Pod obwodnicą Targówka odkryli drogę do dawnej fabryki amunicji

Odkryty bruk na Ossowskiego
Odkryty bruk na Ossowskiego
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Odkryty bruk na OssowskiegoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Archeolodzy zakończyli badanie bruku odsłoniętego podczas przebudowy ulicy Ossowskiego. Remont tego odcinka obwodnicy Targówka zostanie wznowiony, gdy zapadnie decyzja, co stanie się z pozostałościami dawnej drogi.

Przebudowa tak zwanej obwodnicy Targówka, czyli ciągu ulic Ossowskiego, Handlowej i Myszkowskiej, a także Gorzykowskiej i Kołowej, rozpoczęła się w połowie czerwca ubiegłego roku. Zgodnie z harmonogramem miała zakończyć się 15 listopada ubiegłego roku.

Plany drogowców pokrzyżowało jednak kilka czynników. Jednym z nich były odkrycia archeologiczne na ulicy Ossowskiego. Spod starej nawierzchni w rejonie Witebskiej wyłonił się zabytkowy kamienny bruk. Prace na tym odcinku zostały wstrzymane, a wojewódzki konserwator zabytków zlecił zbadanie tego miejsca.

Droga do fabryki amunicji

Prace archeologów objęły obszar około dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Zakończyły się w ubiegłym tygodniu.

Wiadomo już, że dawny bruk stanowił część drogi z okresu 20-lecia międzywojennego. "Droga ta prowadziła do fabryki amunicji, która została wybudowana na Targówku po pierwszej wojnie światowej, dokładnie w 1926 roku" - czytamy w komunikacie na stronie Zarządu Dróg Miejskich.

Jak dodano, powstała w dwóch fazach. "Pierwsza wykonana została z naturalnego kamienia, tak zwanych otoczaków, natomiast druga z kostki kamiennej o kształcie prostokąta otrzymywanej w drodze obróbki (kostka ciosana). Otoczaki, z których zbudowano drogę na Targówku to polodowcowe, morenowe łupane buły kamienne pochodzenia skandynawskiego, charakterystyczne dla tych terenów" - tłumaczą drogowcy.

Zdaniem badaczy, odcinek drogi z kostki kamiennej prowadził do budynków mieszkalnych. Natomiast fragment z otoczaków stanowił bezpośredni wjazd do fabryki.

W trakcie prac archeolodzy natrafili też na inne znaleziska: spłonki od naboi, fragmenty ceramiki oraz szkła, rynsztoki i chodniki z kwadratowych betonowych płyt. Odnaleźli też elementy starej kanalizacji, która prawdopodobnie służyła odwodnieniu fabryki amunicji i jej okolicy.

70 procent

Termin zakończenia przebudowy obwodnicy Targówka został przesunięty na 30 września. - Jeśli chodzi o zaawansowanie prac, to zbliżamy się do końca. Wykonawca ocenia postęp prac na 70 procent. Pozostały jeszcze pojedyncze miejsca, które czekają na ukończenie - mówi Mikołaj Pieńkos, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Jak dodaje, prace w rejonie odkrycia archeologicznego będą mogły ruszyć, gdy wojewódzki konserwator zabytków podejmie decyzję o tym, w jaki sposób wykorzystany zostanie przedwojenny bruk.

Pieńkos przypomina też, że do opóźnienia inwestycji przyczyniły się również zmiany w organizacji ruchu związane z budową II linii metra. - Ze względu na objazdy nie mogliśmy między innymi rozpocząć budowy czterech rond - zaznacza. - Kolejny powód opóźnienia był taki, że bardzo długo czekaliśmy na uzgodnienia dotyczące usuwania kolizji z siecią energetyczną - dodaje.

Ma być ładniej i bezpieczniej

Celem inwestycji jest rewitalizacja przestrzeni w sąsiedztwie budowanych stacji metra. To wspólna inicjatywa Zarządu Dróg Miejskich oraz dzielnicy Targówek. Wykonawcą prac jest firma IDS-BUD S.A.

Przebudowa na Targówku Mieszkaniowym obejmuje między innymi remont chodników, wydzielenie 3-kilometrowej drogi dla rowerów i ścieżki biegowej, a także oświetlenie. Posadzonych będzie także 211 drzew i 28 tysięcy krzewów.

Projekt zakłada spore zmiany w organizacji ruchu. Na jezdni zostanie po jednym pasie w każdym kierunku, natomiast pozostała przestrzeń zostanie przeznaczona na 140 miejsc parkingowych.

Skrzyżowania Handlowej z Gorzykowską, Pratulińską i Kołową zostaną przebudowane na ronda. Będą nowe przejścia dla pieszych przez Handlową (między Lusińską a Kołową, przy Lusińskiej, Mokrej i Szczepanika) i przez Myszkowską (przy Hodowlanej).

kk/ran

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP