Najnowsze

Na ścianach ślady po kulach, w środku nowoczesny sprzęt

Najnowsze


Zakończył się przedostatni etap modernizacji najstarszego budynku Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. W budynkach przy Kopernika znajdzie się oddział chirurgii ortopedycznej.

Remontowany budynek pochodzi z 1875 roku i jest najstarszym obiektem, w którym funkcjonuje miejski szpital. Został wpisany do rejestru zabytków, dlatego wszystkie prace budowlane były konsultowane i zatwierdzane przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Prace remontowe prowadzone były w najstarszej, centralnej i zachodniej częściach szpitala. Ich koszt - 12 milionów złotych - pokryło miasto.

Modernizacja wschodniego skrzydła budynku A zaplanowana jest na sierpień 2018 roku.

Ślady po ostrzale

Jak podaje urząd miasta, celem remontu było nie tylko wzmocnienie konstrukcji budynku i zespolenie rozwarstwień w murach, ale też odkrycie ich pierwotnych kształtów i kolorystyki. "We wnętrzach miejscami usunięto ze ścian i sztukaterii nawet do dwudziestu warstw farb olejnych. Usunięto także zdegradowane partie tynków, odsłonięto fragmentami wątek muru ceglanego" - czytamy w komunikacie ratusza.

Po oczyszczeniu muru, w wielu miejscach odkryto spękania i szczeliny, na ścianie zachodniej na pierwszym piętrze nawet ślady ostrzału z broni maszynowej. Zachowała się XIX-wieczna posadzka ceramiczna z manufaktury "Dziewulski i Lange" z Opoczna. Dekoracja z płytek przeszła gruntowną konserwację i została przywrócona.

Łazienka przy każdej sali

W wyremontowanej części budynku będzie mieścił się Oddział Chirurgii i Ortopedii. Będzie w nim 27 łóżek w przestronnych salach, każda z nich będzie miała własną łazienkę, pacjenci będą mieli bardziej komfortowe warunki.

Dodatkowo, w styczniu 2018 roku, otwarta zostanie nowoczesna Pracownia Tomografii Komputerowej, zlokalizowana w nowym budynku C Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. - Tomograf stał się niezbędny z uwagi na zwiększającą się liczbę pacjentów ortopedyczno-urazowych Oddziału Chirurgii i Ortopedii, jak również nefrologicznych Oddziału Pediatrii - tłumaczy urząd miasta. Zakup urządzenia został sfinansowany z dotacji budżetu miasta.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o budowie Szpitala Południowego:

[object Object]
Kamień pod budowę Szpitala PołudniowegoMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kk/b

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości