Dla Litwinów jesteśmy przede wszystkim religijni i wykształceni, a Polska kojarzy im się głównie z zakupami - wynika z opublikowanego we wtorek w Wilnie raportu socjologów.
Ponad 200-stronicowy dokument przygotował Litewski Ośrodek Badań Socjologicznych na zamówienie polskiej ambasady. - Potrzeba przeprowadzenia tego rodzaju badań powstała z przyczyn praktyczno-poznawczych - zaznaczył ambasador Janusz Skolimowski podczas prezentacji raportu pod nazwą "Badanie opinii publicznej dotyczące wizerunku Polaków na Litwie i wizerunku Polski w społeczeństwie litewskim".
Ambasador odnotował, że w ciągu ostatnich kilku lat opinia na Litwie o Polakach, Polsce i mniejszości polskiej na Litwie była formowana głównie przez pryzmat ochrony praw tej mniejszości, a autorami tej opinii były głównie media. Dlatego, jak zaznaczył, powstała potrzeba dokonania poważnej analizy, która przedstawiłaby rzeczywisty obraz sytuacji. Cel: Lepsze zrozumienie - W naszym przekonaniu prezentowana analiza może przyczynić się do lepszego rozumienia wzajemnych relacji, zależności i wyzwań społecznych, co pozwoli na bardziej rzetelne i świadome spojrzenie na wynikające problemy - powiedział Skolimowski. Badania m.in. wskazują, że co piątemu mieszkańcowi Litwy Polska kojarzy się z robieniem zakupów, ale również 20 procent respondentów nie potrafiło wymienić ani jednego skojarzenia ze słowem "Polska". Badani najczęściej przypisywali Polakom raczej cechy pozytywne: religijność (73 proc.), skuteczność (66 proc.), wykształcenie (62 proc.), nowoczesność (61 proc.), pracowitość (54 proc.). Większość badanych wskazała, że Polska jest dla Litwy ważnym partnerem na arenie międzynarodowej (74 proc.), i że dla Litwy ważna jest współpraca z Polską w dziedzinie energetyki (59 proc.). Z raportu wynika, że ponad połowa mieszkańców Litwy w ogóle nie ma kontaktu z polskimi obywatelami, zaś dwie trzecie oświadczyło, że do Polski nie jeździ. Stosunkami polsko-litewskimi nie interesuje się co trzeci mieszkaniec Litwy. Nie wydawać dzieci za Polaków? 13 proc. nie chce mieć Polaka za sąsiada, 11 proc. nie chciałoby z Polakiem pracować w jednym przedsiębiorstwie, a 26 proc. sprzeciwiłoby się małżeństwu swego dziecka z Polakiem - wskazuje raport. Autorzy badań w podsumowaniu napisali: "Należy stwierdzić, że z jednej strony opinia mieszkańców Litwy na temat Polaków w 2011 roku pogorszyła się, z drugiej strony, absolutna większość mieszkańców kraju akceptuje sąsiadów - Polaków". "To znaczy, że mieszkańcy Litwy w codziennych interakcjach raczej są skłonni do nawiązywania kontaktów osobistych i budowania więzi międzyludzkich" - czytamy w podsumowaniu. Raport wydany w językach polskim i litewskim zostanie rozpowszechniony w środowiskach akademickich i politycznych obu krajów. Badania socjologiczne zostały przeprowadzone w dniach 23 stycznia - 20 lutego; wzięło w nich udział 1009 mieszkańców Litwy w wieku 15-74 lat.
Autor: jak//gak / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24