Festyn żołnierski na błoniach Stadionu Narodowego

Warszawa

TVN24Festyn żołnierski

Na defiladzie wojskowej atrakcje się nie skończyły. Od godz. 13 można wziąć udział w festynie żołnierskim, który po raz pierwszy odbywa się na błoniach Stadionu Narodowego, od strony al. Zielenieckiej.

Z bliska można zobaczyć ponad 60 pojazdów wojskowych - zarówno historycznych, jak i współczesnych. Wśród nich np. amerykańskiego Strykera, czołgi, transportery opancerzone, pojazdy artylerzystów, przeciwlotników, saperów, komandosów, operatorów dronów, chemików, łącznościowców i medyków.

Spotkania z żołnierzami-sportowcami

Pokaz umiejętności zaprezentują żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Chętni będą mogli spotkać się z żołnierzami-sportowcami albo skosztować potraw z kuchni i piekarni polowej. Podczas festynu można także honorowo oddać krew.

Przez całą sobotę za darmo można zwiedzać Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie.

Rocznica zwycięskiej bitwy

Dzień 15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

Festyn żołnierski
TVN24

Related content