Plan okolic Jeziorka Czerniakowskiego. Radni uchwalili, wojewoda idzie do sądu

[object Object]
"Plan może być niezgodny ze studium"TVN24
wideo 2/3

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył do sądu skargę na uchwalony przez radnych Warszawy plan miejscowy dla otuliny Jeziorka Czerniakowskiego. - Mamy na tym terenie konflikt interesów i to ewidentny - przekonywał podczas konferencji prasowej.

Na początku lipca, po trzech latach prac, radni uchwalili plan miejscowy dla 89 hektarów między Rezerwatem Przyrody Jeziorko Czerniakowskie a Trasą Siekierkowską. Dokument pozwala na budowę biurowców, bloków i domów jednorodzinnych na zielonych łąkach w otulinie jeziorka.

Ale Zdzisław Sipiera nabrał podejrzeń, że doszło do poważnych uchybień planistycznych i postanowił skierować sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

- Popisałem skargę do sądu na plan, który jest utworzony - ogłosił we wtorek wojewoda. Jak dodał, decyzja była motywowana wieloma sygnałami od mieszkańców. - Mamy na tym terenie konflikt interesów i to ewidentny. Jest to rezerwat przyrody, a także miejsce inwestycji deweloperskich - zwracał uwagę Sipiera. Stwierdził, że "plan może być niezgodny ze studium", co z kolei może budzić wątpliwości inwestujących tam biznesmenów. - Żeby później nie było problemu, że nadzór prawny nie interweniował - przekonywał.

Trzy zastrzeżenia wojewody Sipiery

Zdzisław Sipiera ma trzy główne zastrzeżenia do planu uchwalonego przez miejskich radnych. Jak wyliczał na wtorkowej konferencji, uzasadnienie skargi liczy 26 stron. Jak poinformował wojewoda, teren starorzecza Wisły od lat jest objęty ochroną jako rezerwat przyrody i w związku z tym musi być zachowane co najmniej 60 proc. powierzchni biologicznie czynnej.

Przypomnijmy, zabudowę otuliny dopuścił wcześniej plan ochrony Jeziorka Czerniakowskiego, przygotowany w 2012 roku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Plan określa, że im bliżej jeziorka, tym więcej terenów zielonych ma pozostać nienaruszonych (60 procent). Natomiast w części graniczącej z Trasą Siekierkowską, gdzie powstaną najwyższe zabudowania, plan jest nieco mniej restrykcyjny (30 procent). - Mam bardzo duże wątpliwości, czy to jest dobrze wyliczone - argumentował Zdzisław Sipiera.

Po drugie, wojewoda ma zastrzeżenia co do wytyczenia przez radnych dróg i ścieżek rowerowych. - Nie jest to określone dokładnie, są duże wątpliwości co do tego, czy jest to prawidłowe - mówił Sipiera.

W trzecim punkcie wojewoda stwierdził, że uchwalając plan, miejscy radni "przekroczyli swoje uprawnienia".

"Mamy wątpliwości, co oceniał wojewoda"

Zgodnie z przepisami wojewoda mógł w ciągu miesiąca od uchwały unieważnić decyzję radnych. Zdzisław Sipiera zdecydował się jednak, kilka dni po upływie tego terminu, na inny krok - skierowanie sprawy na drogę sądową.

- Wojewoda nie skorzystał z uprawnienia, jakim dysponuje w ramach nadzoru nad samorządem lokalnym i nie uchylił planu miejscowego. Skorzystał ze skargi do sądu, której nie możemy ocenić, bo nie znamy jej treści. Sposób, w jaki została złożona skarga, jest dla nas zaskakujący. Wojewoda złożył ją kilka dni po upływie terminu, w którym mógł plan uchylić, czego nie zrobił - przerzucił decyzję na sąd - skomentował wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Jak dodał, niepokojące dla ratusza są słowa wojewody dotyczące inwestujących w teren biznesmenów. - Dzięki temu planowi otulina miała być chroniona. Firmy deweloperskie bez skrupułów w rozmowach z nami powołują się na spotkania z wojewodą - to stawia poważne wątpliwości względem prawdziwych powodów skargi, jaką złożył - stwierdził Olszewski.

Jeżeli chodzi o wątpliwości dotyczące złego wyliczenia terenu, ratusz nie ma sobie nic do zarzucenia.

