Nie trzeba likwidować ciszy nocnej, by obudzić Warszawę. Z takiego założenia wyszli młodzi aktywiści, którzy w ten weekend do stołecznych parków chcą przyciągnąć warszawiaków. Na Skarpie Warszawskiej powstaną nowe instalacje, rzeźby, Klub Sportów Miejskich, oraz... neon. A jedna z kawiarni przeniesie sportowców do XIX-wiecznej Warszawy.
- Wszystko zaczęło się od zajawki na frisbee. Zauważyłem, że ludzie bardzo pozytywnie na ten sport reagują. Tak się narodził pomysł by zorganizować sportowy piknik w Parku Kazimierzowskim – mówi Adam Kadenaci, założyciel Klubu Sportów Miejskich "Skarpa".
Nie będzie to zwykły piknik. Dedykowany jest wielbicielom sportów miejskich.
Disco golf, frisbee, a może yoyo?
- W parku Kazimierzowskim będzie można zagrać we frisbee, nauczyć się sztuczek z yoyo, ale także sprawdzić się w disco golfie, czyli w rzucaniu dyskiem frisbee do celu. Miał być też slackline, czyli chodzenie na nisko zawieszonej linie między drzewami, ale nie zgodził się na to konserwator zabytków – tłumaczy Kadenaci.
A jak to było w XIX wieku?
Zabawa rozpocznie się w niedzielę w Parku Kazimierzowskim przy ul. Browarnej na wysokości ul. Lipowej. Dla bardziej leniwych miłośników sportów czekać będą leżaki, a w Kawiarni Tarabuk przy Browarnej 6 o 18:00 wykład dr Roberta Gawkowskiego o fenomenie warszawskich klubów sportowych.
W każdą lipcową niedzielę
- W krótkich gaciach pojawić się kiedyś nad Wisłą to był duży wyczyn. Dlatego opowiadał będę o pionierach warszawskiego sportu – wioślarzach i kolarzach z XIX w. Będzie też o klubach piłkarskich w II RP. Przed wojną mieliśmy ich około 200 – zapowiada dr Gawkowski.
Kolejne wykłady i pikniki w parku Kazimierzowskim zorganizowane będą 17 i 24 lipca. Najbliższy, w tę niedzielę, wystartuje o godz. 12:00.
Mapy dostarcza Targeo.pl
Park Rydza Śmigłego jak Central Park
W ten weekend ożyje także Park Rydza Śmigłego, tuż obok Muzeum Ziemi. Właśnie w okolicy dawnej willi Pniewskiego, wystartuje w sobotę projekt "Skarpa. Reaktywacja. Władza. Kultura. Wypoczynek". Jest to inicjatywa Justyny Wencel i Marcina Chomickiego.
- Naszym celem jest by ludzie na nowo odkryli warszawską skarpę. Nasze projekty mają się wtopić w tło, podkreślić walory i historię tego miejsca, a nie konkurować z nim – mówi Marcin Chomicki.
Tron, przerwany taniec i neon
Właśnie dlatego nowe instalacje i rzeźby w parku Rydza Śmigłego nie staną w przypadkowych miejscach.
Niedaleko Sejmu stanie Lapidarium w kształcie tronu. Będzie można w nim odpocząć. Na kładce nad ul. Książęcą powstaną ruchome obrazy. W zależności od tego, z której strony na nie spojrzymy, kolorowa instalacja stworzy inny wzór.
Przy schodach w parku Rydza Śmigłego powstanie neon, a tuż obok instalacja "Przerwany Taniec", czyli schemat szalonego tańca, niemożliwego do wykonania.
Wszystkie te projekty zostaną w Warszawie do końca sierpnia
Mapy dostarcza Targeo.pl
band//par
Źródło zdjęcia głównego: | Polska Agencja Prasowa