Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Gitarowy szczyt na Kamionku

  Najnowsze

  mat. organizatoraJohn McLaughlin & The 4th Dimension

  Cztery dni, 13 koncertów, wielkie nazwiska: John McLaughlin, John Medeski, Marc Ribot, Steve Lehman, Steve Coleman i wielu innych. W czwartek rusza wielkie święto fanów jazzu - Warsaw Summer Jazz Days.

  W tym roku festiwal świętuje swoje ćwierćwiecze, więc nie mogło zabraknąć akcentów sentymentalnych. Pierwszego dnia imprezy zagra zespół Piotr Wojtasika z programem "Tribute To Akwarium". Znajdą się w nim nowe utwory będące hołdem dla pierwszego w Warszawie klubu jazzowego z prawdziwego zdarzenia. Przypomnijmy, Akwarium działało od lat 70., zamknięto je w 2000 roku, bo jednopiętrowy budynek musiał ustąpić miejsca hotelowi Intercontinental.

  Steve Lehmanmat. organizatora
  Robin Eubanksmat. organizatora
  James "Blood" Ulmermat. organizatora
  Steve Colemanmat. organizatora
  Jamaladeen Tacumamat. organizatora
  Mutshspiell/Grigorian/Townermat. organizatora
  Marc Ribotmat. organizatora
  Piotr Wojtasikmat. organizatora

  Wojtasik to jeden z najczęściej nagradzanych polskich trębaczy ostatnich lat. W czwartek towarzyszyć mu będzie m.in. wschodząca gwiazda polskiej pianistyki – Dominik Wania.

  Tego samego wieczora oklaskiwać będziemy czołowych muzyków z katalogu prestiżowej niemieckiej wytwórni ECM: norweskiego pianistę Torda Gustavsena oraz francuskiego basistę Michela Benitę. Ten drugi zagra w projekcie Ethics, który tworzy m.in. z grającą na charakterystycznym japońskim instrumencie koto Mieko Miazaki oraz pochodzącym z Wietnamu gitarzystą Nguyenem Le.

  Intelektualne wycieczki Lehmana

  Resztę festiwalu zdominują natomiast Amerykanie. W przebogatym lineupie uwagę zwraca Steve Lehman, saksofonista okrzyknięty jedną z najbardziej nowatorskich postaci jazzowej sceny początków XXI wieku.

  – To jeden z wykonawców, na którym zależało mi najbardziej. Lehman ma świetny okres, nagrywa znakomite płyty, gra rewelacyjne koncerty. Ten oktet, z którym przyjedzie, tworzą same gwiazdy – zachwala Mariusz Adamiak, dyrektor WSJD. W ośmioosobowym składzie odnajdujemy m.in. tubistę Jose Davilę, trębacza Jonathana Finlaysona, puzonistę Tima Albrighta, a ciepłego tła szaleństwu dęciaków będzie nadawał Chris Dingman na wibrafonie.

  Tego samego dnia na scenę wyjdą także czołowi przedstawiciele nurtu M-Base: gigant saksofonu Steve Coleman (Five Elements) oraz czołowy puzonista Robin Eubanks (Mental Images). – Ten projekt Eubanksa jest bardzo mocny, gra rockowe covery na puzonie z elektrycznymi przystawkami. Piątek będzie taki, że zaczniemy intelektualnie od Lehmana, a skończymy emocjonalnie Eubanksem – opowiada Adamiak.

  Ostra jazda z Medeskim

  Emocji nie powinno zabraknąć także podczas występu Johna Medeskiego. Znakomity amerykański klawiszowiec dał się poznać warszawiakom choćby podczas koncertów trio Medeski, Martin & Wood w Królikarni i Palladium, ale w Soho pokaże całkiem inne oblicze muzyczne - nowoorleańskie.