- Poziom 60 procent powierzchni biologicznie czynnej w otulinie rezerwatu jest w planie bezwzględnie utrzymany. Plan jest zgodny zarówno ze studium miasta, jak i z wszelkimi przepisami dotyczącymi ochrony otuliny rezerwatu Jeziorko Czerniakowskie. Wątpliwości wojewody wzbudzić miały wyliczenia powierzchni biologicznie czynnej. Mamy wątpliwości, co oceniał wojewoda, skoro o takie wyliczenia nie prosił. Pisemnie zwrócił się jedynie o przygotowanie wyliczenia wysokości i intensywności zabudowy, co nie ma nic wspólnego z powierzchnią biologicznie czynną - podsumował Olszewski.

"Ma chronić ten teren"

Jeszcze przed uchwaleniem planu przez Radę Warszawy w sieci zawrzało. Lawinę komentarzy wywołał wpis ilustratorki Zosi Dzierżanowskiej, która na Facebooku stwierdziła, że to "koniec zielonej Warszawy i walki ze zmianami klimatu". Awantura o plan zrodziła pytania, czy takie tereny powinno się w ogóle zabudowywać.

Władze miasta przekonywały, że presja deweloperska w stolicy jest na tyle duża, że uchwalanie planów miejscowych dla zielonych enklaw jest jedynym sposobem, by choć w części je ochronić. Gdy nie ma planu miejscowego, nowe inwestycje powstają na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, a to - jak przekonywał ratusz - sprzyja chaosowi.

- To właśnie przez plany miejscowe jesteśmy w stanie w sposób zrównoważony planować i realizować zdrowe miasto. Chaotyczna zabudowa nigdy nie jest tym, co może chronić nasze zasoby zielone - mówiła podczas lipcowej konferencji prasowej Marlena Happach, szefowa Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. Happach przekonywała też, że stworzenie w pełni funkcjonalnego osiedla dla siedmiu tysięcy mieszkańców i kilku tysięcy pracowników biurowców nie kłóci się z obietnicami ochrony przyrody.

kz/b

Pozostałe wiadomości

Białe Aleje Ujazdowskie, łyżwiarze kręcący piruety na zamarzniętym stawie w Łazienkach, służby miejskie dzielnie walczące z metrowymi zaspami na ulicach, stragany ze świątecznymi ozdobami przy Halach Mirowskich… Kiedyś to były zimy!

Warszawa "w objęciach mrozu". Kiedyś to były zimy!

Warszawa "w objęciach mrozu". Kiedyś to były zimy!

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W weekendy Pałac Staszica ożywa kolorami. To za sprawą mappingu, czyli projekcji, która łączy światło, obraz i dźwięk, tworząc trójwymiarowy pokaz na fasadzie budynku. Można go zobaczyć w weekendy.

"Widzowie mogą doświadczyć magicznych i dynamicznych efektów wizualnych". Kolorowy Pałac Staszica

"Widzowie mogą doświadczyć magicznych i dynamicznych efektów wizualnych". Kolorowy Pałac Staszica

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody osobowe zderzyły się czołowo pod Błoniami. Jedna osoba była zakleszczona w aucie. Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym małe dziecko.

Czołowe zderzenie samochodów. Poszkodowane cztery osoby, w tym małe dziecko

Czołowe zderzenie samochodów. Poszkodowane cztery osoby, w tym małe dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Altanę z toaletą, kuchnią i tarasem widokowym mieszkańcy wybrali jeszcze w 2019 roku w ramach budżetu obywatelskiego. Konstrukcja przez kilka lat nie może powstać, bo przed rozpoczęciem głosowania nie został podpisany jeden dokument. To z kolei doprowadziło do ostrego konfliktu na linii urząd - projektant.

Miała być "intymna przestrzeń dla rodzica z dzieckiem", ale zabrakło jednego podpisu

Miała być "intymna przestrzeń dla rodzica z dzieckiem", ale zabrakło jednego podpisu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W legionowskim parku grupa ludzi urządziła w Boże Narodzenie zakrapianą imprezę. Niestety po sobie już nie posprzątali. Mieszkańców oburzył nie tylko pozostawiony bałagan, ale także brak reakcji straży miejskiej. Na burzę zareagował wiceprezydent miasta.

Imprezowali w parku, zostawili butelki po alkoholu i napojach. Mieszkańcy miasta oburzeni

Imprezowali w parku, zostawili butelki po alkoholu i napojach. Mieszkańcy miasta oburzeni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli świątecznych potraw zostało zbyt wiele, można je przynieść do jadłodzielni - to miejsca, w których w specjalnie oznaczonych lodówkach i szafkach można pozostawić jedzenie lub skorzystać z tego, co zostawili inni.

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Ratusz przymierza się do wytyczenia kolejnego buspasa na jednej z głównych arterii stolicy. Chodzi o Czerniakowską na odcinku od Gagarina do Trasy Łazienkowskiej. Rozwiązanie będzie, póki co, tymczasowe i jest związane z planowaną budową kolektora ściekowego. Ale potem buspas najprawdopodobniej zostanie na stałe.

Najpierw tymczasowy, potem na stałe. Planują kolejny buspas

Najpierw tymczasowy, potem na stałe. Planują kolejny buspas

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia pod Gostyninem. Nie żyje 64-letnia kobieta, a 63-letni mężczyzna trafił do szpitala. Do sprawy policja zatrzymała 35-letniego syna poszkodowanych.

Tragedia w Boże Narodzenie. Nie żyje kobieta, ranny mężczyzna. Policja zatrzymała syna pary

Tragedia w Boże Narodzenie. Nie żyje kobieta, ranny mężczyzna. Policja zatrzymała syna pary

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia doszło do kradzieży auta. Złodziej jeździł samochodem w okolicy Warszawy. Tam dokonał kolejnej kradzieży na stacji paliw. Podczas policyjnego pościgu porzucił auto i uciekł.

Kradzież samochodu i pościg. Policjanci szukają złodzieja

Kradzież samochodu i pościg. Policjanci szukają złodzieja

Źródło:
PAP

Tylko jedna firma zgłosiła się do przetargu ogłoszonego przez Koleje Mazowieckie na zakup nowych pociągów z silnikami spalinowymi. Zaproponowana cena jest o kilkadziesiąt milionów złotych wyższa niż kosztorys kolejarzy. Z powodu braku szynobusów pasażerowie muszą korzystać z komunikacji zastępczej, co na niektórych odcinkach oznacza podróż trwającą nawet godzinę dłużej.

Z powodu wypadków brakuje pociągów spalinowych. Cena nowych przekracza budżet

Z powodu wypadków brakuje pociągów spalinowych. Cena nowych przekracza budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni drogowcy szykują się do zmian na skrzyżowaniu Wolskiej i Młynarskiej. W przyszłym roku rozpocznie się jego gruntowna przebudowa. Zrujnowany tunel pod jezdniami i torami tramwajowymi zastąpią wygodne przejścia naziemne. Podziemna przeprawa zostanie zasypana.

Tunel jak z horroru wreszcie przestanie straszyć. Zasypią podziemne przejście

Tunel jak z horroru wreszcie przestanie straszyć. Zasypią podziemne przejście

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze serwisowej wzdłuż trasy S7, pomiędzy Płońskiem a Ćwiklinem (Mazowieckie), doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął 81-letni pieszy. Kierowca odjechał, bo - jak tłumaczył później policjantom - był przekonany, że potrącił dzikie zwierzę.

Nie żyje 81-latek. Kierowca "nie wiedział, że potrącił człowieka"

Nie żyje 81-latek. Kierowca "nie wiedział, że potrącił człowieka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z wieży Zamku Królewskiego popłynęły w święta kolędy. Strażnicy miejscy zagrali je w tuż po hejnale warszawskim. Będzie ich można posłuchać także w drugi dzień świąt. W ten sposób chcą uprzyjemnić czas spacerowiczom.

Po hejnale kolędy. Świąteczna niespodzianka od straży miejskiej

Po hejnale kolędy. Świąteczna niespodzianka od straży miejskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w nocy z wtorku na środę na warszawskim Ursynowie. Kierowca prowadzący pod wpływem alkoholu uszkodził infrastrukturę drogową. 

Kolizja podczas zjazdu z ronda. Kierowca był pijany

Kolizja podczas zjazdu z ronda. Kierowca był pijany

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Patrol straży miejskiej zauważył w tłumie na Starówce chłopca, który wyglądał na zdenerwowanego. Dziecko nie reagowało na słowa strażniczki. Okazało się, że na chwilę z oczu straciła go rodzina z Syrii, która brała udział w demonstracji.

