Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

TVN Warszawa | Śródmieście

"Unikatowe dziedzictwo historyczne na Jazdowie". Zlikwidują kopciuchy, wydadzą specjalny przewodnik

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
mp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Domki na Jazdowie

Znamy szczegóły rewitalizacji domków fińskich na Jazdowie. Ratusz zapowiedział, że częścią programu będzie transformacja energetyczna osiedla - kopciuchy zostaną zlikwidowane. Jeszcze w tym roku ma też zostać wydana specjalna publikacja na temat Jazdowa.   

Osiedle Jazdów to kolonia drewnianych domków, wybudowanych jako tymczasowe mieszkania dla pracowników Biura Odnowy Stolicy. Powstały po II wojnie światowej w ramach fińskich reparacji wojennych na rzecz Związku Radzieckiego. Część z nich jest zamieszkała do dziś. W 27 domkach i przyległych ogrodach żyją i działają obok siebie mieszkańcy, organizacje pozarządowe, miejscy ogrodnicy i pszczelarze, akademicy i studenci, artyści oraz pracownicy firm, spółdzielni, ambasad i instytucji publicznych.

Zlikwidują kopciuchy

Jak przekazali stołeczni urzędnicy, mieszkańcy i najemcy z osiedla Jazdów, wraz z biurami Urzędu Warszawy (Centrum Komunikacji Społecznej, Biurem Stołecznego Konserwatora i Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej) oraz Dzielnicą Śródmieście uzgodnili, że rewitalizacja osiedla poprzedzona będzie różnego rodzaju działaniami przygotowawczymi. "Ich celem jest z jednej strony zachowanie niepowtarzalnego charakteru tego miejsca, z drugiej zaś stworzenie przestrzeni testowej dla nowych rozwiązań, które miasto mogłoby później wprowadzać na szerszą skalę" - czytamy w komunikacie ratusza.

Ustalili też, że przed przetargiem na remont domków należy przygotować szczegółowy poradnik dobrych praktyk. "Zapadła decyzja, że częścią programu rewitalizacji Jazdowa będzie jego transformacja energetyczna, polegająca na zlikwidowaniu funkcjonujących tu kopciuchów i zastąpienie ich źródłami ciepła opartymi na OZE oraz na zasilaniu Jazdowa w energię elektryczną produkowaną z OZE" - zapowiedział ratusz.

Poradnik dobrych praktyk

W Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków, w ramach otwartych konkursów dla organizacji pozarządowych, przygotowywany jest poradnik dobrych praktyk dla Osiedla Jazdów realizowany przez Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. "Opracowanie 'Przewodnika dla Osiedla Domków Fińskich na Jazdowie' ma na celu ochronę unikatowego dziedzictwa historycznego i architektonicznego Warszawy oraz popularyzację wiedzy na jego temat. Publikacja jest szeroko konsultowana z pracownikami BSKZ, Dzielnicą Śródmieście oraz ZGN" - poinformowali urzędnicy.

Jak zaznaczyli, w ramach prac nad opracowaniem autorzy odwiedzili wybrane osiedla domków w Finlandii, dokonali analizy technologicznej i materiałowej. Ratusz pochwalił się też, że dotychczas opracowano już kilka rozdziałów. "Poradnik posłuży jako wskazówka dla ZGN-u na etapie realizacji prac remontowych (przetargi w przygotowaniu). Planowany termin promocji publikacji to grudzień 2019 roku" - czytamy w komunikacie.

"Mały raj w centrum Warszawy". Zagospodarują domki na Jazdowie

"Domki będą udostępnione od 23 lipca do 31 października"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:mp

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta / E. Lach