Najnowsze

Ogłosili przetarg na budowę Szpitala Południowego

Najnowsze

UM WarszawaWizualizacja Szpitala Południowego

Na wiosnę przyszłego roku ruszy budowa Szpitala Południowego. W środę ratusz ogłosił przetarg na budowę lecznicy, która w głównej mierze będzie obsługiwać pacjentów z Ursynowa i Wilanowa.

- Od kiedy zaczął powstawać Ursynów, wiadomo było, że w południowych dzielnicach Warszawy potrzebny jest szpital. Najbliższy, na Mokotowie przy Madalińskiego, jest placówką wysoko specjalistyczną, natomiast szpital Południowy będzie posiadał wszystkie najpotrzebniejsze oddziały – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Lecznica będzie zlokalizowana na działce u zbiegu ulic Pileckiego i Indiry Gandhi. Szpital będzie się składał z trzech budynku. We wszystkich budynkach będzie miejsce dla 288 pacjentów.

W budynku A znajdzie się izba przyjęć, przychodnia przyszpitalna, laboratoria, oddziały położniczy i chirurgii ogólnej oraz lądowisko dla helikopterów. W budynku B skorzystamy z pomocy między innymi na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym czy oddziałach ginekologii, intensywnej terapii i chorób wewnętrznych. Na jednym z pięter będzie również blok operacyjny. W ostatnim budynku zaplanowano pomieszczenia dla pracowników, bank krwi, pracownię endoskopową, aptekę czy oddziały dziecięcy i psychiatrii.

Według ratusza zakończenie budowy planowane jest na 2018 rok.

Do trzech razy sztuka

Powstanie szpitala przy Centrum Onkologii planował jeszcze Kazimierz Marcinkiewicz, gdy rządził Warszawą jako tymczasowy komisarz w 2006 roku. Zgodnie z obietnicami Gronkiewicz-Waltz z kampanii z 2006 roku, szpital miał zostać oddany do użytku w 2011 roku. Obietnicy tej nie udało się wówczas spełnić.

Szpital na Ursynowie w programie wyborczym Gronkiewicz-Waltz po raz drugi pojawił się w kampanii 2010 roku. Wtedy jako termin oddania placówki do użytku pacjentów - podano 2015 rok.

Dlaczego budowa przeciąga się tyle lat, a inwestycja pojawia się w programie wyborczym trzeci raz z rzędu?

Początkowo był problem z lokalizacją placówki, potem z władzami ursynowskiego Centrum Onkologii, które uważały, że szpital ograniczy możliwość rozbudowy ich centrum.

Obietnica wyborcza Hanny Gronkiewicz-Waltz
Obietnica wyborcza Hanny Gronkiewicz-WaltzTVN 24

bf/ec

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości