Ziobro zapowiada konfrontacje między podejrzanymi w sprawie reprywatyzacji

Warszawa

Ziobro o śledztwie TVN24
wideo 2/3

Osiem osób usłyszało zarzuty Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu w sprawie reprywatyzacji stołecznych nieruchomości - poinformował w piątek minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

- Czynności jeszcze trwają - powiedział Ziobro na konferencji prasowej. Dodał, że zaplanowano między innymi konfrontacje między podejrzanymi.

Minister i prokurator generalny powiedział 8 zatrzymanym postawiono zarzuty oszustwa na mieniu o wielkiej wartości. Chodzi o reprywatyzacje nieruchomości w sąsiedztwie Pałacu Kultury - przedwojenny adres to ul. Sienna 29, przy ul. Twardej 8 i 10 oraz ul. Królewskiej 39.

175 postępowań przygotowawczych

- W chwili obecnej w prokuraturach regionu wrocławskiego prowadzone są 43 śledztwa związane z reprywatyzacją warszawską. W prokuraturach regionu warszawskiego 135 śledztw. Łącznie to jest 175 postępowań przygotowawczych – powiedział na konferencji prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

Szef PK podczas konferencji dotyczącej czwartkowych zatrzymań ośmiu osób w jednej ze spraw prowadzonych przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, powiedział, że w sumie zarówno we Wrocławiu jak i w Warszawie prowadzonych jest 175 postępowań ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.Dodał, że śledztwo w którym zatrzymano w czwartek osiem osób, zostało wszczęte w październiku 2016 r. i dotyczy w sumie czterech nieruchomości.

- W tej sprawie zabezpieczono też szereg różnego rodzaju środków finansowych, papierów wartościowych, mienia. Dokonano zabezpieczeń majątkowych na ponad 8 milionów złotych. Biżuterie, luksusowe samochody, mercedesy, bentleye - powiedział Święczkowski.

Odrębny wątek sędziowski

Według Ziobry, decyzje sędziów podejmowane w sprawach reprywatyzacyjnych to odrębny wątek całej sprawy, któremu przygląda się prokuratura.- Mamy tutaj do czynienia z ustanowieniem kuratorów dla osób, których wiek sięga 140 lat - powiedział Ziobro na konferencji prasowej. - Pytanie w związku z tym, na które będzie musiała prokuratura znaleźć odpowiedź, to jest o rolę w tych przedsięwzięciach konkretnych sędziów, którzy podejmowali tego rodzaju kuriozalne decyzje - dodał.

Podkreślił, że takich decyzji "nie da się obronić z punktu widzenia doświadczenia życiowego, logiki ani porządku prawnego".- Potwierdza się też, o czym mówiliśmy, że istotną rolę w tej sprawie odgrywali przedstawiciele palestry. Jest to bardzo smutne i pokazuje tą niechlubną kartę części działania polskich prawników - oświadczył Ziobro.Według niego, to wstępny etap postępowań prokuratorskich ws. reprywatyzacji w stolicy. - W tle mamy bardzo wiele wątków (...), przed nami są setki nieruchomości, co do których są poważne podejrzenia, że mechanizm przestępczy był tam zbliżony, podobny, a czasami wręcz analogiczny do tych, które tutaj uchwyciła prokuratura i CBA - zaznaczył.Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zapowiedział następne działania procesowe "w kolejnych tygodniach, miesiącach" prokuratorów z Wrocławia i z Warszawy.

Zatrzymania wśród prawników

W czwartek CBA zatrzymało w Warszawie osiem osób, które miały wyrządzić Skarbowi Państwa i spadkobiercom prawowitych właścicieli stołecznych nieruchomości szkodę na ponad 46 milionów złotych. To znany warszawski adwokat Andrzej M., dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy spadkobierców nieruchomości Grażyna K.-B. i Tomasz Ż., ojciec i syn zajmujący się skupowaniem roszczeń do nieruchomości – Maciej M. i Maksymilian M., dwóch rzeczoznawców majątkowych Michał Sz. i Jacek R. oraz Andrzej K.

Chodzi o reprywatyzację nieruchomości w sąsiedztwie Pałacu Kultury (przedwojenny adres to ulica Sienna 29), przy Twardej 8 i 10 oraz Królewskiej 39.

Są wnioski o tymczasowy areszt TVN24
wideo 2/7

PAP/skw/mś