Najnowsze

Nie żyje Jerzy Grzelak, najmłodszy powstaniec

Najnowsze

Jerzy Grzelak niósł ogień pamięci na Kopiec Powstania (wideo arch
TVN24Jerzy Grzelak niósł ogień pamięci na Kopiec Powstania (wideo arch

W wieku 83 lat zmarł najmłodszy uczestnik Powstania Warszawskiego i znany warszawski zegarmistrz Jerzy Grzelak, pseudonim "Pilot".

Grzelak, chcąc wziąć udział w Powstaniu, musiał "naciągnąć" metrykę. W 1944 roku miał bowiem ledwie dziewięć lat (urodził się w marcu 1935 roku w Grodnie). "Razem z kolegami w czasie okupacji spotkali się na strychu jego domu i przygotowywali się do służby łączników poznając bardzo dokładnie całą okolicę. W czasie Powstania był łącznikiem i obserwatorem" - czytamy na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Przysięgę złożył kilkanaście dni przed wybuchem walk, w stolarni przy Boryszewskiej. Odbierał ją ode niego kolega, Zbyszek Wroński, pseudonim "Kret". Ojciec Jerzego był żołnierzem 26. Pułku Ułanów, piłsudczykiem i jednym z właścicieli firmy wydawniczej "Trzaska, Evert, Michalski", która wydawała encyklopedie i książki historyczne. W czasie wojny działał w konspiracji. Po upadku powstania razem z chorą mamą Grzelak ukrywał się w ruinach miasta.

Zegarmistrz z orderem uśmiechu

Był znany warszawiakom nie tylko jako powstaniec, ale też dyplomowany zegarmistrz. Był współtwórcą polskiej fabryki zegarków w Błoniu. Mierzenie czasu było jego pasją. Przyjmował w swoim zakładzie przy Puławskiej. Był także Kawalerem Orderu Uśmiechu Informację o śmierci "Pilota" przekazał Komitet do spraw Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944. "Bardzo smutna wiadomość. W zeszłą środę w wieku 83 lat zmarł znany warszawski zegarmistrz - Jerzy Grzelak ps. Pilot" - podano.

kw/r

Pozostałe wiadomości