Najnowsze

Świąteczny skład metra i zimowy pokaz świateł na Podzamczu

Najnowsze

UM WarszawaWizualizacja świetlnych fontann na Podzamczu

Jak co roku, wraz z początkiem grudnia, w przestrzeni miejskiej pojawią się świąteczne dekoracje, a na mieszkańców będą czekały atrakcje przybliżające atmosferę Bożego Narodzenia.

Świąteczna iluminacja rozbłyśnie na warszawskich ulicach dopiero 9 grudnia. Jednak już tydzień wcześniej rozpoczną się pierwsze wydarzenia związane z Mikołajkami i nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia.

Chatka świętego Mikołaja i dekorowanie pierników

Na Rynku Starego Miasta stanie chatka świętego Mikołaja, w której elfy poprowadzą warsztaty robienia świątecznych skarpet i dekorowania bombek. Na najmłodszych czekał będzie Mikołaj, z którym będzie można zrobić sobie świąteczne zdjęcie w fotobudce. Warsztaty będą odbywały się od 2 do 6 grudnia w godzinach 12-19.

Na Krakowskim Przedmieściu powstaną dwa stoiska, na których będzie można stworzyć świąteczne prezenty dla najbliższych - własnoręcznie ozdabiane lukrem pierniki i autorskie kartki pocztowe z życzeniami. Pierwsze stoisko zlokalizowane będzie obok kościoła świętej Anny. Będzie czynne w weekendy 2-3 i 16-17 grudnia w godzinach 12-19. Drugie znajdzie się koło pomnika Kopernika w weekend 9-10 grudnia, między godziną 12 a 19.

Dodatkowo w niedzielę, 3 grudnia na placu Zamkowym organizowany jest "Flashmob świąteczny", czyli wspólne śpiewanie kolęd z Orkiestrą Nadarzyn i solistami - Anną Judycką i Andrzejem Zagdańskim. Wydarzenie rozpocznie się o 11.30, a jego celem będzie zaangażowanie do kolędowania wszystkich, którzy znajdą się w tym czasie w okolicy Zamku Królewskiego.

Metro przybrane świątecznymi ozdobami

Po raz pierwszy do celebrowania świątecznej atmosfery włącza się Metro Warszawskie. Od 6 grudnia, na pierwszej linii pojawi się specjalny skład ozdobiony świątecznymi dekoracjami. Będzie kursował regularnie według rozkładu codziennego do 6 stycznia 2018 roku. W Mikołajki, dwa kolejne weekendy oraz 20 i 21 grudnia w świątecznych wagonach będzie można spotkać animatorów. Między godziną 14 a 16 będą oni przypominać pasażerom, jak ważne są małe grzecznościowe gesty podczas wspólnych podróży.

Inauguracja świątecznej iluminacji

Inauguracja świątecznej iluminacji na ulicach Warszawy zaplanowana jest na 9 grudnia. Na Krakowskim Przedmieściu, na spacerowiczów czeka występ Warszawskiego Chóru Chłopięcego oraz Teatru AKT - tuż obok pomnika Kopernika. Z kolei w okolicy placu Zamkowego będzie można usłyszeć świąteczną muzykę w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa.

Główną osią iluminacji świątecznych tradycyjnie będzie Trakt Królewski – od placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu i ul. Agrykoli. Świątecznej metamorfozie poddane zostanie Stare i Nowe Miasto, od Rynku Starego Miasta przez ul. Świętojańską, ul. Piwną, ul. Zapiecek aż do ul. Nowomiejskiej, Barbakanu, Podwala, ul. Freta i Mariensztatu.

Iluminacji nie zabraknie na ul. Mokotowskiej, placu Bankowym, ul. Marszałkowskiej (od ul. Królewskiej do pl. Konstytucji), placu Grzybowskim, ul. Emilii Plater, ul. Świętokrzyskiej (od ronda ONZ do ul. Marszałkowskiej), Al. Jerozolimskich (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona wraz z mostem Poniatowskiego).

Świetlnymi dekoracjami rozbłysną również ul. Francuska, ul. Targowa i ul. Ząbkowska. Świątecznego blasku nabierze też al. Solidarności (od pl. Bankowego do pl. Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim). Miłośnicy świetlnych dekoracji będą mogli cieszyć się nimi na placach Wileńskim i Powstańców Warszawy, ul. Świętokrzyskiej (od ul. Marszałkowskiej do Nowego Światu), części ul. Ząbkowskiej, a także na ul. Podwale.

Świąteczny Multimedialny Park Fontann

Fontanny na Podzamczu po raz pierwszy rozbłysną zimą, jednak zamiast wody, tańczącej w rytm muzyki, pojawią się strumienie światła. Główna parkowa fontanna przemieni się w mieniącą się kolorami tęczy animowaną rzeźbę z 30 tysiącami ledowych punktów. Na pokaz złożą się motywy filmowe oraz wpadające w ucho świąteczne utwory w wykonaniu klasycznym i popowym.

Po raz pierwszy pokazy odbędą się w weekend, 9-10 grudnia o pełnych godzinach między 16 a 20. Później pokazy będzie można oglądać od piątku do niedzieli aż do 28 stycznia 2018 roku między 16 a 18. W dni powszednie fontanny będą się świecić bez muzyki.

Przypominamy też, jak wyglądała świąteczna iluminacja w poprzednich latach:

[object Object]
Montują świątecznie światełkaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

kk/mś

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości