Tak "szeryfowie" w tirach blokowali S8

Ulice

Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plSzeryfowie blokują S8

Trasa S8 była zakorkowana przy wyjeździe z Warszawy na granicy z Markami. Utrudnienia zaczęły się już od ul. Głębockiej. Na blokowanie trasy niemały wpływ mieli tzw. szeryfowie drogowi.

Weekendowe problemy z korkami na S8 to nic nowego. – Między Głębocką a Markami zawsze widzimy sznur tirów, który potrafi sięgać Wisły. Zwłaszcza, że z trzech pasów następuje zwężenie do jednego – mówi reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak.

Tak było również w sobotę przed południem. Korek sięgał Głębockiej. - Stał prawy pas w kierunku Marek, zastawiony tirami. Jednak na lewym zauważyłem tzw. szeryfa tira. Jechał z prędkością prawego pasa i uniemożliwiał innym wyprzedzenie. Wszystkie samochody osobowe utknęły za nim w ogromnym korku – dodaje Marcinczak.

Blokują lewy pas

"Szeryfowie drogowi" są wszystkim kierowcom dobrze znani. Pojawiają się na autostradach lub innych kilkupasmowych trasach, które zwężają się do jednego.

Kierowcy tirów ustawiają się na ogół na prawym pasie. Wiedzą, że lewy pas się kończy, więc i tak wszyscy będą musieli zjechać na prawą stronę. Zdarzają się jednak wyjątki, tzw. szeryfowie drogowi, którzy zjeżdżają się na kończący się pas ruchu i blokują samochody, które chciałyby dojechać do końca drogi.

Po co to robią? Szeryfowie "walczą" w ten sposób o sprawiedliwość drogową - w myśl zasady, że na przejazd wąskim gardłem trzeba czekać w "uczciwej" kolejce. - Skoro prawy pas jedzie wolniej zajęty przez tiry, to niech osobówki na lewym również jadą w tym samym tempie – tłumaczy Marcinczak.

Tyle, że takie myślenie mija się z przepisami ruchu drogowego, które przy zwężeniu jezdni zalecają jazdę "na suwak".

Nawet 500 zł mandatu

W niektórych rejonach (np. w Łodzi) policjanci zapowiadali ostrą walkę z "szeryfami drogowymi". - To prawdziwa plaga naszych dróg. "Szeryf" potrafi skutecznie wydłużyć korek i doprowadzić na przykład do zakorkowania innych skrzyżowań. Czasami kończy się paraliżem danego sektora miasta – mówiła dla portalu tvn24.pl Marzanna Boratyńska z łódzkiej policji.

Funkcjonariusze ustawiali patrole w miejscach, gdzie najczęściej tworzą się korki i wlepiali mandaty. Za blokowanie pasa ruchu grozi do 500 złotych mandatu i dwa punkty karne.

O WALCE Z SZERYFAMI CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

Korki na S8Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

kw//ec