Na chwilę stracili go z oczu, trzylatek zgubił się na Starówce

Na chwilę stracili go z oczu, trzylatek zgubił się na Starówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wigilię służby ewakuowały kilkaset osób z Lotniska Chopina. Powodem był bagaż pozostawiony przez jednego z podróżnych. W akcji brali udział pirotechnicy.

Ewakuacja lotniska w wigilijny wieczór

Ewakuacja lotniska w wigilijny wieczór

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Glinianka niedaleko Otwocka (Mazowieckie) w wigilijny wieczór w jednym z domów wybuchł pożar. Trzy osoby znajdujące się w środku ewakuowały się przed przyjazdem strażaków.

W wigilijny wieczór w domu wybuchł pożar

W wigilijny wieczór w domu wybuchł pożar

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26 grudnia na stołeczne tory wyjadą zabytkowe tramwaje linii M. Przewiozą pasażerów z placu Narutowicza na Annopol i z powrotem. W zabytkowych wagonach obowiązują wszystkie rodzaje biletów ZTM. Skasują je konduktorzy – członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

W drugi dzień świąt na tory wyjadą zabytkowe tramwaje

W drugi dzień świąt na tory wyjadą zabytkowe tramwaje

Źródło:
PAP

Tramwajarze szykują się do wymiany torowiska na centralnym odcinku Marszałkowskiej. Prace remontowe chcą przeprowadzić podczas wakacji. Między torami pojawi się zielony rozchodnik, ale nie na całej długości.

Torowisko na Marszałkowskiej będzie zielone. Powstaną też nowe przejścia dla pieszych

Torowisko na Marszałkowskiej będzie zielone. Powstaną też nowe przejścia dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyły się prace konserwatorskie przy lapidarium składającym się z tablic i obelisków z cmentarza olędrów na Kępie Tarchomińskiej. Ich rezultaty można oglądać przy ulicy Ruskowy Bród. Nagrobki zostały ustawione w formie ściany pamięci.

Odnowili płyty z cmentarzy osadników niemieckich

Odnowili płyty z cmentarzy osadników niemieckich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dom 74-letniej pani Marii i jej syna z niepełnosprawnością został doszczętnie zniszczony podczas wrześniowej powodzi. Udało się go wyremontować dzięki wsparciu Tramwajów Warszawskich. Rękawy zakasali pracownicy miejskiej spółki: budowlani, hydraulik i elektryk.

Dom pani Marii zniszczyła powódź. Wyremontowali go warszawscy tramwajarze

Dom pani Marii zniszczyła powódź. Wyremontowali go warszawscy tramwajarze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym roku akcja "Paczka dla Powstańca" została zorganizowana po raz siódmy. W akcję zaangażowało się 150 wolontariuszy i harcerek.

Świąteczne upominki dotarły do powstańców

Świąteczne upominki dotarły do powstańców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na popularnym portalu z nieruchomościami pojawiła się oferta reklamowana jako "najtańszy lokal na Marszałkowskiej". To niewielki fragment strychu do adaptacji, który wyceniono na 249 tysięcy złotych. Sprzedający zachęcają, by przerobić go na kawalerkę na wynajem krótkoterminowy.

Ćwierć miliona za 15 metrów strychu. Bez kuchni, łazienki i okna. "Kawalerka z potencjałem"

Ćwierć miliona za 15 metrów strychu. Bez kuchni, łazienki i okna. "Kawalerka z potencjałem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzieże samochodów. Obaj działali w warunkach recydywy. Usłyszeli zarzuty i trafili do aresztu.

Już mieli odjeżdżać kradzionym busem. Złapani "na robocie" przez "Skorpionów"

Już mieli odjeżdżać kradzionym busem. Złapani "na robocie" przez "Skorpionów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak co roku, stołeczni urzędnicy przypominają, że 24 i 31 grudnia postój w strefie płatnego parkowania jest bezpłatny. Za darmo można parkować także w dni świąteczne.

W Wigilię i Sylwestra parkowanie w strefie jest bezpłatne

W Wigilię i Sylwestra parkowanie w strefie jest bezpłatne

Źródło:
PAP