Reprywatyzacja "na duchy". Jaki domaga się listy kamienic

[object Object]
"Patryk Jaki nie krył oburzenia"TVN24
wideo 2/2

- Komisja weryfikacyjna zbada wszystkie sprawy dotyczące warszawskich nieruchomości przekazywanych osobom, które - jak się okazało - nie żyły - takie zapewnienie złożył w piątek przewodniczący komisji Patryk Jaki.

Komisja wystąpiła o listę takich nieruchomości do prezydent stolicy.

Szef komisji weryfikacyjnej odniósł się w piątek do czwartkowych doniesień "Dziennika Gazety Prawnej", w którym opisano sprawę kamienicy przy Łochowskiej 38 na Pradze Północ. Według dziennikarzy, warszawski ratusz był bliski oddania kamienicy z 24 rodzinami w ręce osoby, która zgodnie z datą urodzenia powinna mieć…128 lat. W rzeczywistości zmarła niedługo po wojnie (w 1949 roku).

"Te sprawy muszą zostać zbadane"

- Do tej pory to reprywatyzowanie na ponad 100-letnie osoby odbywało się finezyjnie, choć to był bardzo skomplikowany proces. Najpierw trzeba było znaleźć jakiegoś spadkobiercę danej osoby, potem policzyć udziały, potem był wyznaczany kurator dla części tych udziałów, i jak już osoba, która starała się o nieruchomość miała część tych udziałów w ręku, dopiero wtedy wyznaczano kuratora na osobę nieznaną na przykład z miejsca pobytu - powiedział Jaki.

Jak dodał, "okazało się, że wybierano także osoby, które nie żyły. W tym przypadku to jest coś całkowicie nowego, ponieważ tu reprywatyzowano na 130-letnią osobę, przepraszam za to określenie, ale na pałę po prostu - powiedział Jaki.

Wskazał, że we wszystkich tych dokumentach, które przeglądali urzędnicy i sędziowie "znajdowała się data urodzenia tego człowieka". Ocenił, że zwrot nieruchomości w takim wypadku to "gigantyczny skandal".

Jaki zapowiedział także, że wszystkie te sprawy muszą zostać zbadane. W związku z tym komisja wystąpiła o listę takich nieruchomości do prezydent stolicy.

Lista ta - jak mówi nam Piotr Rodkiewicz, dyrektor miejskiego Biura Spraw Dekretowych - jest przygotowywana i będzie przekazana komisji jak najszybciej, bo uzyskaniu wszystkich niezbędnych danych.

"Szukaliśmy właściciela"

Urzędnicy ratusza protestują przeciwko stwierdzeniom, że "nieruchomość została oddana na pałę".

- Poszukiwaliśmy Józefa Pawlaka, w urzędzie stanu cywilnego, w archiwach, w prasie - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

- Poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Natomiast w orzecznictwie sądów administracyjnych wykształcił się pogląd, że jeżeli urząd nie dysponuje aktem zgonu lub orzeczeniem uznania za zmarłego, to wówczas należy ustanowić kuratora - dopowiada Rodkiewicz i jako przykład podaje wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 9 grudnia 2005 roku w sprawie spraw objętych dekretem Bieruta, który to potwierdza.

Przypadek Łochowskiej 38 nie był jednak jedyny. Oddawanie nieruchomości stulatkom (zwykle nieżyjącym) można mnożyć. Wystarczy przypomnieć kamienicę przy Targowej 66 na Pradze Północ. Znany handlarz roszczeniami Marek M. został tu ustanowiony jako kurator dla nieżyjącej Fani Azjensztadt (gdyby żyła, miałaby w chwili zwroty budynku 107 lat). O sprawie pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. Marek M. za zatajenie śmierci Fani usłyszał zarzuty.

Ratusz odpiera zarzuty

Opierając się na takich przypadkach, członkowie komisji zarzucają urzędnikom ratusza, że przechodzili obojętnie obok reprywatyzacji na rzecz stulatków. Druga strona przekonuje, że tak nie było.

- Jeśli dysponowaliśmy danymi, które pozwalały osobę zidentyfikować czy też stwierdzić, że miała ponad sto lat, to wówczas radcowie miasta zawsze występowali do sądu o uznanie za zmarłego - stwierdza dyrektor Biura Spraw Dekretowych. Uznanie za zmarłego mogłoby zapobiec reprywatyzacji nieruchomości kuratorowi, otworzyłoby też drogę do rozpoczęcia postępowania spadkowego.

- Nawet dziś rozmawiałem z jedną radczynią, która pracowała w ratuszu. Przyznała, że na mniej więcej 25 spraw, w których występowali kuratorzy, w dziesięciu wystąpiła do sądu o uznanie za zmarłego, ponieważ w tych przypadkach dysponowała danymi wskazującymi, że ci ludzie mieli ponad 100 lat - argumentował dalej Rodkiewicz.

Problem polegał na tym, że sądy przychylały się do ustanawiania kuratora, a ratusz - jak podkreśla nasz rozmówca - takim orzeczeniem sądu był związany.

- Warto też podkreślić, że zwrot nieruchomości nie następuje na kuratora. On jest tylko reprezentantem osoby, na rzecz której działa, potem powinien jej szukać i się z nią rozliczyć. Wszystkie dalsze patologie, w których kurator usiłował przywłaszczyć sobie te nieruchomości jest patologią, na które miasto nie ma wpływu - podsumowuje Rodkiewicz.

kw/su/PAP/b

Pozostałe wiadomości

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP