Miliardowe inwestycje zmienią oblicze Żoliborza Przemysłowego

fot. materiały inwestora
fot. materiały inwestora | Fakty TVN

Ulica Rydygiera obsadzona szpalerami drzew, ze ścieżkami rowerowymi, spowolnionym ruchem i sklepami w parterach. Wokół ulice Niemena, Osieckiej i Dygata, a przy nich nowoczesne osiedla - do 2015 roku przemysłowa część Żoliborza zmieni się w nową dzielnicę mieszkaniową. Inwestycje pochłoną w sumie ponad miliard złotych. Miasto nadrabia zaległości i ustala z deweloperami szczegóły planu miejscowego.

Zmieni się nie tylko wygląd, ale i nazwa okolicy - deweloperzy, architekci i urzędnicy, którzy spotkali się czwartek w żoliborskim ratuszu mówią już tylko "Żoliborz Południowy". Nowe osiedla powstaną między ulicami Broniewskiego, Krasińskiego, Powązkowską, a torami kolejowymi.

- Chcemy stworzyć tu nowy adres, rozpoznawalny na mapie całego miasta – przekonuje Maciej Mąka z pracowni mąka.sojka.architekci, który zajmował się projektowaniem nowej ulicy Rydygiera i część pobliskich budynków.

Zielona aleja dla pieszych

Główną osią nowej dzielnicy ma być właśnie fragment ulicy Rydygiera od ul. Matysiakówny do Powązkowskiej (dziś kończy się na Przasnyskiej, ale ma być przedłużona).

Wzdłuż ulicy posadzone zostaną drzewa, a pomiędzy nimi znajdą się miejsca parkingowe. Po północnej stronie arterii pojawi się ścieżka rowerowa, a wyłożone kostką chodniki po drugiej stronie rozdzieli roślinność.

Sklepy w parterach

Na tym nie koniec – nowe ławki i oświetlenie to kolejny element, ale nie najważniejszy. Uroku ulicy mają dodać małe place na skrzyżowaniu z ulicą Przasnyską i Burakowską. O wielkomiejskości arterii mają z kolei świadczyć sklepy, które znajdą się w parterach budynków. – Do tego zobowiązywali się deweloperzy. Jeżeli tego nam nie zagwarantują, nie dostaną pozwolenia na budowę – zapewnia Witold Sielewicz, wiceburmistrz Żoliborza.

Osiedla za milard

Pierwszy budynek z całego kompleksu już powstał. Na południe od ulicy Rydygiera firma Robyg postawiła biało-beżowy, ośmiopiętrowy budynek o prostej architekturze. Siedem kolejnych inwestycji jest w planach. Tuż obok, bliżej placu Grunwaldzkiego, powstanie osiedle Zielony Żoliborz złożone z czterech apartamentowców. Z kolei pod numerem 12 firma Layetana chce postawić ośmiopiętrowe, przeszklone budynki. Przechodząc przez osiedle położone pomiędzy ul. Burakowską i Przasnyską będzie można dojść prosto do przedszkola. To jedna z placówek oświaty, które mają powstać na Żoliborzu Południowym.

Wszystko po to, żeby nowi mieszkańcy tego rejonu dzielnicy mieli gdzie wysłać dzieci. To efekt negocjacji z inwestorami, którzy przymiarki do zabudowania okolicy zaczęli, nim ratusz przyjął plan miejscowy. To groziło znanym z innych części miasta scenariuszem: brakiem szkół i brakiem pieniędzy pod wykup działek, na których miałyby stanąć. Urzędnicy zapewniają, że tym razem nie powtórzą się problemy znane np. z Miasteczka Wilanów.

fot. materiały inwestora
fot. materiały inwestorafot. materiały inwestora | Fakty TVN

Osiedla bez płotów?

Od Wilanowa czy Mariny Mokotów Żoliborz ma się odróżniać jeszcze jednym - otwartością. – Chcemy, żeby tereny osiedli były ogólnodostępne i nieogrodzone – zaznacza Marek Mikos, dyrektor biura architektury w ratuszu.

Gwarantować mają to właśnie zapisy planu miejscowego. Jego projekt jeszcze w wakacje trafi do konsultacji w dzielnicy.

Ulice znanych artystów

Władze Żoliborza szacują, że do nowych budynków wprowadzi się ok. 20 tys. osób. To blisko połowa dzisiejszej populacji dzielnicy. Ulicą Rydygiera będą dojeżdżali do swoich mieszkań, a do centrum pojadą ul. Powązkowską i al. Jana Pawła II. Ostateczne rozwiązania komunikacyjne urzędnicy będą jeszcze uzgadniać z deweloperami.

Ale już teraz władze dzielnicy są przekonane, że ulice na Żoliborzu Południowym powinny nosić imiona znanych artystów. Wśród kandydatów są Agnieszka Osiecka, Kalina Jędrusik, czy Stanisław Dygat. Pierwszym upamiętnionym ma być jednak Czesław Niemen. Radni Żoliborza proponują, żeby nazwać jego imieniem ulicę Rydygiera. - Radni miejscy popierają ten pomysł. Czekamy tylko na ostateczną decyzję dzielnicy w sprawie lokalizacji - mówi Mariola Rabczon, przewodnicząca miejskiej podkomisji nazewnictwa.

Rydygiera przed Euro 2012

Większość inwestorów chce rozpocząć prace w tym lub przyszłym roku, a sama ulica Rydygiera ma być gotowa W 2012 r. – Chcielibyśmy zdążyć z nią przed Euro 2012. Na przebudowę wszystkich ulic na Żoliborzu Południowym mamy około siedmiu milionów złotych – mówi Sielewicz.

Pierwsze plany przebudowy Żoliborza Południowego pojawiły się w 2007 r. Ale dopiero teraz urzędnicy doszli do porozumienia z deweloperami. – W pewnym momencie wydawało się, że jest to sytuacja nie do pozazdroszczenia – mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy. – Na początku była duża nieufność – przyznaje Zbigniew Okoński, reprezentujący deweloperów. Swoje osiedla na Żoliborzu Południowym budować będą również: Acciona Nieruchomości, CEE Developments, Wardom, Atlas Estates, a biurowiec Polmot.

Inwestycje na tym terenie pochłoną łącznie ponad miliard złotych. Nowy Żoliborz Południowy zobaczymy w całej okazałości w 2015 roku.

Andrzej Rejnson roody/ec

Źródło zdjęcia głównego:  | Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP