Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Miesięcznica smoleńska w honorowej asyście wojska

Warszawa

TVN24Miesięcznica katastrofy smoleńskiej

Organizowana 10 grudnia uroczystość miesięcznicy smoleńskiej odbyła się przy udziale wojskowej asysty honorowej. Taką decyzję podjął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Uczestnicy miesięcznicy przeszli w środę wieczorem Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydencki. Tam była obecna asysta honorowa. Przemawiał również Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

- Jesteśmy naprawdę blisko momentu, w którym zacznie być wyjaśniana sprawa katastrofy smoleńskiej. Jesteśmy, o czym jestem przekonany, blisko tego momentu, w którym zostaną uczczeni ci, którzy zginęli. Będzie pomnik tych, którzy polegli w katastrofie, będzie pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego - powiedział Kaczyński pod Pałacem Prezydenckim.

Powiedział również, że w miejscu przed Pałacem Prezydenckim, w którym stał krzyż, będzie stała tablica. - Taka jest wola pana prezydenta - dodał.

Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego
TVN24

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Zapowiedź ministerstwa

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało już wcześniej w komunikacie, że w czwartek, 10 grudnia asysta honorowa będzie obecna podczas uroczystości organizowanych w godzinach wieczornych.

- Żołnierze będą obecni w trakcie mszy świętej w archikatedrze św. Jana oraz przy portrecie Lecha Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim - precyzował w rozmowie z tvnwarszawa.pl Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON.

"To pokazuje jak słabe było państwo"

Decyzję skomentowała w programie "Jeden na jeden" Beata Kempa, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Potwierdziła, że cieszy się z takiego rozwiązania, bo "to jest tragedia, którą też osobiście przeżyła". Zaznaczyła, że jej zdaniem istotne jest dostateczne wyjaśnienie katastrofy, bo na zasługują "nie tylko ci, którzy zginęli".

- To byli w większości też i moi przyjaciele, ale osoby dla nas znaczące. Znaczące bardzo dla funkcjonowania państwa polskiego, a jak bardzo, to tym bardziej zdaję sobie z tego dzisiaj sprawę. - powiedziała Kempa.

- Również to, że nie została ona wyjaśniona do końca, to pokazuje jak państwo było słabe i jak dzisiaj musimy pokazać, że państwo będzie chronić wszystkie osoby, nie tylko te najważniejsze, ale również każdego obywatela, właśnie nawet tego najmniejszego i w tej sprawie się teraz pochylamy. Nie dajemy się wciągnąć w awantury, które proponuje PO i w które wciągnęła i Trybunał Konstytucyjny i próbowała wciągnąć przede wszystkim PiS - dodała.

10 grudnia asysta honorowa przy miesięcznicy
TVN24

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Więcej na tvn24.pl

mart/ja/jb/jk/r