MJN zawiadamia prokuraturę. Były burmistrz odpowie pozwem

MJN składa zawiadomienie do prokuraturyMiasto Jest Nasze

Aktywiści z Miasto Jest Nasze złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez były zarząd Śródmieścia. Chodzi o nieprawidłowości związane ze sprzedażą lokali użytkowych, na których dzielnica miała stracić kilka milionów. Były burmistrz dzielnicy Wojciech Bartelski też zapowiada pozew – o ochronę dóbr osobistych.

"Zarząd Śródmieścia sprzedawał lokale użytkowe po znacznie zaniżonych cenach. Kilka miesięcy później nowi właściciele sprzedawali je na rynku kilka razy drożej" – przekonują członkowie MJN. Przykładem takiej transakcji jest sprzedaż kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 16/18, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

W piątek rano w siedzibie Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście działacze z MJN złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przy sprzedaży lokali użytkowych. Zawiadomienie zostało złożone przeciwko zarządowi dzielnicy Śródmieście, na czele którego stał Wojciech Bartelski (był burmistrzem do 2014 roku).

"Apelujemy o dymisję"

"Wojciech Bartelski dalej pełni prominentne funkcje w Platformie Obywatelskiej i samorządzie warszawskim. Jest wiceprezesem Tramwajów Warszawskich. Apelujemy do pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o jego dymisję i odsunięcie od funkcji publicznych" – piszą działacze MJN w mediach społecznościowych.

Bartelski zapowiada pozew

Wojciech Bartelski przekonuje, że wszystkie procedury były przestrzegane, a sprzedaże odbywały się zgodnie z prawem miejscowym. – Aktywistom nawet nie chciało się dokładnie ich sprawdzić – odpowiada.

– Rzeczoznawca wycenił lokale na konkretną cenę. To, jak nowy właściciel dalej nimi zarządzał, nie jest kwestią dzielnicy. Nie mamy na to wpływu – dodaje były burmistrz. Bartelski nie kryje też, że dyskusja o systemie sprzedaży lokali użytkowych jest potrzebna, lecz jego ewentualne niedoskonałości nie uprawniają do rzucania bezpodstawnych oskarżeń.

– Działania aktywistów to nic innego jak czysta polityka. Złożę pozew o ochronę dóbr osobistych, bo to, co się dzieje teraz jest niedopuszczalne – zapowiada.

Miasto straciło miliony

Miasto Jest Nasze dotarło do trzech lokali, które ich zdaniem, zostały sprzedane po zaniżonej cenie. Oprócz wspomnianej kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu, był to też sklep przy Ordynackiej 11. Władze dzielnicy sprzedały go za 570 tysięcy złotych, a rok później nowy właściciel odsprzedał lokal za ponad 1,5 miliona.

Podobnie na Koszykowej 10: sklep sprzedany przez dzielnicę za około 250 tys. złotych został sprzedany później za dwukrotnie więcej. – Boimy się, że te trzy transakcje to dopiero wierzchołek góry lodowej – mówił na konferencji prasowej dwa tygodnie temu Jan Śpiewak, prezes MJN. – Ponadto podejrzewamy, że w błąd wprowadzano radnych dzielnicy, którym w oficjalnym wykazie przedstawiano inne sumy niż faktycznie były w akcie notarialnym – dodawał.

Deklaracja prezydenta

Podobne transakcje miały miejsce w dzielnicy Ochota. Działacze stowarzyszenia Ochocianie dotarli do protokołu kontroli dotyczącej sprzedaży lokali użytkowych. W dokumencie było napisane, że sprzedano 11 mieszkań, wszystkie bez przetargu i w każdym przypadku odnotowano szereg nieprawidłowości.

W rozmowie z tvnwarszawa.pl prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zadeklarowała, że zaapeluje do rady miasta, aby zmienili uchwałę dotyczącą lokali użytkowych i zakazali sprzedaży bez przetargu.

MJN i Ochocianie o lokalach użytkowych
MJN i Ochocianie o lokalach użytkowychArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
O lokalach użytkowych mówi prezydent miasta
O lokalach użytkowych mówi prezydent miastaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

kw/sk

Źródło zdjęcia głównego: Miasto Jest Nasze

Pozostałe wiadomości

Tramwajarze przebudują kolejne przystanki na ulicy Obozowej. Od soboty, 11 maja, będą pracowali na jezdni w stronę Księcia Janusza. Z kolei po weekendzie rozpoczną drugi etap remontu torowiska na Bródnie. Na ulicy Rembielińskiej zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu. Tego samego dnia kolejarze wrócą do tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia.

Prace na torach, w tunelu i przy ciepłociągu. Będą zmiany w ruchu

Prace na torach, w tunelu i przy ciepłociągu. Będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Płocku, która w marcu 2022 r. przedstawiła Radosławowi K. zarzuty zabójstwa trzech chłopców w wieku 8, 12 i 17 lat (Piotra, Adriana i Oskara), skierowała do sądu wniosek o umorzenie śledztwa i umieszczenie mężczyzny w zakładzie psychiatrycznym. Biegli uznali, że K. jest niepoczytalny.

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

- Sąd ma świadomość, że tak naprawdę największą karą dla oskarżonego będzie dalsze życie ze świadomością, że do śmierci jego syna doszło tylko i wyłącznie z jego winy. Ta nieformalna kara, w przeciwieństwie do tej oficjalnej kary pozbawienia wolności, nie ulegnie zatarciu - tak wyrok dla 32-latka, który po pijanemu spowodował wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, uzasadniał sędzia Łukasz Kaczmarzewski.

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na lotnisku w Radomiu "zażartował" o bombie w bagażu i musiał zmienić urlopowe plany. Kapitan samolotu zdecydował bowiem, że 22-latek nie poleci na Cypr. Został też ukarany 500-złotowym mandatem.

Przeprosił i wyraził skruchę, ale na Cypr i tak nie poleciał

Przeprosił i wyraził skruchę, ale na Cypr i tak nie poleciał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogłoszony w lutym konkurs na dyrektora Teatru Dramatycznego nie został rozstrzygnięty. Ratusz poinformował, że żaden z kandydatów ubiegających się o to stanowisko nie uzyskał bezwzględnej większości głosów.

Teatr Dramatyczny w Warszawie wciąż bez dyrektora

Teatr Dramatyczny w Warszawie wciąż bez dyrektora

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zakończył się protest rolników i związkowców, którzy przemaszerowali warszawskimi ulicami, by wyrazić sprzeciw przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Po godzinie 14 uczestnicy dotarli przed Sejm. Godzinę później przedstawicieli protestujących przyjął w Sejmie marszałek Szymon Hołownia. Jak mówił, spotkanie odbyło się w spokojnej atmosferze. Po 16 organizatorzy zakończyli protest. Według szacunków Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa wzięło w nim udział około 30-35 tysięcy osób. Organizatorzy nie podali liczby uczestników.

Rolnicy i związkowcy przeszli ulicami stolicy. Stołeczny ratusz: 30-35 tysięcy osób

Rolnicy i związkowcy przeszli ulicami stolicy. Stołeczny ratusz: 30-35 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Precz z Zielonym Ładem" - krzyczeli rolnicy w Warszawie, ale na szubienicy powiesili nie Zielony Ład, tylko kukłę Donalda Tuska. Może zapomnieli, że to unijny komisarz z Prawa i Sprawiedliwości do Zielonego Ładu namawiał i podkreślał, że to program rolny PiS-u? Na miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego na ulicach Warszawy można było usłyszeć, że Unia to "eurokołchoz".

Kukła Donalda Tuska na szubienicy podczas protestu w Warszawie. Demonstranci mówili o "eurokołchozie"

Kukła Donalda Tuska na szubienicy podczas protestu w Warszawie. Demonstranci mówili o "eurokołchozie"

Źródło:
Fakty TVN

W kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej delegacja PiS z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim złożyła wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Towarzyszyły temu okrzyki aktywistów i słowne utarczki.

Okrzyki i słowne utarczki w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej

Okrzyki i słowne utarczki w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Kacza rodzina udała się na spacer przez centrum Warszawy. Stadko złożone z matki i dwunastu małych kaczuszek zdecydowało się na przekroczenie jednej z najszerszych i najbardziej ruchliwych ulic stolicy.

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa niedźwiedzie polarne z warszawskiego zoo, bracia Gregor i Aleut wkrótce wyruszą w podróż z warszawskiej Pragi do nowego domu w czeskiej Pradze. Można je odwiedzać przed wyjazdem jeszcze tylko przez kilka najbliższych dni.

Gregor i Aleut opuszczają Warszawę, zamieszkają w Pradze

Gregor i Aleut opuszczają Warszawę, zamieszkają w Pradze

Źródło:
PAP

Drogowcy sprzedają samochody, które zostały odholowane ze stołecznych ulic i przez pół roku nie zostały odebrane przez właścicieli. Zgodnie z ustawą przeszły na własność miasta. Tym razem jest to 41 samochodów. W dotychczasowych sześciu przetargach sprzedano 189 pojazdów za ponad 1,4 miliona złotych.

Właściciele porzucili je na ulicach. Auta zostaną sprzedane

Właściciele porzucili je na ulicach. Auta zostaną sprzedane

Źródło:
PAP

To zdarzenie mogło skończyć się tragicznie. Kierująca autem osobowym wjechała na przejazd kolejowy w Płocku, kiedy sygnalizator wskazywał już czerwone światło, a zapory zaczęły się opuszczać. Maszynista nadjeżdżającego pociągu musiał awaryjnie hamować. 41-letnia kierująca została ukarana mandatem.

Wjechała na przejazd przy czerwonym świetle, gdy opadały rogatki. Maszynista zahamował w ostatniej chwili

Wjechała na przejazd przy czerwonym świetle, gdy opadały rogatki. Maszynista zahamował w ostatniej chwili

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W weekend drogowcy będą frezować nawierzchnię prawego pasa alei Wilanowskiej. Prace obejmą odcinek od ronda Unii Europejskiej do alei Lotników. Kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym pasie w każdym kierunku.

Aleja Wilanowska zyska nową nawierzchnię. Utrudnienia

Aleja Wilanowska zyska nową nawierzchnię. Utrudnienia

Źródło:
Infoulice Warszawa

Kolejne duże zmiany w organizacji ruchu na Mokotowie w związku z budową linii tramwajowej do Wilanowa. W nocy z niedzieli na poniedziałek otwarte zostaną dwie jezdnie ulicy Spacerowej. Dwa dni później zamknięty zostanie wjazd w Dolną.

Otworzą Spacerową, zamkną Dolną. Autobusy zmienią trasy

Otworzą Spacerową, zamkną Dolną. Autobusy zmienią trasy

Źródło:
PAP

Były już pierwsze testy, a wkrótce nową trasą na Sielce pojadą tramwaje z pasażerami. Jeszcze tylko kolejne przejazdy testowe, szkolenia i regulacje. Miasto podaje wstępny termin. Nową trasą będzie kursowała tramwajowa linia 11, łącząc Sielce z Bemowem.

Tramwaje wkrótce pojadą nową trasą na Sielce. Jest wstępny termin

Tramwaje wkrótce pojadą nową trasą na Sielce. Jest wstępny termin

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Policjant wystrzelił z pistoletu ostrą amunicją w okno siedziby komisariatu policji w Radomiu. Nikomu nic się nie stało, ale uszkodzona została szyba i elewacja. Prokuratura sprawdzała czy doszło do "nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza". Postępowanie zostało zakończone.

Policjant przeładowywał broń w komisariacie, wystrzał uszkodził szybę i elewację. Koniec śledztwa

Policjant przeładowywał broń w komisariacie, wystrzał uszkodził szybę i elewację. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymali kierowcę przewozu osób, który okradł i pobił swojego pasażera za brak napiwku. 24-latek przyznał się do winy, po usłyszeniu zarzutów został przewieziony do aresztu, gdzie spędzi trzy najbliższe miesiące.

Pasażer nie miał na napiwek, kierowca przewozu pobił go pałką i okradł

Pasażer nie miał na napiwek, kierowca przewozu pobił go pałką i okradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci kryminalni z Woli zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Interpol za pranie brudnych pieniędzy oraz oszustwa. 28-letni obywatel Ukrainy był ścigany przez wymiar sprawiedliwości w USA, gdzie za te przestępstwa grozi kara do 30 lat więzienia.

28-latek poszukiwany czerwoną notą Interpolu wpadł w Warszawie

28-latek poszukiwany czerwoną notą Interpolu wpadł w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl