Najnowsze

"Szron" świętował 105. urodziny. To najstarszy żyjący powstaniec

Najnowsze

105
Muzeum Powstania Warszawskiego105

15 lutego w bibliotece Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się uroczystość z okazji 105. urodzin pułkownika Kazimierza Klimczaka. "Szron" to najstarszy żyjący uczestnik Powstania Warszawskiego.

Wśród zgromadzonych gości znaleźli się przedstawiciele władz państwowych, parlamentu, miasta stołecznego Warszawy, reprezentanci duszpasterstwa i dyplomaci.

Podczas uroczystości w bibliotece uczestnicy spotkania wręczyli pułkownikowi prezent i odśpiewali "200 lat". Nie zabrakło tortu z powstańczą kotwicą. Przedstawiciel Ambasady Stanów Zjednoczonych, klękając przed pułkownikiem, wręczył mu amerykańską flagę oraz pamiątkowy dyplom.

W czasie spotkania pułkownik otrzymał także odznaczenia: Medal "Pro Bono Poloniae" (ustanowiony dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości), Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy oraz Medal Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Dodatkowo minister Jan Kasprzyk wręczył jubilatowi pamiątkowy buzdygan.

Walczył w '39 i '44

Pułkownik Klimczak ps. Szron urodził się 15 lutego 1914 roku w Ciepłowie koło Sompolna. W 1936 zaczął służyć w Wojsku Polskim. Ukończył szkołę podoficerów instruktorów i rozpoczął służbę w 67 Pułku Piechoty w Brodnicy. Podczas kampanii wrześniowej walczył w jego szeregach w Armii Pomorze. We wrześniu 1939 został ranny i przez długi okres przebywał na leczeniu w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie.

Podczas wojny brał udział w konspiracji, do wybuchu Powstania Warszawskiego pracował w Monopolu Tytoniowym na ul. Kaliskiej 1. W czasie powstania brał udział w walkach na Ochocie i Woli. Po jego stłumieniu opuścił stolicę wraz w ludnością cywilną.

Uroczystość w bibliotece poprzedziła msza święta w intencji Kazimierza Klimczaka odprawiona w kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego.

ap/b

Pozostałe wiadomości