Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Rotunda powoli wraca, na razie tylko "w zarysie"

Warszawa

Stalowa konstrukcja o wadze ponad 500 ton stanęła już w miejscu starej Rotundy.

Gdy jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Warszawy znikał rozwalany przez buldożery, nie wszyscy wierzyli w jego powrót. Brak był odczuwalny tym bardziej, że niemal równocześnie zniknął sąsiedni Universal. Teraz ta wyrwa powoli zaczyna się zapełniać - znad otaczającego plac budowy ogrodzenia wyłonił się wreszcie zarys nowej Rotundy. Na zdjęciach fotoreportera Polskiej Agencji Prasowej zrobionych w słoneczny wtorek wygląda dosłownie tak, jakby ktoś go dorysował, ale tak naprawdę to ponad 500 ton stali, które tworzą szkielet odbudowywanego budynku.

Projekt zakłada, że Rotunda zachowa kształt, wielkość i charakterystyczne elementy - przede wszystkim "generalski" obrys dachu. Jednocześnie stanie się jednak nowoczesnym budynkiem. Stara była nie tylko przestarzała, ale też wciąż nosiła ślady poprzedniej odbudowy - tej po tragicznym wybuchu z 1979 roku.

Wykorzystują stare elementy

Nowy budynek ma pełnić zarówno funkcję komercyjną, jak i publiczną. "Funkcje bankowe (...) zostaną zlokalizowane na parterze i w podziemiu. Przestrzenią publiczną będzie Salon Miejski obejmujący pierwsze piętro budynku. Ponad 500 mkw. umożliwi realizację złożonych przez mieszkańców Warszawy pomysłów, takich jak między innymi: multimedialny punkt informacji, miejsce odpoczynku - spotkań, galeria sztuki, kawiarnia" – czytamy w komunikacie biura prasowego PKO BP.Początkowo zakładano, że nie zostaną wykorzystane żadne z części starego budynku. W marcu zeszłego roku stołeczny konserwator wstrzymał jednaki rozbiórkę, próbując doprowadzić do wpisania do rejestru zabytków. Nie udało się do to, ale zadecydowano, że pewne elementy oryginalnej budowli znajdą się w nowym projekcie.

Powojenny modernizm

Rotunda została oddana do użytku w 1966 roku. Koncepcja budynku powstała w latach 60. jako zwieńczenie Pasażu Wiecha, w ramach projektu Ściany Wschodniej, czyli zabudowy wschodniej strony ulicy Marszałkowskiej, pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a Świętokrzyską. Zabudowa tego terenu stanowi jeden z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce.

15 lutego 1979 roku w budynku Rotundy wybuchł gaz, zginęło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych. O odbudowie gmachu PKO władze zadecydowały tuż po eksplozji.

Otwarcie zmodernizowanej Rotundy nastąpiło 27 października 1979 roku.

Wyburzanie Rotundy
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

PAP/kz/r