Najnowsze

Nowy dom karykatury

Najnowsze


Jeszcze niedawno groziło mu włączenie do Muzeum Warszawy, co krytycy tej decyzji uważali za likwidację. Najpierw obroniło autonomię, teraz uzyskało dodatkową siedzibę. Muzeum Karykatury rozrasta się.

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego przejmie dawne mieszkanie i pracownię Zbigniewa Lengrena, wybitnego polskiego karykaturzysty. Chodzi o malowniczo położony dom przy ul. Brzozowej 6/8a na Starym Mieście. Łączna powierzchnia lokali wynosi ponad 100 mkw. Pod koniec października miasto potwierdziło przekazanie pieniędzy na adaptację pomieszczeń. Zostaną przekształcone z mieszkalnych na użytkowe.

- Miejsce nie jest przypadkowe. Przestrzeń, w której dawniej tworzył autor znanych z "Przekroju" historyjek o Profesorze Filutku jest idealna do wyeksponowania znakomitej twórczości artysty - mówi Elżbieta Laskowska, dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. - Ponadto budynek, w którym znajdują się pomieszczenia jest usytuowany w atrakcyjnym dla turystów punkcie na warszawskiej Starówce, co stwarza szansę na szerokie dotarcie i zainteresowanie sztuką karykatury dużej grupy osób - dodała.

Muzeum w domu rysownika

Główna siedziba Muzeum Karykatury mieści się przy ul. Koziej 11. To mały budynek, dodatkowa lokalizacja pozwoli instytucji rozwinąć skrzydła.

- Wykorzystamy tę przestrzeń przede wszystkim na działania kulturalne i edukacyjne. W nowym miejscu stworzymy stałą ekspozycję dzieł Zbigniewa Lengrena, a także prezentację cennych pamiątek po artyście z kolekcji Muzeum Karykatury i rodziny autora. Będziemy również organizować wystawy czasowe, m.in. w ramach kontynuacji cyklu "Galeria Komiksu" – mówi Laskowska.

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego to jedyna instytucja tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Powstało w roku 1978. Jego twórcą, a później długoletnim dyrektorem był rysownik i satyryk Eryk Lipiński. Najpierw działało jako oddział Muzeum Literatury, a od 1983 roku jako samodzielna instytucja. W 2015 wyszła na jaw chęć odebrania placówce autonomii. Zaprotestowali artyści m.in. syn założyciela - muzyk Tomasz Lipiński.

Muzeum Karykatury przy ul. Koziej
Muzeum Karykatury przy ul. KoziejMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

b

Źródło zdjęcia głównego: Katarzyna Majek

Pozostałe wiadomości