Ocaleni z Holokaustu zostali honorowymi obywatelami Warszawy

Nowi honorowi obywatele Warszawyarchiwum TVN

Polsko-izraelska pisarka ocalona z Holokaustu Halina Birenbaum, Krystyna Budnicka ze Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu oraz historyk i dziennikarz żydowskiego pochodzenia, więzień Auschwitz Marian Turski będą honorowymi obywatelami Warszawy - zdecydowali w czwartek stołeczni radni.

Radni w głosowaniu byli jednomyślni. Tytuły mają być wręczone podczas uroczystej sesji w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

O nadanie Honorowego Obywatelstwa miasta stołecznego Warszawy Birenbaum i Budnickiej wnioskowała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wyróżnienie Turskiego było z kolei inicjatywą przewodniczącej Rady Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej (PO).

Swojego kandydata na honorowego obywatela stolicy nie przedstawił klub PiS.

Pamięć jest krucha, a pamięć jest ważna

- Obchodzimy w tym roku okrągłą (75.) rocznicę powstania w getcie warszawskim. W czasie wojny Warszawa, miasto niezwykłe, było świadkiem dwóch wielkich, krwawych powstań: w getcie i powstania warszawskiego - podkreśliła Malinowska-Grupińska.

- Chcemy w tym roku uczcić szczególnie uroczyście rocznicę powstania w getcie. Myślę, że nadanie honorowego obywatelstwa tym trzem osobom, wręczenie tych odznaczeń na uroczystej sesji, pozwoli wielu osobom przybliżyć, zrozumieć, "dotknąć" tych osób, ponieważ pamięć jest krucha, a pamięć jest ważna - uzasadniała szefowa rady miasta.

W uchwale przypomniano, że Birenbaum w czasie II wojny światowej przebywała w getcie warszawskim, w czasie powstania ukrywała się z matką i bratową w bunkrze przy Miłej 3. Później trafiła z rodziną m.in. do obozów koncentracyjnych na Majdanku, w Ravensbrueck i Neustadt-Glewe, gdzie doczekała wyzwolenia.

Pisarze, dziennikarze, aktywiści

Halina Birenbaum jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jej książki, przede wszystkim "Nadzieja umiera ostatnia", zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

Halina Birenbaum o swoim pobycie w Auschwitz
Halina Birenbaum o swoim pobycie w Auschwitz"Fakty" TVN

Krystyna Budnicka urodziła się w Warszawie jako Helena Kuczer, w czasie wojny przebywała w getcie warszawskim. Jak podano w uchwale, powstanie w getcie przetrwała w bunkrze, w którym ukrywała się do września 1944 roku. Później z pomocą "Żegoty" ukrywała ją m.in. rodzina Budnickich. Po wojnie Budnicka studiowała m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, od 1990 roku działa w Stowarzyszeniu Dzieci Holokaustu.

Krystyna Budnicka w "Piaskiem po oczach"
Krystyna Budnicka w "Piaskiem po oczach"TVN24

Marian Turski urodził się w Druskiennikach jako Mosze Turbowicz. Gdy miał 14 lat, trafił do getta łódzkiego. W 1944 roku został wywieziony do obozu Auschwitz-Birkenau. Tam zamordowano jego rodziców i brata. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Warszawie, skończył studia historyczne i zajął się dziennikarstwem. W 1958 roku Turski zaczął pracę w "Polityce". Był zaangażowany w stworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na stołecznym Muranowie. Jest przewodniczącym Rady Muzeum, zasiada we władzach m.in. Stowarzyszenia Żydów, Kombatantów i Poszkodowanych w II wojnie światowej oraz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. W 1997 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

[object Object]
Marian Turski był gościem programu Grzegorza MiecugowaTVN24
wideo 2/2

Wręczenie tytułów 19 kwietnia

Malinowska-Grupińska poinformowała, że uroczysta sesja, na której zostaną wręczone tytuły honorowych obywateli dla Birenbaum, Budnickiej i Turskiego, odbędzie na Zamku Królewskim w rocznicę wybuchu powstanie w getcie, czyli 19 kwietnia.

Podkreśliła, że będzie to dodatkowa uroczystość w związku z rocznicą wybuchu powstania w getcie. Zaznaczyła, że w tym roku zostaną wybrani kolejni honorowi obywatele, którym tytuły zostaną wręczone tradycyjnie 31 lipca na Zamku Królewskim, w przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - w Dniu Pamięci Warszawy.

Przyznanie tytułu honorowego obywatela Warszawy jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 roku. Jako pierwszego uhonorowano w ten sposób Józefa Piłsudskiego.

Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 roku. Wyróżniona w ten sposób osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.

PAP/kw/pm

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Pozostałe wiadomości

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl

Rowerzystka leżała na ścieżce rowerowej, uskarżała się na silny ból. Strażnikom powiedziała, że trącił ja łokciem młody chłopak w słuchawkach na uszach, który nie usłyszał jej dzwonka. Kobieta trafiła do szpitala. 

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl