Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Jest data. Sejm zajmie się ustawą reprywatyzacyjną

Warszawa

ShutterstockParlamentarzyści zajmą się problemami stolicy

29 listopada posłowie zajmą się projektem "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej. Zgłosiła go Platforma Obywatelska. To dopiero początek długiej ścieżki legislacyjnej.

Na stronach Sejmu pojawił się właśnie porządek obrad 31. posiedzenia. Odbędzie się za dwa tygodnie. Pierwszego dnia czterodniowej sesji, czyli 29 listopada zaplanowano ważny z punktu widzenia dla stolicy punkt.

Pierwsze czytanie

Pod numerem 8 kryje się: "pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o uregulowaniu praw do nieruchomości na terenie miasta stołecznego Warszawy". Uzasadniać jego wprowadzenie będzie poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

Jeżeli projekt przejdzie cała procedurę, później zajmą się nim senatorowie, na końcu będzie potrzebny podpis prezydenta.

Jak już pisaliśmy, propozycja PO w sprawie rozwiązania problemu z reprywatyzacją trafiła na biurko marszałka Sejmu na początku września.

Zakaz zwrotów z lokatorami

Propozycje Platformy opisywaliśmy szczegółowo na tvnwarszawa.pl. Jej najważniejsze założenia to m.in. zakaz zwrotów kamienic z lokatorami. W takich przypadkach mają być wypłacane odszkodowania równe wartości nieruchomości w latach 40. - O odszkodowania zaś będą mogli domagać się tylko prawowici właściciele lub ich spadkobiercy – zapewniali posłowie PO na prezentacji projektu.

Partia rządząca wciąż oficjalnie nie wypowiedziała się na temat pomysłów opozycji. Kilka tygodni temu warszawski poseł PiS Jarosław Krajewski przyznał nam jednak, że są do nich pewne wątpliwości. Dotyczyły m.in. faktu, że projekt PO obejmuje tylko Warszawę, a problemy ze zwrotami nieruchomości mają również inne miasta. Przyznał też, że "dobry projekt ustawy reprywatyzacyjnej powinien być przygotowany raczej przez Radę Ministrów, bo posłowie mogą nie posiadać wszystkich niezbędnych danych, służących chociażby do wyliczenia kosztów finansowych".

Ale inny poseł PiS Paweł Lisicki zapewniał niedawno, że pracuje nad swoim projektem ustawy reprywatyzacyjnej. Żadnych konkretów jednak nie ujawnił.

Próbowali ponad 20 razy

Polska jako jedyny kraj byłego Bloku Wschodniego nie przyjęła ustawy reprywatyzacyjnej, chociaż od 1989 roku próbowano już ponad 20 razy. Siedem projektów przepadło w pierwszym czytaniu sejmowym, osiem "utknęło" w komisjach. Cztery zostały wycofane, zanim posłowie w ogóle zdążyli się nimi zająć. Propozycja PO jest 22 w historii.

CZYTAJ WIĘCEJ O PRÓBACH UCHWALENIA USTAWY REPRYWATYZACYJNEJ

ran/b

Materiał "Czarno na Białym" o próbach uchwalenia ustawy
Cyprian Jopek, TVN24