Najnowsze

Nowy budynek szpitala przy Kopernika

Najnowsze


Blok operacyjny, izba przyjęć, ośrodek rehabilitacji neurologicznej i nowoczesny sprzęt medyczny - to niektóre elementy otwartego w czwartek nowego budynku C Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Koszt inwestycji to 29 mln zł, sfinansowało ją miasto.

Nowy budynek szpitala składa się z czterech kondygnacji o powierzchni użytkowej 1,5 tys. metrów kwadratowych. W piwnicy budynku są dwie sale operacyjne z zapleczem, na parterze izba przyjęć i pomocy doraźnej. Na pierwszym piętrze jest ośrodek dziennej rehabilitacji neurologicznej, na drugim piętrze również znajduje się ośrodek rehabilitacji neurologicznej oraz dział farmacji. Na trzecim piętrze ulokowano pracownie diagnostyczne.

- Bardzo czekaliśmy na tę inwestycję, bez powstania nowego budynku nie sposób utrzymać szpitala w obecnej lokalizacji z racji przestarzałej infrastruktury. Nowy budynek, który powstał w pierzei ul. Kopernika jest dla nas zbawienny - powiedziała dziennikarzom Marcewicz-Jendrysik. Cały blok operacyjny ma nowe wyposażenie - od kolumn anestezjologicznych i chirurgicznych przez stoły operacyjne po system monitorowania stanu pacjenta. Dyrektor szpitala powiedziała, że po otwarciu nowego budynku liczba łóżek w szpitalu nie wzrośnie, ale szpital będzie w stanie przyjąć więcej pacjentów. Będzie to możliwe, ponieważ nowy budynek pozwoli na separację pacjentów z różnymi infekcjami i chorobami, co umożliwi przyjęcie jednocześnie większej liczby osób potrzebujących pomocy. Marcewicz-Jendrysik szacuje, że możliwy jest wzrost liczny przyjmowanych pacjentów o 20 procent. Obecnie ośrodek rocznie hospitalizuje ok. 4,5 tys. osób.

Zwierzęta domowe i kosmiczny krajobraz

Dyrektor szpitala zaznaczyła, że budowa nowego budynku była bardzo trudna m.in. ze względu na położenie szpitala na początku skarpy wiślanej, bezpośrednie sąsiedztwo II linii metra i zabytkowej zabudowy. Budowa nowego budynku rozpoczęła się we wrześniu 2013 r.

Wygląd budynku łączy nowoczesność i wzornictwo okresu międzywojennego, nawiązując zaokrąglonymi narożnikami do sąsiadujących zabytkowych budynków. Na obłej podporze budynku wygrawerowano rysunki małych pacjentów szpitala. Są m.in. zwierzęta domowe namalowane przez dwuletniego Mateusza i kosmiczny krajobraz autorstwa sześcioletniej Hani. Marcewicz-Jendrysik zapowiedziała, że jeszcze na jesieni tego roku rozpoczną się pierwsze prace związane z modernizacją najstarszego budynku szpitala - części pałacowej. - W przyszłym roku poddajemy kompleksowej modernizacji budynek pałacowy, który jest wpisany do rejestru zabytków. Musimy zachować funkcjonujący oddział chirurgii w tym budynku podczas toczącej się inwestycji, więc będziemy musieli bardzo szczelnie podzielić pionowo budynek na dwie części. Po wyremontowaniu jednej części, przejść na drugą - powiedziała dyrektor szpitala. W budżecie Warszawy na modernizację, rozbudowę i doposażenie szpitala przeznaczono 82,2 mln zł, z tego 51,2 mln zł w ramach dotacji przekazanych w latach 2007-2015 oraz 31 mln zł w latach 2016-2019.

Ponad 1 mld złotych

Wiceprezydent Paszyński podkreślił, że w ciągu ostatnich ośmiu lat na poprawę infrastruktury służby zdrowia miasto wydało ponad 1 mld zł. - To jest rozbudowa sześciu szpitali miejskich, ponad 40 tys. metrów kwadratowych nowej powierzchni, trwa rozbudowa Szpitala Wolskiego. W modernizowanych placówkach mamy 28 sal operacyjnych, trzy bloki porodowe, pięć oddziałów intensywnej terapii, trzy szpitalne oddziały ratunkowe, sześć izb przyjęć, sześć przychodni przyszpitalnych - wymienił Paszyński.

PAP/su

Źródło zdjęcia głównego: R. Motyl / UM Warszawa

Pozostałe wiadomości