Najnowsze

Portret z 33 tysięcy kamieni i eksperyment w muzeum

Najnowsze

MPWFragment mozaiki

Na Powiślu odsłonięcie portretu z kamieni nieznanej uczestniczki Powstania Warszawskiego. A w Muzeum Powstania Warszawskiego spektakl teatralny - eksperyment. Czwartek to kolejny dzień obchodów wybuchu Powstania.

Przy moście Poniatowskiego powstał niezwykły pomnik z 33 tysięcy kamieni, które do Muzeum Powstania Warszawskiego przynosili mieszkańcy stolicy. Uroczystość jego odsłonięcia rozpocznie się o godzinie 13:00 w Al. 3 Maja.

Michał Zadara wraz z innymi artystami z kamieni ułożył portret na podstawie zdjęcia nieznanej warszawianki, zrobionego podczas Powstania Warszawskiego. Kobieta prawdopodobnie zginęła, jako cywilna ofiara wojenna.

Jej powiększony portret w kamieniu znajdzie się w parku przy moście Poniatowskiego i będzie widoczny z samej przeprawy. Eksperyment w muzeum Odsłonięcie mozaiki to nie jedyne czwartkowe wydarzenia związane z 68. rocznicą Powstania Warszawskiego. O godzinie 20:00 w sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie wystawiony spektakl "Powstanie" w reżyserii Radosława Rychcika. Spektakl toczy się w przestrzeni eksperymentu. Jest to obszar zamkniętego pokoju; akwarium, w którym znajduje się dziesięcioro młodych ludzi. Uwięzieni, oblężeni, otoczeni przez nieznane zewnętrze, tkwią w sytuacji bez wyjścia. Jak w złym śnie zmienna czasoprzestrzeń rzuca ich raz w realia Warszawy sierpnia 1944 roku, raz we współczesność. Trwają więc w tej podwójnej egzystencji, odgrywając to role młodych powstańców, to ich dzisiejszych rówieśników. Powstańcza masa Sobota natomiast upłynie pod znakiem Powstańczej Masy. Rowerzyści z ulicy Przyokopowej wystartują o godznie 17:00 i przejadą trasę szlakiem Powstańczej Poczty Polowej. TRASA: Przyokopowa – Hrubieszowska – Karolkowa – Grzybowska – Towarowa – Rondo Daszyńskiego – Towarowa – Plac Zawiszy – Aleje Jerozolimskie – Al. Jana Pawła II – Rondo ONZ – Jana Pawła II – Twarda – E. Plater - Aleje Jerozolimskie – Rondo Dmowskiego – Marszałkowska - Wspólna – Emilii Plater – Noakowskiego – Plac Politechniki – Lwowska – Poznańska – Hoża – Plac Trzech Krzyży – Książęca – Rozbrat – Fabryczna – Koźmińska – Górnośląska – Czerniakowska – Okrąg – Ludna – Solec – Dobra – Gęsta – Browarna – Karowa – Krakowskie Przedmieście – Królewska – Plac Piłsudskiego – Focha – Moliera – Senatorska – Plac Bankowy – Solidarności – Okopowa – Towarowa – Jaktorowska – Karolkowa – Hrubieszowska – Przyokopowa.

Śladami "Morowych Panien"

Pięć godzin przed startem masy, ruszy fotograficzna gra miejska "Twoja Klisza z Powstania". Ta wyjątkowa gra miejska jest gratką dla pasjonatów starej Warszawy, ludzi mających w sobie zmysł odkrywcy, interesujących się historią i fotografią. Tegoroczna edycja inspirowana jest losami kobiet w czasie Powstania Warszawskiego i ma pokazać różne role, jakie wtedy pełniły: żołnierek, ale także kucharek, sanitariuszek, łączniczek, matek i babć, sióstr i żon, narzeczonych i wdów. W tym roku uczestnicy konkursu będą szukać kobiet i śledzić ich losy na Woli – dzielnicy najbardziej doświadczonej przez terror i zbrodnie ludobójstwa. Zamiast fotografii inspiracją dla uczestników mają być stop-klatki z komiksów o Powstaniu Warszawskim, zwłaszcza z tomu "Morowe Panny". Z kolei w niedzielę o godzinie 18:00 mieszkańcy stolicy oddadzą hołd ludności cywilnej na Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego (skwer w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności). bf/par

Źródło zdjęcia głównego: MPW

Pozostałe wiadomości