Metro na Wolę opóźnione. Brakuje odpowiednich pozwoleń

Urząd MiastaPlanowana stacja Księcia Janusza

Opóźnia się budowa II linii metra w kierunku Woli – informuje portal transportpubliczny.pl. W dalszym ciągu brakuje odpowiednich decyzji środowiskowych, przez co nie można podpisać umowy z wykonawcą.

O problemach z budową metra w kierunku zachodnim pisaliśmy na tvnwarszawa.pl pod koniec marca. – Czekamy na opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – informował wówczas prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk. Dziś okazuje się, że postępowanie środowiskowe w dalszym ciągu zostało nierozstrzygnięte.

Metro musiało bowiem poprawić dokumentację i po raz kolejny oddać ją pod ocenę RDOŚ. – Obowiązek przeprowadzenia ponownej oceny został nałożony m.in. ze względu na wnioski i uwagi społeczeństwa wyrażające obawy związane z emisją drgań – mówi portalowi transportpubliczny.pl Agata Antonowicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Wydano trzy pozwolenia

Uwagi społeczeństwa trafiają najpierw do urzędu wojewody mazowieckiego. Potem wojewoda przekazuje je do RDOŚ. Jak tłumaczy rzeczniczka, Regionalna Dyrekcja otrzymała je wszystkie dopiero 29 i 30 czerwca oraz 4 lipca. - Po analizie wszystkich uwag i wniosków zostaną wydane postanowienia uzgadniające – poinformowała.

Do tej pory RDOŚ wydała trzy postanowienia realizacji inwestycji. Pierwsze dla stacji C7 Młynów. Drugie – dla odcinka między stacją Młynów i stacją C6 Księcia Janusza i trzecie (wydane w ubiegłym tygodniu) – dla samej stacji Księcia Janusza.

Brakuje jednak odpowiednich pozwoleń na pozostałe punkty, m.in. dla stacji C8 Płocka, odcinka między Płocką a Rondem Daszyńskiego, a także dla odcinka D8 Młynów – Płocka.

Zgodnie z zapowiedzią RDOŚ, pozwolenia mają być wydane do końca lipca.

Kto wybuduje metro?

Zgoda Regionalnej Dyrekcji jest niezbędna. Dopiero po jej uzyskaniu, odpowiednie pozwolenie na budowę będzie mógł wydać wojewoda mazowiecki. To z kolei otworzy furtkę do podpisania umowy z wykonawcą i realnego rozpoczęcia prac.

Przypomnijmy, wykonawcą metra w kierunku Woli jest turecka firma Gulermark (przetarg rozstrzygnięto już w październiku ubiegłego roku). Planowane są trzy nowe stacje: Płocka, Młynów i Księcia Janusza.

- Wolska pod ul. Płocką, w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską; - Młynów pod ul. Górczewską, po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego, w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny; - Księcia Janusza pod ul. Górczewską, w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza. Będą tu także tory odstawcze i komora do zawracania.

CZYTAJ TAKŻE: Metro na Wolę opóźnione przez polityczną wojnę PO i PiS

Opóźnienia w budowie metra
Opóźnienia w budowie metraTVN24

kw/sk

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości