Wilanów: nowoczesna sypialnia bez sprawnej komunikacji

TVN Warszawa
TVN Warszawa | Rochstar

To nowoczesne osiedle jest jednym z najgęściej zaludnionych w stolicy. W tym roku miasteczko Wilanów otrzymało prestiżową międzynarodową nagrodę Award of Excelence. Sukcesy w świecie to jednak tylko jedna strona medalu. Mieszkańcy narzekają na słabą komunikację, brak infrastruktury i brak połączeń drogowych z sąsiednimi dzielnicami. Ich zdaniem to po prostu miejska sypialnia. Czy Wilanów ma szansę stać się naprawdę atrakcyjną częścią miasta, czy podzieli los odciętej od stolicy Białołęki?

W Wilanowie niepodzielnie rządzi PO. Z 15 radnych aż 8 należy do tego ugrupowania. Jedynie 4 jest z PiS, a 2 jest niezrzeszonych. Jednym z głównych problemów Wilanowa są problemy z komunikacją z sąsiednimi dzielnicami. W planie inwestycyjnym "Warszawa moich marzeń" na lata 2006-2014 Platforma Obywatelska obiecywała budowę linii tramwajowej.

- Wszystko zależy od finansowania z Unii. Do 2014 roku nie zrobimy tego niestety. Inwestycje w innych częściach miasta pochłaniają duże kwoty. Niemniej pani prezydent nie zapomniała o Wilanowie. W ciągu czterech lat aż 250 mln złotych wydano tu na inwestycje - mówi Rafał Miastowski, burmistrz dzielnicy.

Połączyć Wilanów z Ursynowem

Problem komunikacyjny Wilanowa to nie tylko wyjazd w kierunku centrum miasta, ale również połączenie z Ursynowem, na które mieszkańcy od wielu lat czekają.

- Dla mnie trudnym wyborem było zagłosowanie za przyznaniem pieniędzy nauczycielom i odebranie budowie Nowokabackiej. Byliśmy jednak postawieni pod ścianą - przyznaje Anna Drewniak, radna PiS.

- Ale budujemy już węzeł pod ulicę Nowokabacką. Teraz mamy ciężki okres budżetowy. Ale to się zmieni, taka inwestycja rozłożona jest na dwa, trzy lata budżetowe - odpowiada burmistrz Wilanowa.

Co wybudować, z czego rezygnować?

Przyszłoroczny budżet Wilanowa jest kryzysowy.

- Dla mnie błędem było budowanie hali sportowej i basenu. Nowokabacka jest bardzo ważna. Te pieniądze powinny pójść właśnie na nią - podkreśla Adam Bieniek ze Stowarzyszenia Niezależny Wilanów Wysoki i Niski. - Uważam, że pieniądze powinny znaleźć się też na sfery niedoinwestowane. Miasteczko Wilanów płaci ogromne podatki, ale nie ma na inwestycje. Mamy choćby półhektarową działkę w centrum gęstej zabudowy. Powinien tam powstać budynek wielofunkcyjny, m.in. ośrodek zdrowia - dodaje.

- To samorząd zdecydował, żeby zadbać o halę i pływalnię. Infrastruktura dla mieszkańców jest najważniejsza - zauważa z kolei Rafał Miastowski.

Szkielet ratusza ciągle straszy

Dla mieszkańców Wilanowa pomnikiem nieudolności władz jest szkielet ratusza dzielnicy, który straszy od 2006 roku.

- Od ośmiu lat panuje dziwna niechęć do tej inwestycji. Dlaczego inwestycja stanęła, najlepiej wiedzą moi poprzednicy. W ciągu ostatnich dwóch lat wyjaśniliśmy kwestie majątkowe, bo majątek był rozdrobniony. Udało nam się to teraz spiąć - zaznacza burmistrz dzielnicy Miastowski.

W odróżnieniu od PO, kandydaci PiS uważają, że będą w stanie dokończyć gmach urzędu dzielnicy. - Chcemy zakończyć budowę. Po doświadczeniach z prywatnym inwestorem będziemy starać się o pieniądze z miasta - Anna Drewniak, radna PiS.

Zdaniem Adama Bieńka jest ponownie znalezienie prywatnego inwestora. - Kiedy podejmowano decyzję dotyczącą budowy byłem przeciwny warunkom finansowym, w których nie było zabezpieczenia finansowego ze strony tureckiej. Pomysłu konkretnego na rozwiązanie nie mam - przyznaje jednak Bieniek.

Tomasz Kuszłejko ze Stowarzyszenia Mieszkańców Miasteczka Wilanów uważa, że są ważniejsze sprawy niż budowanie salonu dla władz i radnych. - Lepiej wydać te pieniądze na szkoły, na edukację. Miejsce publiczne, które będzie naszą dzielnicę cywilizować - podkreśla Kuszłejko.

Szkoły i przychodnie

Grzegorz, mieszkaniec zwrócił uwagę na handel na Wilanowie i fatalne warunki funkcjonowania przychodni. - Mieszkam w Wilanowie od 30 lat i nie widzę, by ktoś dbał o mieszkańców - podkreśla.

- Nie zgadzam się z tym. Ostatnio została oddana nowa przychodnia na terenie dzielnicy. Wokół Wilanowa Zachodniego są trzy szkoły, jest nowe przedszkole. To szkoły, które mają w klasach po 14-16 osób - tłumaczy Miastowski.

Problemy z parkowaniem

Problemem w Wilanowie jest parkowanie. Parkingi podziemne często stoją puste. Brakuje również dużych parkingów przy Świątyni Opatrzności. - Ludzie najczęściej parkują nielegalnie. Przy Świątyni Opatrzności Bożej samochody parkują na chodnikach i na ulicy. Przy okazji dużych uroczystości może powstać problem. Kościół będzie występował o zajęcie pasa drogi - mówi Kuszłejko.

- Świątynia Opatrzności nie była budowana w oderwaniu od rzeczywistości. Tam będą musiały powstać parkingi - zauważa Anna Drewniak.

Źródło zdjęcia głównego:  | Rochstar

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP