Patryk Jaki proponuje 19. dzielnicę. "Projekt na miarę wielkiej Warszawy"

[object Object]
Patryk Jaki proponuje 19. dzielnicęTVN24
wideo 2/6

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy zaproponował utworzenie 19. dzielnicy Warszawy. - Będzie to obszar największych innowacji i najniższych podatków – zapowiedział Patry Jaki na niedzielnej konwencji.

Jaki miał zacząć swoje show w samo południe. Kilkanaście minut po zaplanowanym starcie uczestnicy zaczęli się niecierpliwić. - Wchodzi, czy zasnął w tej garderobie? - dało się słyszeć z sali. Ostatecznie minister pojawił się na sali 20 minut po 12. Przywitany brawami i owacjami. - Jest siła, dziękuję państwu bardzo – odpowiedział kandydat. - Dzisiaj będzie dzień wyjątkowych projektów, wizji, strategii, myślenia o przyszłości – zaczął.

Mówił o tym, jak wyjątkowa jest Warszawa i jej mieszkańcy. - Są odważni, przebojowi, nie boją się iść pod prąd, są przedsiębiorczy. Wystarczy sięgnąć do branży komputerowej, gdzie potrafimy wygrywać na całym świecie – stwierdził. Krytykował obecne władze Warszawy, że nie przedstawiły wizji ani strategii rozwoju miasta na lata (choć dokument strategiczny powstał kilka miesięcy temu – nazywa się Warszawa 2030, opisywaliśmy go na naszym portalu).

- Nasze miasto jest na tyle otwarte, że każda osoba, która wysiądzie na Dworcu Centralnym, może zostać warszawiakiem, jeśli będzie chciała dla naszego miasta pracować – kontynuował Jaki. - Władze Warszawy nie potrafią zebrać wspaniałych cech warszawiaków w jedną całość. My mamy dziś taki projekt, projekt na miarę wielkiej Warszawy – mówił dalej Jaki. Podkreślał, że w myśleniu o Warszawie należy "przełamywać schematy".

Wzdłuż Wisły

- Warszawa ma 18 dzielnic, jesteśmy do tego przyzwyczajeni. To jest nasz schemat. Ja mam w ręku projekt ustawy, który tworzy nową 19. dzielnicę przyszłości – powiedział Patryk Jaki.

Nowa dzielnica ma znajdować się wzdłuż Wisły - od północnych do południowych granic Warszawy. - To będzie dzielnica przyszłości, z której Warszawa będzie znana na całym świecie. Pełna innowacji – zachwalał Jaki.

- To jest prawie osiem tysięcy hektarów pod inwestycje, czyli prawie obszar Żoliborza. To będzie teren pod inwestycje, ale też Natura 2000, który będziemy chcieli lepiej chronić – mówił kandydat na prezydenta Warszawy. Krytykował, że obecnie za ochronę terenów nad Wisłą odpowiada kilka dzielnic (w rzeczywistości za tereny nadwiślańskie odpowiada głównie Zarząd Zieleni z dyrektorem Markiem Piwowarskim na czele).

- Nasz dzielnica przyszłości musi mieć funkcje "normalnej" dzielnicy i będzie je miała – wskazał Jaki. Wymienił po pierwsze funkcję rekreacyjną. - Będziemy mogli tam stworzyć otwarte baseny i miniaquaparki - podkreślił. Dalej wymienił funkcję sportową i turystyczną. - Bardzo bym chciał, by w Warszawie powstała nowoczesna marina, nasz wiślany kurort, gdzie mogłyby parkować jachty, by były zejścia do Wisły i mola - opisywał.

Następnie wyliczał funkcje: wypoczynkową, biurową, usługową i mieszkaniową. - No i zieleń. Tu będą nowe zielona płuca Warszawy - powiedział kandydat. - To będzie w końcu największy w Europie citylab - stwierdził.

"Anioł biznesu"

Długo mówił o całkowitym elektronicznym zarządzaniu ruchem, który ma być cechą charakterystyczną tej dzielnicy. - Chciałbym też, by po tej dzielnicy można było poruszać się transportem wodnym. Uruchomimy transport publiczny i taksówki wodne - zapowiadał.

Na koniec Jaki zaznaczył, że jego pomysł "to na razie jest tylko wizja". - Jeśli wygramy wybory, natychmiast przystąpimy do jego realizacji. Zaprosimy najlepszych architektów i urbanistów z całego świata. Będą mogli wypowiedzieć się też mieszkańcy – zapowiedział.

Nowa dzielnica ma być nastawiona przede wszystkim na rozwój biznesu. Dlatego wyliczając swoje obietnice, kandydat mówił m.in. o zwolnieniach z podatków dla firm prowadzących tam określoną działalność. - To miasto będzie pełniło funkcję "anioła biznesu" – mówił. - Koniec tej bylejakości, niech zwycięża ambitna Warszawa – kontynuował. Zapowiedział, że 19. dzielnica będzie działać jak nowoczesna firma.

Skąd na to wszystko pieniądze? O tym nie było na konwencji za dużo. Patryk Jaki wskazał, że "plan szczegółowy i projekt finansowania ma być tworzony zaraz po tym, jak wygra wybory prezydenckie". W źródłach finansowania (na prezentowanym podczas wystąpienia slajdzie) wymieniono m.in.: Skarb Państwa, miasto stołeczne Warszawa, partnerów publiczno-prywatnych czy fundusze inwestycyjne.

Jaki planuje też zwolnienia z ZUS – 24 miesiące od momentu rozpoczęcia działalności, utworzenie przez miasto funduszu pożyczkowego czy bezpłatne udostępnianie firmom miejskich lokali.

- Dzisiaj wiele miast rywalizuje o tytuł smart city, Warszawa musi się do tego wyścigu dobrze przygotować. Dzisiaj Warszawa przegrywa z wieloma miastami w Europie. Czas to zmienić – podsumował swoje wystąpienie Jaki.

Dzielnica Przyszłość
Dzielnica PrzyszłośćKW PiS

Bulwary zostają

Dopytywany przez dziennikarzy, już po konwencji, o tereny wchodzące w skład nowej dzielnicy Jaki powiedział, że największe inwestycje planuje wstępnie na Białołęce, Pradze Północ, w rejonie PGE Narodowego na Pradze Południe i na Siekierkach. Pytany, czy nie obawia się, że władze i mieszkańcy danych dzielnic będą przeciwko temu protestować, powiedział: "to jest program, który teraz poddajemy pod dyskusję. Każdy warszawiak będzie miał prawo zdecydować czy chce taki projekt realizować, czy też nie". - Ale proszę pojechać na tereny, które zaznaczyliśmy jako inwestycyjne. W niektórych widać głęboki PRL. Jeśli będziemy chcieli zmienić ich charakter, to jestem pewien, że wszyscy będą za - dopowiedział.

Kandydat zapewnił też, że nadwiślańskie, nowe bulwary nie będą przebudowywane. - Bulwary są bardzo fajne, tylko to jest taki mini element. My chcemy to wszystko rozszerzyć - stwierdził.

Pytany natomiast o ewentualne problemy z własnością powiedział, że wskazane tereny w zdecydowanej większości należą do miasta lub Skarbu Państwa. - Choć na Żeraniu jest to dość skomplikowane, bo są też tereny prywatne. Ale proszę pamiętać, że to miasto zawsze wyznacza zasady, na jakich dane tereny mają się rozwijać i prywatni inwestorzy muszą działać według tych zasad. Dlatego własność gruntu nie jest najważniejsza. Najważniejsze jest to, czy mamy wizję, w jaki sposób Warszawa musi się rozwijać - tłumaczył dziennikarzom Jaki.

Na koniec dopytywany o czas realizacji pomysłu, wskazał dość ogólnie: "perspektywa na lata".

Tajemnica

Przed konwencją sztabowcy Patryka Jakiego nie chcieli zdradzić, jaki pomysł przedstawi ich kandydat. Powtarzali jedynie, że będzie to coś "przełomowego", o czym nie było jeszcze mowy w tej kampanii – ani u Jakiego, ani innych kandydatów. Przed konwencją udało nam się jedynie dowiedzieć, że pomysł był przygotowywany od kilku tygodni, na długo przed oficjalnym startem kampanii (14 sierpnia).

Start konwencji zaplanowano na 12. Jednak już kilkanaście minut po 11 sala zaczęła się zapełniać. Wśród gości dostrzec można było radnych miasta i dzielnic, burmistrzów i najbliższych współpracowników Jakiego. W tym m.in. poseł Paweł Lisiecki, burmistrz Wojciech Zabłocki, wiceburmistrz Błażej Poboży czy Sebastian Kaleta – wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej. Na sali znalazła się też Magdalena Ogórek – dziennikarka i była kandydatka na prezydenta Polski z ramienia SLD oraz aktywny w kampanii Jakiego bloger i były współpracownik Ministerstwa Sprawiedliwości Dariusz Matecki.

Rozgrzewka

Tuż przed 12, jak to zwykle bywa na takich wydarzeniach, była próba braw. - To wyjątkowe wydarzenia. Pan minister potrzebuje waszego wsparcia. Można wstawać, interakcje mile widziane, aktywność w mediach społecznościowych wskazana – zachęcał prowadzący konwencję.

- Państwa tu na początku będzie dobrze widać. Proszę, abyście się ładnie uśmiechali. Pan Patryk Jaki będzie to widział. A jeśli wstaniecie, jak będzie wchodził, to już w ogóle będzie świetnie – rozgrzewał zgromadzonych.

Karolina Wiśniewska

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP