"Pan Tadeusz", Chopin i nocny koncert

Warszawa

Dowództwo Garnizonu warszawaWeekendowe atrakcje w stolicy

Chociaż pogoda nas nie rozpieszcza, warto wyjść w ten weekend z domu. Na mieszkańców czeka wiele atrakcji. Koncerty z muzyką Chopina, narodowe czytanie „Pana Tadeusza” czy przemarsz kawalerii ulicami stolicy to tylko niektóre z nich.

SOBOTA

Już od 11.00 w Ogrodzie Saskim trwa narodowe czytanie epopei narodowej, które zainaugurował Bronisław Komorowski prezydent Polski.

Dwusetna rocznica

Ogólnopolska akcja zorganizowana została w dwusetną rocznicę wydarzeń opisanych w „Panu Tadeuszu”. Oprócz Warszawy w projekcie biorą udział inne miasta Polski m. in. Łódź, Poznań, Wrocław czy Zakopane.

W stolicy poszczególne księgi czytają znani aktorzy. Mieszkańcy będą mogli posłuchać Andrzeja Seweryna, Krystynę Jandę, Krzysztofa Globisza czy Stanisławę Celińską.

Chopin zabrzmi na Krakowskim

Kto chciałby na spokojnie posłuchać muzyki naszego kompozytora, może wybrać się na jeden z koncertów granych po południu na Krakowskim Przedmieściu. W godzinach 16.00-22.00 utwory w wykonaniu klasycznym i jazzowym będzie można posłuchać przy Kolumnie Zygmunta i na skwerze Hoovera.

Wcześniej przemarsz kawalerii

W ramach Święta Kawalerii Polskiej ulicami Warszawy przemaszeruje formacja kawaleryjska. O 14.45 130 koni z Kompleksu Wojskowego przy ul. Kozielskiej 4a przejdzie na plac Piłsudskiego ulicami Tatarską, Powązkowską, Dziką, Stawki, Muranowską, Bonifraterską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Królewską

O 16.00 do 16.45 odbędzie się Kawaleryjski Apel Pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Nocne elektroniczne granie

Dla miłośników muzyki elektronicznej czeka nie lada gratka. Od 20.00 rozpocznie się całonocny koncert Sonic Fiction z udziałem światowych legend tego rodzaju muzyki. Impreza zorganizowana jest w ramach trwającego od 1 września Festiwalu Przemiany organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik.

Więcej o festiwalu przeczytasz tutaj.

Święto lotnictwa na Bemowie

Aeroklub Warszawskich postawił sobie za cel pokazaĆ warszawiakom, jak pięknym sportem jest lotnictwo. Dlatego w sobotę nie tylko będzie można oglądać stojące na ziemi maszyny, ale przede wszystkim to, jak sprawują się w powietrzu. Odbędzie się wiele pokazów.

Szczegóły dotyczące imprezy znaleźć można na stronie organizatora.

NIEDZIELA

Coś dla kobiet…

Manicure, stylizacja włosów, masaże, konsultacje z lekarzami o powrocie do formy po porodzie - to atrakcje, z których bezpłatnie będą mogły skorzystać kobiety w ciąży i po porodzie w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny przy ul. Madalińskiego 25 w godzinach od 10.00 do 16.00.

Panie będą mogły dowiedzieć się m.in. czy w ciąży można farbować włosy, jakie ćwiczenia można wykonywać w czasie i po ciąży, jakie kosmetyki można stosować karmiąc piersią, jak walczyć z rozstępami, dlaczego w ciąży wypadają włosy, jak zadbać o skórę w ciąży oraz czy zabiegi ginekologii estetycznej są bezpłatne.

… i dla mężczyzn

W ramach obchodów Święta Kawalerii Polskiej od 10.00 w Kompleksie Wojskowym przy ul. Kozielskiej 4a, odbędą się pokazy kawaleryjskie. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć między innymi zawody kawaleryjskie we władaniu lancą i szablą, konkurs prezentacji kawaleryjskiej o nagrodę Szefa Sztabu Generalnego Wp., czy pokazy kaskaderskie i woltyżerskie.

Zinedine na Narodowym

O 10.00 na Stadionie Narodowym rozegrany zostanie finał międzynarodowych rozgrywek zawodników w wieku 10-12 lat. Gościem imprezy będzie francuski mistrz świata w piłce nożnej Zinedie Zidane.

PAP/su/par