Nowe oblicze warszawskich szlagierów

Karolina Cicha - fot. Julia Sielicka-Jastrzębska
Karolina Cicha - fot | Honda

Dała się poznać warszawskiej publiczności brawurowymi interpretacjami poezji Tadeusza Gajcego. Po "Gajcym" Muzeum Powstania Warszawskiego zaproponowało Karolinie Cichej kolejny projekt muzyczny. Efekt właśnie ujrzał światło dzienne. Na albumie "Wawa2010.pl" artystka zmierzyła się z "Małgośką", "Snem o Warszawie", "Balem na Gnojnej" i innymi warszawskimi klasykami. Z tej okazji udzieliła wywiadu portalowi tvnwarszawa.pl.

Piotr Bakalarski: Trochę się o ciebie martwię...

Karolina Cicha: ?

Dziewczyna z Białegostoku nagrywa płytę z warszawskimi szlagierami. Zaraz zaczną ci zaglądać w teczkę.

Wśród piosenek, z których wybierałam, znalazł się utwór Ireny Santor "Najpiękniejsze warszawianki to przyjezdne". Zgadzam się z tytułem i przesłaniem [śmiech]. Mieszkam od dwóch lat na Muranowie i nie czuję się tutaj w żaden sposób wykluczona, nie spotykam się z lokalnym szowinizmem.

Jak patrzy się na Warszawę z zewnątrz, można mieć wrażenie, że to miasto biznesmenów, klubowiczów i kobiet w garsonkach, ale jak się tu zamieszka, widać, że jest tu miejsce dla bardzo różnych środowisk. Warszawa to taki polski Nowy Jork. W dużej mierze miasto przybyszów. To pozwala się czuć swobodnie, choć często anonimowo. Jestem warszawianką z Białegostoku, lub lepiej białostocczanką pomieszkującą w Warszawie.

Przez lata byłaś związana z Gardzienicami, grupą teatralną, która wyprowadzała kulturę z miasta bliżej natury. Teraz zaangażowałaś się w projekt wybitnie miejski. Nie miałaś problemu z odnalezieniem się w tej stylistyce?

Miasto mi bardzo służy, a Gardzienice też ściągają do Warszawy. Chociaż rozmowy się przeciągają, to Warszawa pewnie będzie siedzibą Gardzienic. Lubię Warszawę, bo jest bardzo zielona i różnorodna.

Na płycie znajduje się 16 piosenek, które zostały wybrane spośród kilkuset. Czy te utwory pozwoliły ci odkryć na nowo Warszawę?

Nigdy nie słyszałam tylu piosenek o jednym mieście! Pewnie inne metropolie też mają swoje piosenki, ale tu każda dzielnica, każde osiedle, czasem nawet uliczki czy schodki (np. Kamienne Schodki), mają o sobie piosenki. Dzięki nim pewne miejsca nie są już anonimowe. Te piosenki pozwalają sobie uświadomić historię i specyfikę miasta.

Jesteś multiinstrumentalistką. Na ilu instrumentach zagrałaś na tej płycie?

Tylko na pianinie i akordeonie. Kiedy gram koncert solowy, jestem jednoosobową orkiestrą. Na koncercie 30 lipca zaprezentuję fragment takiego występu. Zagram jeden utwór bez zespołu, tylko z Czesławem - on na akordeonie, a ja na całej reszcie. To będzie ukłon w stronę starej Warszawy, przedwojennych cwaniaczków, którzy grali dla ludzi na podwórkach.

Siłą rzeczy pojawią się też porównania do innych płyt, w które zaangażowane było Muzeum Powstania Warszawskiego: albumów Lao Che, De Press czy "Gajcy". Nie boisz się porównań?

Nie. To jest coś zupełnie innego. To nie są autorskie rzeczy, tylko seria dość przewrotnie zaaranżowanych szlagierów. Ciężko to porównywać do płyt, które wymieniłeś, a jeśli nawet, to jestem ciekawa, co z tych porównań wyniknie.

Wspomniana płyta "Gajcy" była dla ciebie pierwszym kontaktem ze światem muzyki rockowej. Na "Wawa2010.pl" też jest dużo rocka. Czy to znaczy, że na dobre żegnasz się z konwencją piosenki aktorskiej?

Myślę, że świayt interpretacji tekstu i dobrej rockowej muzyki można świetnie połączyć. Moja następna płyta "Do ludożerców", która ukaże się na jesieni, będzie miała rocka w tle. Ale to będzie rock eklektyczny, czyli łączący różne gatunki. Brakuje mi takiego grania, które łączyłoby emocje i dobry tekst, podany bez uników. Taka będzie moja kolejna płyta.

Czujesz się związana z tradycją powstańczą?

Miałam dziadka i pradziadka w Armii Krajowej. Ten wolnościowy etos był cały czas obecny w mojej rodzinie. Dziadek na cały regulator słuchał radia Wolna Europa. W 1989 roku w szale radości zorganizował na wsi zbiórkę pieniędzy, by wesprzeć rząd Mazowieckiego. Natomiast w Powstaniu Warszawskim moi przodkowie nie walczyli.

Doceniam pracę, którą wykonało muzeum, ale jako artysta nie chcę tworzyć piosenek historycznych. Może to zabrzmi szorstko, ale do udziału w projekcie "Gajcy" nie zachęciła mnie idea powstania, ale uniwersalny tekst Gajcego.

Rozmawiamy w restauracji na 39. piętrze Intraco. Czemu chciałaś się spotkać akurat tutaj?

Niedaleko mieszkam. Niewielu ludzi zna to miejsce, a stąd jest niepowtarzalny widok. Tylko stąd można zobaczyć panoramę Warszawy od północy. To moje odkrycie.

Rozmawiał Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego:  | Honda

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP