Skromne otwarcie mostu pod znakiem noblistki

fot. tvnwarszawa.pl

Maria Skłodowska-Curie i jej związki z Warszawą będą motywem przewodnim wiosennej uroczystości otwarcia mostu, który połączy Białołękę z Bielanami. Ratusz chce przekonać do nazwy, którą radni przyjęli wbrew woli mieszkańców.

- Na otwarcie mostu Marii Skłodowskiej-Curie ratusz szykuje wydarzenie skromne, ale ciekawe, nawiązujące do sylwetki patronki i jej związków z Warszawą - zapowiedziała w rozmowie z PAP Magdalena Łań z zespołu prasowego Urzędu m.st. Warszawy. Otwarcie wiosną O programie i dokładnym terminie samej uroczystości wiadomo na razie niewiele. - Będzie raczej na moście, a nie na brzegu z widokiem na most - powiedziała Łań. Zaznaczyła, że nie są jeszcze znane szczegóły, w jaki sposób organizatorzy nawiążą do postaci Marii Skłodowskiej-Curie. Dodała, że obowiązkowym punktem programu będzie pokaz sztucznych ogni.

Wbrew woli mieszkańców Uchwałę nadającą nowej przeprawie przez Wisłę imię Marii Skłodowskiej-Curie Rada Warszawy przyjęła 1 grudnia ub. roku, ignorując wyniki oficjalnych konsultacji. Aż 80 proc. mieszkańców stolicy, którzy wzięli udział w konsultacjach opowiedziało się za nazwą: most Północny. W walkę o noblisktę zaangażowała się sama Hanna Gronkiewicz-Waltz. CZYTAJ WIĘCEJ.

"To przez media"

- Roboczą nazwę - most Północny - powtarza głównie prasa i przez to nowa nie może przejść do świadomości warszawiaków, ale z chwilą otwarcia nazwa pojawi się na tablicach informacyjnych na ulicach, więc mamy nadzieję, że nazwa most Marii Skłodowskiej-Curie szybko się upowszechni - twierdzi Łań.

Kiedy go w końcu otworzą?

Dokładny termin oddania przeprawy do użytku nie jest znany. Mówi się, że będzie to początek wiosny.

Na razie zostanie otwarta tylko część drogowa. Realizowana w ramach budowy mostu trasa tramwajowa, która docelowo ma połączyć metro Młociny z Tarchominem, gotowa będzie dopiero za kilka lat. W październiku 2012 roku pasażerowie mają dojechać tylko do ul. Myśliborskiej. Jak informowaliśmy 23 listopada, tramwaj przejedzie przez most, żeby tuż za nim na wysokości ul. Myśliborskiej zawrócić.

Most Północny

Docelowo Trasa Mostu Północnego ma połączyć (poprzez ulicę Nowolazurową) Trasę Salomea - Wolica ze Wschodnią Obwodnicą Warszawy, czyli przebiegać z Ursusa, Włoch przez Bemowo, Bielany, Białołękę do Marek.

Budowa mostu rozpoczęła się w 2009 roku. Inwestycja gotowa miała być w grudniu 2011 roku.

PAP/ran/par

Pozostałe wiadomości