Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Blisko 1000 inwestycji i remontów za 2,5 mld zł. Jeszcze w tym roku

TVN Warszawa

tvnwarszawa.plMiasto zapowiada remonty

Blisko 1000 remontów oraz inwestycji komunikacyjnych zaplanowano w tym roku w Warszawie. Wśród nich jest rozpoczęcie budowy kolejnych odcinków II linii metra, rozbudowa trasy tramwajowej na Tarchominie oraz remonty 25 ulic o łącznej długości 30 km.

W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje w sumie około 2,5 mld zł. - Najważniejszą z nich jest dalsza rozbudowa II linii metra. Czekamy na ostatnie pozwolenie na budowę - powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Sześć stacji ma zostać wybudowanych do 2019 r. W kierunku zachodnim, z Ronda Daszyńskiego, wybudowane zostanie 3,4 km podziemnej kolei. Planowane stacje to: "Wolska" umiejscowiona pod ul. Płocką w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską; "Moczydło", planowana pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny oraz "Księcia Janusza" pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza.

W kierunku północno-wschodnim (z Dworca Wileńskiego) powstanie 3,1 km trasy. Planowane stacje to: "Szwedzka" pod ul. Strzelecką po wschodniej stronie ul. Stalowej; "Targówek" w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z ul. Ossowskiego oraz "Trocka" w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką.

Nowe drogi

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych w tym roku planuje oddać do ruchu m.in. al. Dzieci Polskich i ul. Szpotańskiego, tunel pod torami kolejowymi w Wawrze oraz nowe skrzyżowanie ulic Chełmżyńskiej i Strażackiej.

ZMID chce także wybudować tunel drogowy w Międzylesiu. Planowane są prace na Trasie Świętokrzyskiej od Dworca Wschodniego do ul. Zabranieckiej. Ten odcinek trasy o długości 1,3 km łączy Pragę-Północ z Targówkiem Fabrycznym.

266 mln na remonty

W tym roku na remonty oraz inwestycje Zarząd Dróg Miejskich chce przeznaczyć 266 mln zł m.in. na weekendowe frezowania, czyli remonty nawierzchni ulic w ciągu 54 godzin. Zaplanowano remonty 25 ulic o łącznej długości około 30 km.

Nową nawierzchnię mają zyskać, m.in.: ul. Marywilska, Krasińskiego, Cyrulików, Rembielińska, al. Zjednoczenia. Na remonty chodników przewidziano 4 mln zł, zatok przystanków autobusowych 1 mln zł, usuwanie barier architektonicznych 1 mln zł

Kontynuowany będzie remont wykończeniowy mostu Łazienkowskiego, rozpocznie się budowa kładek rowerowych pod i przy przeprawie.

Ponadto zostanie wyremontowany: mur na Trasie WZ przy Mazowieckim Centrum Stomatologii, wiadukt łukowy przy Moście Józefa Poniatowskiego, przepust drogowy pod ul. Przekorną, przejście podziemne dla pieszych pod Al. Jerozolimskimi przy Dworcu Zachodnim z budową pochylni dla niepełnosprawnych.

Remonty przejdą też windy – m.in. przy kładce nad ul. Jagiellońską (PIMOT). Rozebrana zostanie wyeksploatowana kładka nad ul. Jagiellońską na wysokości ul. A. Kotsisa - w zamian powstanie naziemne przejścia

ZDM realizuje po raz pierwszy projekty w ramach budżetu partycypacyjnego. W 2016 r. jest to 57 projektów na łączną kwotę 10,7 mln zł. Za tę kwotę wybudowane zostaną nowe drogi dla rowerów, a remont przejdą chodniki. ZDM planuje utworzyć parkingi czy doświetlić przejścia dla pieszych.

Przystanki i tramwaj na Tarchomin

Nowe inwestycje w tym roku planuje także Zarząd Transportu Miejskiego, który zajmie się budową przystanków i zatok autobusowych m.in. na ul. L. Kondratowicza i ul. Jana Kazimierza oraz pętli autobusowych w Starej Miłosnej w rejonie osiedla Derby. Zaplanowana jest także modernizacja I linii metra, w tym dodatkowe bramki na stacjach oraz budowa dwóch dźwigów osobowych na stacji Stokłosy.

Priorytetem, realizowanym przez Tramwaje Warszawskie, jest modernizacja oraz remonty sieci tramwajowej, m.in. na ul. Andersa, na pętli "Nowe Bemowo", na ul. Starzyńskiego, na skrzyżowaniu al. Krakowskiej i ul. Hynka oraz na pętli w al. Krakowskiej. Zmodernizowane zostaną także tory na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i pl. Starynkiewicza, ul. Połczyńskiej i Powstańców Śląskich.

Tramwaje Warszawskie chcą też zmodernizować tory w al. Solidarności, al. Jana Pawła II. Rozpocząć ma się także drugi etap budowy trasy na Tarchomin.

Lista najważniejszych inwestycji:

Budowa metra na Wolę i Targówek

Budowa Trasy Świętokrzyskiej – odc. Kijowska – Zabraniecka

Przebudowa ul. Głębockiej – odc. Podwójna – Berensona

Przebudowa skrzyżowania ulic Chełmżyńskiej i Strażackiej

Przebudowa ulic Marsa-Żołnierska – odc. tory kolejowe – gr. miasta

Budowa tunelu w ciągu Zwoleńskiej i Żegańskiej

Przebudowa ul Marynarskiej – odc. Taśmowa-Rzymowskiego

Przebudowa ul. Lazurowej – odc. Sternicza-Górczewska

Budowa ul. Czerniakowskiej bis

Budowa ul. Gandhi – odc. Pileckiego-Płaskowieckiej

Przebudowa ul. Wybrzeże Helskie – odc. Okrzei – most Gdański

Budowa al. Dzieci Polskich

Budowa przejścia podziemnego pod ul. Cyrulików

Remont mostu Łazienkowskiego

Przebudowa skrzyżowania Al. Jerozolimskich z E. Plater

Remont wiaduktu z ul. Wybrzeże Kościuszkowskie na most Józefa Poniatowskiego

Frezowania i remonty 25. ulic

Mapa inwestycji drogowych:

Mapa inwestycji drogowych
UM Warszawa

Oraz rowerowych:

Inwestycje rowerowe
UM Warszawa

We wtorek prezydent ogłosiła listę priorytetowych na lata 2016-2019:

Prezydent Warszawy o inwestowaniu w oświatę
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

PAP/jb/sk