"Komunikacyjny ściek" chcą zmienić w zieloną aleję

[object Object]
Wizualizacja al. Piłsudskiego po przebudowieUM Marki
wideo 2/3

Meandrujące pasy jezdni, naturalnie zwalniające ruch, zanurzone w zieleni auta mieszkańców, wygodne i szerokie chodniki, ścieżki rowerowe ławki i kawiarniane stoliki… przy al. Piłsudskiego w Markach. Dzisiaj to brzmi jak sen, ale samorządowcy deklarują, że stanie się on jawą, kiedy ruch tranzytowy wyniesie się na obwodnicę miasta.

Do zagospodarowania jest ponad 7 kilometrów prostego jak strzała odcinka drogi krajowej numer 8 od granicy z Warszawą aż po północne krańce Marek.

Po wybudowaniu i oddaniu do użytkowania obwodnicy miasta (drogi ekspresowej S8), Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyremontuje al. Piłsudskiego, czyli marecką arterię, która jest królestwem zmotoryzowanych.

80 tysięcy pojazdów na dobę

- Z roku na rok uciążliwości wzrastają. Obecnie przejeżdża tędy około 80 tys. pojazdów na dobę. W większości to ruch ciężki, tiry, które rozjeżdżają miasto. Wiele ulic jest zamkniętych, nie ma prawo- i lewoskrętów, skrzyżowania są niedostosowane dla ruchu lokalnego. My to nazywamy ściekiem komunikacyjnym, inaczej nie można nazwać tej ulicy - mówi Jacek Orych burmistrz Marek.

Dlatego władze samorządu, niczym kania dżdżu, wypatrują końca budowy obwodnicy Marek, bo po nim ruch w mieście spadnie według szacunków do 20 kilku tysięcy pojazdów na dobę. W planach jest nie tylko odzyskanie drogi dla mieszkańców, ale także przekształcenie jej w miejski ciąg, skryty w zieleni, dostosowany do potrzeb pieszych i rowerzystów.

W koncepcji samorządowców, od węzła Marki do pierwszych większych zabudowań prowadzić ma okazała aleja z szerokim pasem rozdzielającym, a na nim drzewa. Zieleń ma także odgradzać ruch kołowy od rowerowego oraz pieszego. - Będzie to taka zielona brama zapraszająca do miasta. Tam jest szeroki pas z drogą serwisową, gdzie można zieleń w taki sposób urządzić – tłumaczy burmistrz.

Aleja będzie meandrować

W części śródmiejskiej nie zbraknie miejsc do zaparkowania wzdłuż ulicy. W rejonie magistratu zaplanowano parking Park and Ride. Sama droga, tam gdzie to będzie możliwe, ma meandrować, aby w naturalny sposób zachęcać kierowców do zdjęcia nóg z pedałów gazu. Na całej długości alei poprowadzona zostanie droga rowerowa.

W zamyśle władz miasta, odblokowanie skrzyżowań i dróg bocznych pozwoli na przebudowę tras komunikacji miejskiej. Nowe będą przystanki autobusowe, a chodniki wzdłuż ulicy zyskają odpowiednie parametry. Dzisiaj w niektórych miejscach trotuar ma miejscami szerokość jednej płyty, a od wielotonowych tirów oddziela pieszych tylko barierka. Bezpieczeństwo poprawią wygodne prawo- i lewoskręty.

- Chcemy wykorzystać możliwe miejsca na skwery, zieleńce, aby móc ustawić tam ławki. Żeby ulica miała nowoczesne oświetlenie i miejsca dla odpoczynku – wylicza Jacek Orych.

Na realizację ambitnych zamierzeń miasto będzie musiało poczekać do końca budowy mareckiej obwodnicy. Trzeba będzie się także dogadać z GDDKiA, która wyremontuje al. Piłsudskiego.

Od krawężnika do krawężnika

- Kontrakt zakłada remont tylko jej nawierzchni, można powiedzieć od krawężnika do krawężnika i już. To cieszy, ale jest niewystarczające jeśli chodzi o potrzeby i oczekiwania mieszkańców – zauważa włodarz miasta dodając, że w czasie trwających od kilku miesięcy rozmów z GDDKiA stara się wypracować formułę prawną, aby wspólnie poprowadzić inwestycję. - Skłonni jesteśmy, aby wziąć ją na siebie, aby to miasto było realizatorem przedsięwzięcia - dodaje.

Jak informuje GDDKiA, prowadzone są "analizy pod kątem możliwości współpracy w kwestiach związanych z realizacją zamierzeń samorządu".

- Wyrażamy wolę współpracy jednak należy pamiętać, że musimy działać zgodnie z przepisami w tym w szczególności z ustawą Prawo Zamówień Publicznych i ustawą o finansach publicznych - deklaruje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA.

[object Object]
Burmistrz o koncepcji modernizacji al. PiłsudskiegoMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Za 50 mln złotych

Sprawa jest istotna, bo koszty urządzenia tak zaplanowanej zielonej al. Piłsudskiego szacuje się na około 50 mln zł i są one niebagatelne jak na możliwości mareckiego samorządu. Burmistrz chciałby, aby część funduszy GDDKiA na remont ulicy stanowiła jeden z elementów dofinansowania. Dodatkowo liczy na środki zewnętrzne np. na budowę dróg rowerowych oraz pieniądze od firm, które w ramach modernizacji będą mogły przebudować swoje wjazdy do posesji. Do "zrzutki" dołożą się też mareccy wodociągowcy. Ci z kolei będą mogli uzupełnić i dobudować brakujące fragmenty swojej infrastruktury.

Jak szacuje burmistrz Orych, pełna przebudowa głównej arterii miasta potrwałaby około półtora roku. Jednak warto, aby mieszkańcy się przemęczyli, bo na zmianie skorzystają wszyscy, także lokalny biznes.

- Bo chociażby wiele sklepów, które mają problemy nawet z dostawami, mogą rozwinąć swoją działalność. Takie obiekty jak restauracje i kawiarnie, których w Markach brakuje, mogłyby pojawić się w tym zmodernizowanym ciągu - podsumowuje.

Niedawno opisywaliśmy sytuację na wylotówce z Warszawy w Raszynie:

Mieszkańcy Raszyna o al. Krakowskiej
Mieszkańcy Raszyna o al. KrakowskiejMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

skw/pm/b

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP