Konsultacje nie dla mieszkańców

film Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
film Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
film Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

MPO podsumowało konsultacje w sprawie przekształcenia góry śmieci na Radiowie w stok narciarski. Uwagi do projektu, który budzi kontrowersje na Bielanach, mogły zgłaszać jedynie organizacje sportowe zaproszone przez władze spółki. Mimo że mieszkańcy wyrywają się do głosu, nikt z nimi nie rozmawiał. - Dla nich będzie oddzielne spotkanie - obiecuje MPO.Wszystko wskazuje na to, że ludzie poznają już gotowy projekt.

– Udało się uwzględnić część uwag i projekt nabrał nowego kształtu oczywiście zgodnie z oczekiwaniami środowisk sportowych – chwalił się na podsumowaniu konsultacji Grzegorz Michalak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

Chodzi o pomysł, by zamienić śmieciową górę w Radiowie w kompleks narciarski, o którym pisaliśmy we wrześniu zeszłego roku.

MPO podaje, że zaproszenie zachęcające do udziału w konsultacjach wysłało do 59 organizacji sportowych. Ile dokładnie formularzy odesłano? - pytamy. Spółka nie precyzuje. Podaje jedynie osiem przykładowych organizacji, które zgłosiły uwagi – były to m.in.: Towarzystwo Narciarskie Biegówki, R5 Skateboarding czy Fundacja Ekologiczna Aeris Futuro z Krakowa.

Jak podało MPO, w sumie zgłoszono 40 uwag, jednak nie wszystkie zostały wzięte pod uwagę. - Nie zostały uwzględnione przede wszystkim uwagi, które nie dotyczyły projektu. Niektóre proponowane rozwiązania wykluczały inne – tłumaczy Joanna Mroczek, rzeczniczka prasowa MPO.

Firma, która na zlecenie miejskiej spółki szykuje ostateczny projekt stoku narciarskiego zadecydowała, że na Radiowie powstaną tam:

- stok zjazdowy dla dzieci o długości 100 metrów,

- prawie trzy kilometry tras dla narciarzy biegowych,

- rynna snowboardowa,

- stok zjazdowy na 550 metrów,

- tory saneczkowo-bobslejowe.

ZOBACZ NOWY PROJEKT

"Będzie spotkanie dla mieszkańców"

Konsultacje odbyły się na dalekim Okęciu w hotelu Lord. W okresie świąteczno-noworocznym. Kiedy opisaliśmy to na początku stycznia, rzeczniczka tłumaczyła, że wybrano to miejsce, aby było blisko z centrum.

Dużo bardziej niż wybór miejsca przeprowadzenia konsultacji, dziwi mieszkańców fakt, że nic o nich nie wiedzieli. A mają sporo obaw związanych z planowaną tam inwestycją. Ludzie pojawiają się na kolejnych posiedzeniach sesji rady, poświęconych górce śmieciowej, ale nie uzyskują satysfakcjonujących ich odpowiedzi. - Nie mamy żadnych informacji poza tym, że chce się uzyskać ciche przyzwolenie społeczne na wysypywanie śmieci. W jakiej ilości? Co dokładnie tutaj wyląduje? Tego nikt nie chce nam powiedzieć - skarżył się na początku stycznia Andrzej Grondek, z samorządu mieszkańców Wólki Węglowej.

Teraz rzeczniczka MPO tłumaczy, że na konsultacje zaproszone były tylko środowiska sportowców, bo spółce zależało na uwagach merytorycznych do projektu. - Ważne były dla nas uwagi środowisk sportowych, aby wiedzieć, jak ostatecznie uformować górę pod przyszły stok - tłumaczy Mroczek i zapewnia, że niedługo zostanie zorganizowane także spotkanie informacyjne dla mieszkańców. - O terminie na pewno wszystkich zainteresowanych poinformujemy - obiecuje.

Tymczasem ostateczny projekt nowego stoku narciarskiego ma być gotowy do końca stycznia. A to oznacza, że ludzie prawdopodobnie zobaczą już gotowy plan.

film Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
film Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

Czekają na zgody

Największe kontrowersje wzbudza uformowanie góry pod stok. Aby tak się stało, MPO musi zwieźć na Radiowo odpady. Ile dokładnie? Tego spółka wciąż nie ujawnia twierdząc, że jeszcze takich obliczeń nie ma, chociaż wymiary docelowe są już znane - to 4,6 mln metrów sześciennych.

– To wysypisko nadal funkcjonuje. Nie jest tak, że chcemy tam zwozić tysiące ton odpadów. Musimy składowisko zamknąć. Chcemy to jednak zrobić, formując ostatecznie górę, aby można było ją wykorzystać rekreacyjnie – wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl prezes Michalak.

- Jeżeli nie dostaniemy zgód, zamkniemy wysypisko według starych projektów, dowożąc jeszcze zgodnie z zezwoleniami odpady. Z tą różnicą, że zostanie stożek, który zostanie jedynie zazieleniony, bez możliwości przeznaczenia go na cele rekreacyjne – dodaje prezes MPO.

Obecnie na Radiowo trafiają gruz, ziemia, kompost oraz odpady balastowe. Przez cały 2011 rok na górę śmieci trafiło 14 tysięcy ton odpadów.

Bartłomiej Frymus/par//mz

Pozostałe wiadomości

Samochód ciężarowy wypadł z drogi w okolicy Białobrzegów (Mazowieckie). Nikomu nic się nie stało, jednak kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP