Wielkie protesty w Warszawie

Tędy przejdą sobotnie manifestacje
Tędy przejdą sobotnie manifestacje
TVN24
Tędy przejdą sobotnie manifestacjeTVN24

Dotychczasowe manifestacje związkowców to jedynie wstęp do marszu gwiaździstego, który wyjątkowo mocno mają odczuć warszawiacy. W sobotę demonstranci zbiorą się w trzech newralgicznych miejscach stolicy, by przejść na rondo de Gaulle’a, a później na plac Zamkowy.

Jak mówią organizatorzy manifestacji, wszyscy, którzy czują się lekceważeni przez rząd, przyjeżdżają do stolicy właśnie w sobotę. Demonstranci zbiorą się w trzech miejscach: NSZZ S - przed Sejmem, OPZZ - przed Pałacem Kultury, a FZZ - przed Stadionem Narodowym. Ponadto, na rondzie Dmowskiego zgromadzić mają się członkowie Klubów Gazety Polskiej. Pierwszych utrudnień w ruchu można się już po godz. 10.

Przejście Traktem Królewskim

Następnie ruszą w marszu gwiaździstym do ronda de Gaulle’a, skąd o godz. 13 wszyscy razem przejdą Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na plac Zamkowy. "Po drodze manifestanci zatrzymają się na chwilę przy Pałacu Prezydenckim, gdzie przekazana zostanie petycja do Prezydenta RP oraz komplet petycji, które zostały już złożone w ministerstwach w środę" - poinformowali przedstawiciele strajkujących.

Na scenie przy Zamku Królewskim planowany jest finał akcji. Jak informował urząd miasta, manifestacja na placu może potrwać nawet do godz. 19. Związkowcy podają jednak, że powinna zakończyć się o godz. 17.

Organizatorzy przewidują, że w zwołanych przez nich w dniu 14 września demonstracjach, weźmie udział łącznie do 100 tysięcy osób.

Jak to będzie wyglądało w szczegółach?

O 11.00 z Placu Defilad przy Pałacu Kultury i Nauki wyruszy OPZZ Solidarność. Przejdą ul. Emilii Plater - Al. Jerozolimskimi do ronda de Gaulle'a.

Sobotni przemarsz OPZZ targeo.pl

O 12.00 Forum Związków Zawodowych spotyka się przy Stadionie Narodowym. Później przejdą przez most Poniatowskiego - Al. Jerozolimskie do ronda de Gaulle'a.

Sobotni przemarsz Forum Związków Zawodowychtargeo.pl

O 12.30 sprzed Sejmu wyruszy NSZZ Solidarność (ul. Wiejską - ul. Nowy Świat - ul. Krakowskie Przemieście) W godz. 10.00 - 13.00 manifestanci zajmą również Al. Ujazdowskie na odcinku ul. Piękna - pl. Trzech Krzyży. Około godziny 13.00 uczestnicy wszystkich demonstracji ruszą z ronda de Gaulle’a na plac Zamkowy.

Marsz Gwiaździstytargeo.pl

14 września przejdą też zgromadzenia zwołane przez osoby prywatne:

W godz. 10.30 - 12.30 od ronda Dmowskiego Al. Jerozolimskimi do ronda de Gaulle’a przejdzie Klub Gazety Polskiej.

Sobotni przemarsz Klubu Gazety Polskiej targeo.pl

W godz. 12.00 - 13.00 sprzed budynku Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przez ul. Nowogrodzką i Bracką do ronda de Gaulle’a. Jest to protest przeciwko elastycznym formom zatrudnienia.

Sobotni protest przeciwko elastycznym formom zatrudnieniatargeo.pl

W godz. 11.00 – 12.30 od pl. Bankowego przez ul. Marszałkowską, ul. Królewska do Krakowskiego Przedmieścia. Jest to protest przeciwko nowelizacji kodeksu pracy.

Sobotni protest przeciwko nowelizacji ustawy Kodeksu Pracy

W godz. 11.00 - 12.20 przejście od Placu Zamkowego pod Pałac Prezydencki. Jest to protest przeciwko wyzyskowi.

Sobotni protest przeciwko wyzyskowitargeo.pl
Sobotnie zgromadzeniaUM

ZOBACZ W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI

Metro, autobusy, tramwaje

Nie warto tego dnia poruszać się samochodem w centrum miasta. Lepiej skorzystać z metra, a także autobusów i tramwajów. Przed wyjściem z domu koniecznie trzeba sprawdzić, na jakie trasy objazdowe zostały skierowane na czas przejścia manifestacji.

Informacje o zmianach w komunikacji 14 września są umieszczane na stronie Zarządu Transportu Miejskiego. Swoje trasy może zmienić aż 27 linii autobusowych i 10 tramwajowych, co oznacza, że do celu dotrzemy później.

Warszawiacy, którzy jeżdżą autobusami: 102, 105, 107, 108, 116, 180, 222, 503, 117, 507, 118, 127, 128, 175, 131, 501, 519, 525, 141, 158, 517, 521, 166, 171, 227, 518, 520 muszą się liczyć z bardzo dużymi utrudnieniami w ruchu.

W przypadku wyłączenia ruchu tramwajowego w ul. Marszałkowskiej tramwaje linii 4, 15, 18, 35 zmienią swoje trasy. Tak samo jak tramwaje 7, 8, 9, 22, 24, 25 w Al. Jerozolimskich.

Parkingi dla autokarów

W sobotę, po opuszczeniu autokarów przez demonstrantów, będą one sukcesywnie przemieszczały się na miejsce postoju w rejon hali Torwar, ul. Gagarina, Chałubińskiego, al. Solidarności i Sobieskiego.

W sobotę autokary z demonstrantami będą podjeżdżały w rejon:

- Stadionu Narodowego; - ul. Emilii Plater przy Pałacu Kultury i Nauki i ul. Chałubińskiego/al. Solidarności; - w rejon hali Torwar, ul. Gagarina, Czerniakowską i Sobieskiego.

Po manifestacji część autokarów "Solidarności" wyruszy na Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy do Częstochowy.

Uruchomiona zostanie również specjalna policyjna infolinia o utrudnieniach w ruchu drogowym. Pod numerem telefonu: 22 60-38-038 zarówno warszawiacy, jak i wszyscy ci, którzy odwiedzają w tym czasie stolicę, będą mogli dowiedzieć się o bieżących utrudnieniach i zmianach w organizacji ruchu drogowego w Warszawie w związku z odbywającymi się tego dnia zgromadzeniami.

Jak codziennie, działać będzie także infolinia Zarządu Transportu Miejskiego. Pod numerem telefonu 801-044-484 można dowiedzieć się o aktualnych utrudnieniach i zmianach w komunikacji.

WIZUALIZACJE SOBOTNICH PROTESTÓW:

Sobotni przemarsz Forum Związków Zawodowych
Sobotni przemarsz Forum Związków ZawodowychTVN24
Sobotni przemarsz OPZZ
Sobotni przemarsz OPZZ TVN24
Sobotni przemarsz NSZZ Solidarność
Sobotni przemarsz NSZZ SolidarnośćTVN24

TAK WYGLĄDAŁY PROTESTY W POPRZEDNICH DNIACH:

Pierwszy dzień protestów
Pierwszy dzień protestówTVN24
Kolejna manifestacja związkowców
Kolejna manifestacja związkowcówDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

PAP/ran//ec

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl