Szykują otwarcie nowego mostu na 24 marca

Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza
Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plBartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza

Pierwsi kierowcy mają wjechać na nowy most już w następną sobotę. Na ten dzień ratusz szykuje uroczyste otwarcie przeprawy łączącej Bielany z Białołęką.

To już prawie pewne - pierwsze samochody wjadą na most w sobotę, 24 marca. Będą to jednak tylko... pojazdy zabytkowe. - Zwrócono się do nas z propozycją, żeby podczas uroczystego otwarcia mostu północnego przejechały przez niego pojazdy zabytkowe - potwierdza Jarosław Tobolski z Automobilklubu Polski. Jak dodaje, urzędnicy wystosowali zaproszenie właśnie na 24 marca.

- Nie zaprzeczam, nie potwierdzam - odpowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza, który od wielu tygodni unika podania terminu deklaracji kiedy w otwarcia mostu. Urzędnicy unikają podania oficajalnej daty, bo nie mają jeszcze wymaganych dokumentów.

- Pamięta pan zabawę w ciepło-zimno? To ja teraz mogę powiedzieć: ciepło, ciepło - mówi ze śmiechem. - Wciąż czekamy na ostateczne pozwolenie na użytkowanie mostu Skłodowskiej, ale wierzymy, że uda się go otworzyć jeszcze w marcu - dodaje w końcu.

Skromne otwarcie

W połowie lutego urzędnicy zapowiedzieli, że uroczystość otwarcia mostu Marii Skłodowskiej-Curie będzie "wydarzeniem skromnym, ale ciekawym, nawiązującym do sylwetki patronki i jej związków z Warszawą".

Wszystko wskazuje więc na to, że w niedzielę, a najpóźniej w poniedziałek na most wjadą miejskie autobusy i prywatne samochody. Budowa mostu rozpoczęła się w 2009 roku i napotkała wiele kłopotów - fale powodziowe, problemy z dostarczeniem przęsła czy ostrą zimą na przełomie 2010 i 2011 roku. Pierwotnie umowa zobowiązywała wykonawcę na zakończenie prac do 21 grudnia 2011 roku. Tego samego dnia Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych podpisał aneks, który przedłużył ten termin do końca czerwca tego roku.

Pod koniec lutego urzędnicy złożyli wniosek o pozwolenie na użytkowanie części drogowej przeprawy. Do zrobienia jest jeszcze część tramwajowa.

wp, par/roody

Pozostałe wiadomości