Zachęta kręcić będzie film, który będzie miał premierę na biennale sztuki w Wenecji. Organizatorzy poszukują do niego osób o różnym pochodzeniu etnicznym, kolorze skóry i wieku.
- Weneckie biennale to najstarsza i najbardziej prestiżowa impreza poświęcona sztuce. Ma ponad 100 lat. To rodzaj olimpiady artystycznej, na którą kraje wysyłają swoich najlepszych artystów – mówi Sebastian Cichocki, kurator pawilonu polskiego na Biennale w Wenecji.
Na najbliższej edycji Biennale Polskę reprezentować będzie artystka z Izraela Yael Bartana.
- Wybrano artystkę, która mieszkała długo w Holandii, teraz w Berlinie, ale jest to osoba zajmująca się historią Polski. Interesują ją relacje polsko-żydowskie. To temat jej ostatnich filmów, które nakręcone zostały u nas, z udziałem polskich statystów, m.in. na Stadionie Dziesięciolecia, na Muranowie – wyjaśnia Cichocki.
Statyści stworzą manifestujący tłum
Od 3 do 7 kwietnia na jednym z warszawskich placów (prawdopodobnie Piłsudkiego) odbędą się zdjęcia.
- Zależy nam na obecności różnorodnego, różnokolorowego tłumu społeczeństwa przyszłości. Film będzie dotyczył tego, co nas czeka za 10 lat, więc szczególnie zależy nam na osobach, które nie mają typowo polskiej urody, czyli Afrykańczyków, Wietnamczyków i innych, którzy stworzą manifestującą masę na jednym z placów Warszawy – tłumaczy Dominik Skrzypkowski, koordynator castingu.
W czasie zdjęć organizatorzy zapewniają ciepłe schronienie w namiocie oraz wyżywienie. Od uczestników wymagają pięciodniowego zobowiązania do udziału w produkcji. Będą mogli liczyć na dniówkę w wysokości 100 zł brutto.
Zgłoszenia ze zdjęciem, imieniem, nazwiskiem i kontaktem (e-mail, telefon) należy kierować na info.bartana@gmail.com.
Spotkanie informacyjne 24 lutego, godz. 18.30 Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63
myk