"Dopiero jak się coś zawali, to możemy ubolewać"

[object Object]
Wiceburmistrz o planach zabezpieczeniaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Jeszcze dwa miesiące temu śródmiejscy urzędnicy planowali... wyburzyć kamienicę przy Poznańskiej, której część zawaliła się ostatniej nocy. Uratował ją wpis do rejestru zabytków. Nie na długo. - Nikt nie jest w stanie przewidzieć, że się coś zawali - mówi dziś wiceburmistrz Śródmieścia.

Część kamienicy przy Poznańskiej 21 zawaliła się tuż po północy. Od strony podwórza widać ogromną wyrwę w trzykondygnacyjnym budynku. Ale losy tego budynku ważyły się od dłuższego czasu. Przypomnieli o tym społecznicy z organizacji "Kamień i co?", która zajmuje się historycznymi budynkami w stolicy.

"Nagle zawaliła się ściana"

"Bój o Poznańską 21 trwa przez dobre kilkanaście lat. W ostatnim czasie rozdmuchiwaliśmy sprawę, gdy ZGN (Zakład Gospodarowania Nieruchomościami – red.) Śródmieście miał zamiar ją rozebrać i szukał w tym celu oferentów w przetargu. Ostatecznie Stołeczny Konserwator udał się na miejsce i wydał decyzję o przemurowaniu kamieniczki "od podstaw". Następnie MWKZ wpisał obiekt do rejestru zabytków. Stała tak opuszczona i gdy wpisano ją do rejestru nagle zawaliła się ściana" – napisali na Facebooku.

Sprawdziliśmy: ZGN Śródmieście rzeczywiście wpisał w planach na ten rok rozbiórkę budynku przy Poznańskiej 21.

Ogłosił też przetarg na "opracowanie dokumentacji projektowych oraz Specyfikacji Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych na rozbiórkę dwóch budynków zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 21 w Warszawie wraz z zagospodarowaniem terenu po rozbiórce".

16 kwietnia rozstrzygnięto postępowanie. Wygrała firma Studio Budowlane UNITY, za swoje prace chciała ponad 30 tysięcy złotych.

Później nastąpił jednak zwrot, o którym napisali społecznicy. Wojewódzki konserwator zabytków poinformował 21 maja, że wpisuje budynek do rejestru zabytków "z uwagi na zachowane wartości historyczne i naukowe" budynku pochodzącego z XIX w.

"Oczywiście, że zagraża"

Minęło kilka dni i… ZGN unieważnił postępowania dotyczące rozbiórki. Czy stan budynku zagraża bezpieczeństwu mieszkańców i osób przebywających na Poznańskiej?

- Gdyby nie zagrażał, to by się nie zawalił. Oczywiście, że zagraża, w związku z tym został wygrodzony. Część od podwórka była wygrodzona wiele miesięcy temu, bo wszyscy zdawali sobie sprawę, że ta część jest w najgorszym stanie. Część, fasada główna od Poznańskiej, również została wygrodzona wczoraj. Wiemy, że jest w bardzo złym stanie budynek, tego typu budynków jest w Warszawie niestety dużo, które wymagają ogromnych nakładów, ewentualnie zburzenia – powiedział naszemu reporterowi we wtorek rano Wojciech Matyjasiak, wiceburmistrz Śródmieścia.

Dodał, że ZGN zlecił projekt zabezpieczenia budynku - koszt to około stu tysięcy złotych. - Ale tu brakuje czasu. Miesiąc temu tę decyzję konserwator podjął (dotyczącą wpisu do rejestru zabytków – red.), więc procedury zamówień publicznych, które w Polsce obowiązują niestety, dotyczą również tego budynku. Ustawa o zamówieniach publicznych nie przewiduje takich sytuacji. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, że się coś zawali. Dopiero jak się coś zawali, to możemy ubolewać, że to się stało. Jakbyśmy wiedzieli, to byśmy wcześniej coś robili – przekonywał Matyjasiak.

Jego zdaniem, Poznańska 21 to przykład jakich wiele w Warszawie, gdzie "z uwagi na brak środków finansowych nie są wykonywane prace". - I jeżeli jest wpisywany do rejestru zabytków, to trzeba znów finansować kosztowne prace remontowe, a jeżeli nie jest wpisywany, to należy budynek raczej wyburzyć – ocenił Matyjasiak.

Niezbędne prace

W południe do sprawy odniósł się stołeczny konserwator zabytków. Na podstawie oględzin wspólnie z ZGN ustaliliśmy niezbędny zakres prac, który - po uprzątnięciu terenu i zabezpieczeniu - zakłada przemurowania zagrożonych fragmentów i położenie nowych stropów. Do takiego zakresu (a nie rozbiórki) będziemy nakłaniać PINB (nadzór budowlany - red.)" - napisał Michał Krasucki na Facebooku.

Doprecyzował, że prezydent Warszawy nie odwoływała się od decyzji o wpisie do rejestru zabytków. "A dziś wspólnie z zarządem podjęła decyzję o pilnym przystąpieniu do remontu" - podkreślił.

ran/r

Pozostałe wiadomości

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP