Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję w sprawie Polnej 46

Warszawa

Patryk Jaki o Polnej 46TVN24
wideo 2/4

Komisja weryfikacyjna postanowiła uchylić decyzję zwrotową w sprawie nieruchomości położonych przy Polnej 46 i przekazać sprawę miastu do ponownego rozpoznania - poinformował we wtorek przewodniczący komisji Patryk Jaki. Dodał, że decyzja w tej sprawie została wydana z naruszaniem prawa.

Jaki przekazał też, że komisja weryfikacyjna wydała we wtorek jedenaście decyzji w sprawie przyznania odszkodowania lub zadośćuczynienia. Decyzje te dotyczą nieruchomości przy: Noakowskiego 16, Poznańskiej 14, Hożej 25a i Skaryszewskiej 11.

”Decyzja wydana z naruszeniem prawa”

Szef komisji weryfikacyjnej mówił na konferencji po posiedzeniu niejawnym, że w sprawie nieruchomości przy Polnej 46, decyzja zwrotowa wydana została "z naruszaniem prawa i zasługuje na uchylenie i przekazanie do ponownego rozpatrzenia".

- Ponadto negatywne skutki społeczne w stosunku do lokatorów, spowodowane niewłaściwym zarządem budynku przez właścicieli przemawiają za powierzeniem zarządu nad nieruchomością miastu - oświadczył Jaki.

Według komisji weryfikacyjnej, prezydent Warszawy wydając decyzję zwrotową nie ustalił, czy pierwotny właściciel nieruchomości był w posiadaniu wskazanego gruntu.

Zmiany decyzji reprywatyzacyjnych

W sprawie nieruchomości przy Polnej 46 prezydent Warszawy w lutym 2000 roku rozpoznał wniosek dekretowy przyznając prawo użytkowania wieczystego na dwóch gruntach przy Polnej 46 na rzecz następców prawnych pierwotnego właściciela. W 2006 roku część beneficjentów sprzedała udziały w roszczeniu do ustanowienia prawa użytkowania wieczystego na rzecz spółki. W związku z zawarciem tych umów oraz śmiercią części beneficjentów decyzji reprywatyzacyjnych, zostały one zmienione decyzją prezydenta miasta stołecznego Warszawy z marca 2014 r. Zgodnie ze zmianą wskazano osoby posiadające roszczenia do zawarcia umowy użytkowania wieczystego.

Grunty przy Polnej 46 zostały oddane następcom prawnym, wskazanym w decyzjach reprywatyzacyjnych po ich zmianie w użytkowanie wieczyste na mocy umowy z lipca 2016 r. Wnioskiem z 14 grudnia 2017 r. prezydent miasta stołecznego Warszawy złożył do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wniosek o stwierdzenie nieważności własnych decyzji z 21 lutego 2000 r. oraz z 4 marca 2014 r.

Jedenaście innych decyzji

Komisja weryfikacyjna wydała we wtorek również jedenaście decyzji w sprawie przyznania odszkodowania lub zadośćuczynienia.

Wobec nieruchomości przy Noakowskiego 16 komisja przyznała 185 tys. zł odszkodowań i zadośćuczynień. W stosunku do Poznańskiej 14 komisja przyznała 117 tys. zł. Wobec nieruchomości przy Hożej 25a przyznano 94 tys. zł, a w stosunku do nieruchomości przy Skaryszewskiej 11 jest to suma 12 tys. zł.

PAP/ap/pm