2%r/r. RPP pozostawi stopy bez zmian do 2kw25" - ocenili ekonomiści ING.
"Inflacja w październiku ponownie sięgnęła 5%. Wysokie tempo wzrostu związane jest głównie z podwyżkami rachunków za energię – ich ceny są o 11,5% większe niż rok temu. Duże znaczenie mają również ceny usług oraz niższy punkt odniesienia związany z cenami paliw" - napisali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock