Wkrótce egzamin ósmoklasisty. "Problemy w pojedynczych szkołach"

Warszawa

- Wszystko wskazuje na to, że uda nam się przeprowadzić egzamin ósmoklasisty - informuje stołeczny ratusz. Urzędnicy zastrzegają, że na razie są problemy ze skompletowaniem komisji w pojedynczych placówkach.

Warszawskim urzędnikom udało się skompletować składy komisji egzaminacyjnych, dlatego egzaminy gimnazjalisty w stolicy przeprowadzono bez problemów. Teraz czas na sprawdzian ósmoklasisty, który zaplanowano na dni 15-17 kwietnia.

Komisje w komplecie?

Jak informuje ratusz, w Warszawie w 228 szkołach 15 tysięcy uczniów powinno przystąpić do egzaminu ósmoklasisty.

- Po dzisiejszym sztabie i rozmowach z burmistrzami, wiemy, że są jeszcze problemy ze skompletowaniem komisji w pojedynczych szkołach. Na pewno do jutra powinny być one rozwiązane – powiedziała w czwartek Katarzyna Pienkowska z wydziału prasowego urzędu miasta.

Jak dodała, tak jak i przy egzaminie gimnazjalistów, nauczyciele będą delegowani do innych placówek, w komisjach będą też dyrektorzy czy wicedyrektorzy placówek oświatowych, którzy przeważnie mają uprawnienia pedagogiczne.

- Nie spodziewamy się większych utrudnień – zaznaczyła Pienkowska.

Strajk nauczycieli

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności". W strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków.

Według ZNP we wtorek w strajku w całym kraju udział wzięło 74,29 proc. szkół i przedszkoli, w woj. mazowieckim - 70,88 proc. (1979 z 2792 placówek). Związkowcy podają, że skala strajku utrzymuje się na stałym poziomie.

Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

TAK WYGLĄDAŁ PIERWSZY DZIEŃ STRAJKU:

Na szkole na Żoliborzu pojawił się banerTVN24
wideo 2/2

kz/ran