  "W 2015 roku narodził się Mad Skillet, kopiąc i krzycząc, śmiejąc się i płacząc, przedstawiając przekrój jazzu, bluesa, psychodelic rock i R&B przesiąkniętych groovem Nowego Orleanu" – czytamy w opisie nowego projektu. Poza pianistą znaleźli się w nim mistrz suzafonu Kirk Joseph, gitarzysta Will Bernard i perkusista Terence Higgins. - Zawsze bardzo chciałem z nimi zagrać, aby poczuć się jak Superman wychodzący z budki telefonicznej - mówi o swoich współpracownikach Medeski, a Adamiak radzi nastawić się na show: spodziewam się ostrej jazdy, myślę, że będzie dużo dowcipu i zabawy.

  Kto wie, jak zareaguje na to James Blood Ulmer. Wiadomo, że ten wirtuoz gitary też rozkręcić publiczność. Stylistycznie nie ogranicza go przecież nic: free jazz, country-blues, rock psychodeliczny, soul, funk, jak czuje potrzebę – potrafi nawet zaśpiewać.

  Dopełnieniem tego dnia będzie występ innej ikony gitary – Marca Ribota. Rok temu w klubie Pardon To Tu zagrał z trio Ceramic Dog, tym razem w Soho wystąpi z większym składem: The Young Philadelphians. - W tym projekcie najważniejsi byli dla mnie Jamaaladeen Tacuma na basie i Grant Calvin Weston na bębnach. To sekcja rytmiczna zmarłego w ubiegłym roku Ornette’a Colemana, chcemy w ten sposób wspomnieć mistrza – wyjaśnia dyrektor festiwalu.

  Oryginalne brzmienie McLaughlina

  Niedzielny finał jazzowego święta będzie stał gitarą. Wystąpi gitarowe trio Ralph Towner, Wolfgang Muthspiel, Slava Grigoryan oraz John McLaughlin & The 4th Dimension.

  – To wielka gwiazda, mimo 74 lat na karku jest w świetnej formie. Oczywiście można powiedzieć, że jego muzyka trąci myszką. To co gra jest utrzymane w stylistyce tego co robił przed laty z Mahavishnu Orchestra. Ale nie szukałbym w jego muzyce na siłę czegoś nowoczesnego, od tego są młodsi. On ma swoje rozpoznawalne brzmienie, to jest w muzyce najwyższa wartość. Słucha się i wiadomo, że to on, ma niepowtarzalny styl – opisuje Mariusz Adamiak.

  Nawiasem mówiąc wspomniane wyżej trio to wyraz inspiracji McLaughlinem, który trzyosobowy skład gitarowy stworzył z innymi wielkimi: Al Di Meolą i Paco de Lucią. - Proszę zwrócić uwagę, że w tym roku program festiwalu ułożył się tak, że zagra 10 gitarzystów z samego topu – dodaje.

  Niedzielną rozpiskę dopełnią dwa młode, polskie zespoły The Forest Tuner i Mateusz Pliniewicz Quartet. Obie grupy są laureatami Jazzowego Debiutu Fonograficznego, konkursu organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

  Piotr Bakalarski

  CZYTAJ TAKŻE WYWIAD Z MARIUSZEM ADAMIAKIEM

  PROGRAM WARSAW SUMMER JAZZ DAYS:

  7 lipca, godz. 19:

  Piotr Wojtasik Tribute to Akwarium Project Tord Gustavsen with Simin Tander and Jarle Vespestad Michel Benita Ethics

  8 lipca, godz. 19:

  Steve Lehman Octet Steve Coleman Five Elements Robin Eubanks and Mental Images

  9 lipca, godz. 19:

  John Medeski's Mad Skillet Marc Ribot & the Young Philadelphians James "Blood" Ulmer Odyssey Trio

  10 lipca, godz. 19:

  The Forest Tuner Mateusz Pliniewicz Quartet Mutshspiell/Grigorian/Towner John McLaughlin & The 4th Dimension

  bilety 60-160 zł karnety 25-450 zł

  Wszystkie koncerty odbywają się w Soho Factory, ul. Mińska 25.

  Mariusz Adamiak gościem "Wstajesz i Wiesz"TVN24

  Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora