Najnowsze

Nowy mural na Muranowie

Najnowsze


Muranów wzbogacił się o kolejny mural. W przejściu kamienicy pod adresem Nowolipie 3 namalowano portrety sześciu związanych z Muranowem kobiet.

Autorzy: Anna Koźbiel i Adam Walas, przedstawili swoje bohaterki na tle kubików i ulic, wyglądających jak urbanistyczna makieta miasta.

Mural przedstawia: Teklę Bądarzewską-Baranowską, XIX-wieczną kompozytorkę i pianistkę, Cywię Lubetkin (ps. Celina), która była działaczką podziemia, członkinią dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej i uczestniczyła w Powstania Warszawskiego. Artyści uwiecznili też Mary Berg, autorkę "Dziennika z Getta Warszawskiego", Janinę Bauman, pisarkę, która podczas wojny była więziona w getcie, a po wojnie mieszkała ulicy Andersa, Rachelę Auerbach, która była pisarką, tłumaczką i psychologiem. Nie zapomnieli też o Marysi Ajzensztadt, śpiewaczce nazywanej "słowikiem warszawskiego getta", która widząc ojca prowadzonego na Umschlagplatz, sama, przez nikogo niezmuszana przyłączyła się do niego.

Nowy mural na Muranowie
Nowy mural na MuranowieDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

Zamenhof i Lachert

Przy każdym wizerunku umieszczone zostały "dymki" z piktogramami symbolizującymi dziedzinę w której zasłynęła każda ze sportretowanych kobiet.

Kobiety Muranowa to pierwszy z dwóch murali, realizowanych w ramach projektu "Muralów", współfinansowanego przez dzielnicę Śródmieście. Para artystów stworzyła już pracę poświęconą Ludwikowi Zamenhofowi przy Nowolipki 4 i Bohdanowi Lachertowi, pod numerem17 przy tej samej ulicy.

Tak powstawał mural na Woli, upamiętniający zbrodnie Wołyńskie:

Na Woli powstaje mural
Na Woli powstaje muralMarcin Gula /tvnwarszawa.pl

wp/par

Źródło zdjęcia głównego: Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości