"Cud nad Wisłą", czyli słynną Bitwę Warszawską będzie można zobaczyć w niedzielę w Ossowie podczas rekonstrukcji walk rozegranych w tym miejscu w 1920 r. W programie jest m.in. szarża ułanów i ostrzały artyleryjskie.
W tym roku, w związku z zalaniem łąki, gdzie zwykle odbywała się rekonstrukcja, odbędzie się ona na nieco mniejszym terenie bezpośrednio w Ossowie. Nowym elementem będzie przybliżenie genezy wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i bitwy warszawskiej. W tym celu zostanie zainscenizowana rozmowa Lenina z dowódcą Frontu Zachodniego w tej batalii Michaiłem Tuchaczewskim.
- Później odbędzie się już właściwa rekonstrukcja działań bojowych - czterech ataków m.in. artyleryjskich z użyciem efektów pirotechnicznych, szarży ułanów, spalenia wsi przez bolszewików oraz inscenizacja szpitala polowego i tragicznej śmierć ks. Ignacego Skorupki - opowiada reżyser inscenizacji Andrzej Michalik.
Na zakończenie rekonstrukcji planowane jest odtworzenie kontruderzenia kawalerii polskiej znad Wieprza. W inscenizacji, która zorganizowana zostanie wczesnym popołudniem, ma wziąć udział ok. 120 członków grup rekonstrukcyjnych z całego kraju i ok. 50-60 koni, a także okoliczni mieszkańcy i harcerze.
Jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata
14 sierpnia oprócz inscenizacji odbędzie się modlitwa i apel poległych przy krzyżu pamięci ks. Ignacego Skorupki oraz msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych celebrowana przez metropolitę warszawsko-praskiego Henryka Hosera. W dniu następnym będzie miał m.in. miejsce koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dziecięcego zespołu ze szkoły polskiej z białoruskiego Grodna, XIII Zawody Militari, zakończenie XX Międzynarodowego Półmaratonu Ulicznego "Cud nad Wisłą" i zawody hippiczne.
Walki pod Ossowem rozpoczęły się rankiem 14 sierpnia 1920 r. i trwały niemal do południa. Rozegrały się w ramach bitwy warszawskiej, która zatrzymała bolszewików na przedpolach stolicy i stanowiła przełom w przebiegu wojny polsko-bolszewickiej. Działania wojenne trwały jeszcze do października 1920 r.; Rosjanie zostali odepchnięci aż do linii Dniepru. Kończący wojnę Traktat Ryski, podpisany w marcu 1921 r., określał polską granicę na wschodzie. Bitwa warszawska jest uważana za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata.
Mapy dostarcza Targeo.pl
jk//gak/tvn24.pl/PAP/ran