Najnowsze

Wiceminister obrony ma zostać dyrektorem Zamku Królewskiego

Najnowsze

archiwum TVN24Profesor Wojciech Falkowski

- Nominacja wiceministra obrony narodowej, historyka profesora Wojciecha Fałkowskiego na dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie jest możliwa w listopadzie - powiedział w RMF FM wiceminister kultury Jarosław Sellin.

- Rzeczywiście wysłaliśmy teraz zapytania do różnych stowarzyszeń muzealników i historyków sztuki związane z chęcią powołania ministra profesora Wojciecha Fałkowskiego, wybitnego historyka na dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin zapytany o to, kiedy Fałkowski rozpocznie pracę jako dyrektor Zamku Królewskiego.

Rezygnacja obecnego dyrektora

- Myślę, że jak uzyskamy te odpowiedzi, te opinie, to już w listopadzie ta nominacja jest możliwa - ocenił Sellin. Profesor Fałkowski obecnie pełni funkcję wiceministra w Ministerstwie Obrony Narodowej. Sellin podkreślił, że Fałkowski jest przede wszystkim wybitnym historykiem i wykładowcą.

Zapytany, dlaczego obecny dyrektor Zamku Królewskiego Przemysław Mrozowski nie dokończy kadencji stwierdził, że Mrozowski "złożył rezygnację".

- Przez wiele lat był wicedyrektorem Zamku Królewskiego. Musieliśmy podjąć decyzję o nowym kierownictwie Zamku Królewskiego i uznaliśmy, że takim dobrym dyrektorem będzie Wojciech Fałkowski - mówił wiceminister.

Jak zaznaczył, ceni dorobek Mrozowskiego i "to, co zrobił w ostatnim roku jako dyrektor Zamku Królewskiego". - I ja będę go namawiał, żeby w tej pracy pozostał, żeby współpracował z Wojciechem Fałkowskim - dodał Sellin.

Historyk, wykładowca, doradca

Fałkowski urodził się 3 czerwca 1952 roku. To historyk specjalizujący się w historii średniowiecza. Po studiach na Uniwersytecie Warszawskim otrzymał stanowisko asystenta, z którego został po roku zwolniony w związku z udziałem w akcji pomocy robotnikom z Ursusa po wypadkach w 1976 roku. Współpracownik Komitetu Obrony Robotników i organizator podziemnych wydawnictw, pozostawał bez pracy do czasu powstania NSZZ "Solidarność". Przyjęty wówczas ponownie na uniwersytet doktoryzował się w 1986 roku.

Od 1993 do 2001 roku był sekretarzem generalnym Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Przez dwie kadencje pełnił funkcję członka Rady Naukowej międzynarodowego programu UNESCO "Pamięć Świata". Habilitował się w 2000 roku. Dwa lata później został doradcą prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Był szefem zespołu szacującego straty miasta w czasie II wojny światowej.

Przez cztery lata (2008-12) wykładał na paryskiej Sorbonie jako profesor gościnny. Od 2013 roku jest profesorem tytularnym. Wieloletni przewodniczący Stałego Komitetu Mediewistów Polskich (2003-12), a od 1994 r. także redaktor naczelny międzynarodowego rocznika naukowego "Quaestiones Medii Aevi Novae". Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i łotewskim Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi.

Zobacz jak wyglądały ogrody Zamku Królewskiego:

[object Object]
To ostatni etap prac odbudowy zamku TVN24
wideo 2/4

PAP/kw/b

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości