"Namawiali do bicia Rosjan, udzielali porad". Dwóch oskarżonych po Euro 2012

Warszawa

tvnwarszawa.plZadyma przed meczem

Stołeczna prokuratura oskarżyła dwóch mężczyzn o to, że namawiali pseudokibiców do pobicia Rosjan przed i w czasie meczu Polska-Rosja, podczas Euro 2012 - podaje "Życie Warszawy"

Oskarżeni to Wojciech W. i Wojciech B. Mają odpowiedzieć przed sądem za namawianie do stosowania przemocy z powodu przynależności narodowej – informuje "Życie Warszawy" i podaje, że wg stołecznej prokuratury to oni zorganizowali przyjazd do Warszawy pseudokibiców z całej Polski 12 czerwca 2012 roku.

"Udzielali rad pseudokibicom"

Przypomnijmy. Tego dnia w Warszawie odbył się mecz Polska – Rosja, a wcześniej doszło do starcia między pseudokibicami polskimi i rosyjskimi.

- Obaj mężczyźni udzielali porad pseudokibicom w jaki sposób mają atakować Rosjan, wskazali gdzie oni się zatrzymali, a także doradzali, co mają zrobić pseudokibice, aby nie zostać zatrzymanym przez policję, a jeśli już do tego dojdzie, to jak się wtedy zachować – mówi "Życiu Warszawy" Dariusz Ślepokura, rzecznik stołecznej prokuratury.

Obaj oskarżeni w czasie śledztwa nie przyznali się do winy. Odmówili też składania wyjaśnień. Grozi im do 12 lat więzienia - informuje "ŻW".

Przed meczem Polska - Rosja policja zatrzymała ponad 100 osób - zarówno kibiców reprezentacji Polski, jak i Rosji. W bijatyce na moście Poniatowskiego rannych zostało 11 osób.

lata/mz

Marsz i bójki na moście Poniatowskiego (wideo archiwalne)
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl