Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Startuje miejski rower

Warszawa

Od środy będzie można wypożyczać w Warszawie rowery w ramach miejskiego systemu Veturilo. Wypożyczalnie będą działać w Śródmieściu, na Bielanach, Ursynowie i w Wilanowie. - Do wtorku w systemie zarejestrowało się 1,8 tys. osób - powiedziała PAP Magdalena Potocka z ZTM.

Łącznie będzie to 57 stacji na ponad tysiąc rowerów. Najwięcej wypożyczalni - 31 - stanie w Śródmieściu. Rowery można wypożyczyć także w 11 punktach na Bemowie w ramach systemu Bemowo Bike, gdzie dzielnicowa sieć wypożyczalni działa już od kwietnia.

W środę w południe- Jestem po spotkaniu z wykonawcą, który zapewnia, że system ruszy zgodnie z planem, w środę ok. południa. Najpierw zostaną uruchomione wypożyczalnie w Śródmieściu, w kolejnych godzinach ruszą te w pozostałych dzielnicach - powiedziała Potocka. - System jest testowany od ostatniego weekendu - dodaje.Poinformowała, że ok. godz. 12.00 we wtorek w systemie zarejestrowało się 1,8 tys. osób.

Trzeba się zarejestrować i zapłacićAby skorzystać z wypożyczalni, trzeba zarejestrować się na stronie internetowej systemu Bemowo Bike (www.bemowobike.pl) lub witrynie wypożyczalni Veturilo (www.veturilo.waw.pl). Trzeba dokonać przedpłaty w wysokości 10 zł. Można to zrobić albo przy rejestracji na stronie internetowej albo korzystając z karty kredytowej bezpośrednio w wypożyczalni. Płacenie poprzez wysłanie SMS-a na razie nie będzie możliwe.

Wypożyczenie roweru do 20 minut ma być bezpłatne. Za kolejne 40 minut trzeba zapłacić złotówkę, druga godzina będzie kosztować 3 zł.

Różnice w opłatach

Różnice w wysokości opłat w obu systemach pojawią się przy dłuższym czasie wypożyczenia. Za kolejną, trzecią godzinę jazdy rowerem wypożyczonym na Bemowie trzeba będzie zapłacić 4 zł, w systemie Veturilo - 5 zł. Czwarta i każda kolejna to koszt siedmiu złotych w Veturilo, w Bemowo Bike - 4 zł.

Maksymalny czas jednorazowego wypożyczenia to 12 godzin. W marcu będzie ich więcej

W marcu przyszłego roku ma pojawić się kolejnych 70 stacji rowerowych i 1,1 tys. rowerów, m.in. na Pradze. Wielbiciele jednośladów będą mieli wówczas do dyspozycji łącznie 2,1 tys. rowerów, które będą mogli wypożyczyć w 127 punktach w mieście.

Pierwszy był Kraków

Pierwszym dużym miastem w Polsce, które na wzór zachodnich metropolii uruchomiło sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerów, jest Kraków. Veturilo - oznacza w esperanto transport, środek transportu i trenowanie.

Rozpoczął się montaż stojaków na miejski rower
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

PAP, su//ec