Wakacje bez tramwajów na Jana Pawła II. Harmonogram remontu

Wyremontują tory na Jana Pawła
Wyremontują tory na Jana Pawła
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.plWyremontują tory na Jana Pawła

Tramwaje Warszawskie planują przebudowę torów w al. Jana Pawła II. Na odcinku od ul. Elektoralnej do ronda ONZ ruch będzie wstrzymany. Prace rozpoczną się 2 lipca i potrwają do końca września.

W ramach remontu planowana jest przebudowa torowiska o długości 1570 metrów pojedynczego toru wraz z odwodnieniem. Odnowione zostaną też perony przystankowe na tym odcinku. Przebudowana trakcja i sygnalizacja świetlna.

Jak informuje rzecznik tramwajów Michał Powałka, w trakcie remontu nastąpi "zmiana programów sygnalizacji świetlnej i wprowadzenie priorytetu dla tramwajów".

Remont od 2 lipca do 30 września

Prace rozpoczną się 2 lipca i potrwają do końca września. Jeśli chodzi natomiast o samo wyłączenie tramwajów na al. Jana Pawła, potrwa ono krócej: od 2 lipca do 2 września. W tym czasie składy będą kierowane na trasy objazdowe.

Tymczasowo zmieniona zostanie też lokalizacja przystanku Hala Mirowska 03. - Zostanie przesunięty w stronę Centrum i będzie się znajdował w pobliżu przystanku Hala Mirowska 04 – informuje Powałka.

Remont od ronda ONZ do ul. Elektoralnej | Google Maps

Kolejne wakacje bez tramwajów

To nie pierwsze wakacje bez tramwajów na al. Jana Pawła II. W poprzednich latach ulica ta również była zamykana ze względu na prace w rejonie Dworca Centralnego (pisaliśmy o nich w 2014, 2013 i 2012 roku).

Pytany o to Michał Powałka przyznaje, że remonty torowisk w centrum zazwyczaj są prowadzone w okresie wakacyjnym. - Wtedy jest mniej pasażerów, niż w normalnym okresie, na przykład w maju czy kwietniu – dodaje.

Podkreśla jednak, że odcinek rondo ONZ – Elektoralna nie był wcześniej modernizowany. – Wyłączenia ruchu tramwajowego na al. Jana Pawła II w przeszłości miały też związek z budową metra, ale remontu tu nie było – mówi.

Choć miał być. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, start remontu na tym odcinku planowany był już w 2014 roku. Po nowym torowisku tramwaje miały jeździć w 2015 roku. Nie udało się. Zarząd Transportu Miejskiego cofnął zgodę na remont ze względu na "zbyt dużą liczbę remontów" przeprowadzanych w tamtym okresie.

Co z drogą dla rowerów?

Zapytaliśmy rzecznika tramwajów o remont drogi dla rowerów wzdłuż Jana Pawła II. Ścieżka na tym odcinku była w ubiegłym roku przebudowywana. Do dziś nie jest jednak oznakowana jako droga dla rowerów. Bez oznaczeń funkcjonuje jako chodnik, a rowerzyści nie powinni z niej korzystać, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

- Dokończenie budowy drogi dla rowerów jest planowane w ramach naszych prac. Tam ścieżka powstała. Teraz trzeba skoordynować prace i poszczególne jej elementy. Po zakończeniu remontu, rowerzyści będą mogli bezpiecznie korzystać z tej drogi – poinformował Powałka.

Remont na Andersa i Połczyńskiej

Przypominamy, że obecnie trwa remont torów tramwajowych na ulicy Andersa. Od 30 kwietnia składy nie kursują między stacją Ratusz Arsenał a ulicą Muranowską. Remont potrwa do 1 lipca. Przez ten czas pasażerowie mogą korzystać z zastępczej linii autobusowej.

30 kwietnia zaczął się także remont torów na skrzyżowaniu Połczyńskiej i Powstańców Śląskich. Tramwaje linii 10, 11 i 26 zostały skierowane na objazdy. Utrudnienia potrwają do 10 czerwca.

kw/sk

Pozostałe wiadomości