Ratusz chce budzić "śpiochy". Na liście Sąd Najwyższy

Warszawa

Piotru/Wikipedia CC BY-SA 3.0Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie

W mediach i na stronie internetowej Warszawy ukazały ogłoszenia w sprawie kolejnych 33 "śpiochów". Chodzi o znacjonalizowane kamienice, o zwrot których nikt nie upominał się od dziesięcioleci. Jeśli w ciągu sześciu miesięcy od publikacji nikt nie zgłosi roszczeń, nieruchomości powrócą na stałe do miasta.

Tak zwane śpiochy to nieruchomości objęte dekretem Bieruta, w stosunku do których złożono następnie wnioski o zwrot. Jednak po złożeniu tych wniosków wnioskodawcy ani ich spadkobiercy przez dziesięciolecia nie zabiegali o zwrot nieruchomości. W konsekwencji status prawny "śpiochów" jest nieuregulowany.

33 nieruchomości

Aby to zmienić, stołeczny ratusz zaczął zamieszczać w prasie i na swojej stronie internetowej ogłoszenia dotyczące takich właśnie nieruchomości. W poniedziałek ukazała się jedenasta partia ogłoszeń w sprawie kolejnych 33 kamienic.Adresy tych nieruchomości to między innymi: Bracka 10, Browarna 16, Działdowska 4a, Krochmalna 39, Leszno 56, Madalińskiego 74, plac Krasińskich 2 (pod tym adresem znajduje się gmach Sądu Najwyższego), Smolna 21, Wiktorska 99.Wszystkie osoby, które złożyły wnioski zwrotowe przed 1950 roku, mają teraz sześć miesięcy od ukazania się ogłoszenia na zgłoszenie się do urzędu miasta, a następnie kolejne trzy miesiące na przedstawienie dokumentów potwierdzających prawa do danej nieruchomości. Jeśli to się nie stanie, postępowanie dekretowe zostanie umorzone, a nieruchomość pozostanie w zasobach miasta.

Mała ustawa

Pierwsze ogłoszenia ws. "śpiochów" ukazały się w lutym 2017 r. Jak podaje ratusz, łącznie opublikowano już ogłoszenia odnośnie 194 nieruchomości. W styczniu w Biurze Spraw Dekretowych rozpoczęto wydawanie decyzji umarzających postępowania reprywatyzacyjne. Ogółem wydano już 24 decyzje, w wyniku których Warszawa odzyskała 18 nieruchomości.Jak podkreślił ratusz, uregulowanie sprawy "śpiochów" jest możliwe, dzięki tak zwanej małej ustawie reprywatyzacyjnej. Została ona uchwalona w 2015 r. Wprowadziła m.in. ograniczenie handlu roszczeniami do nieruchomości położonych w stolicy, a także dała podstawę do odmowy zwrotu nieruchomości służących obecnie celom publicznym.

ZOBACZ MATERIAŁ O SPRAWIE DUŻEJ USTAWY REPRYWATYZACYJNEJ:

Paulina Piechna-Więckiewicz o ustawie reprywatyzacyjnej TVN24
wideo 2/3

PAP/ran/b